Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απογραφή οικοδ/κού έργου στο e-ΕΦΚΑ από μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μπορώ να κάνω την απογραφή ενός οικοδ/κού έργου στο e-ΕΦΚΑ μπαίνοντας με τα δικά μου στοιχεία TAXIS ή πρέπει να μπω με το TAXIS του πελάτη (ιδιοκτήτη του έργου)?

Αν μου υπογράψει ΥΔ εξουσιοδότησης μπορώ να το κάνω με το δικό μου TAXIS και να επισυνάψω την ΥΔ? Σε αυτήν την περίπτωση επιλέγω αυτεπιστασία?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι δεν γίνεται αυτό που λες. Είτε θα σου δώσει τους κωδικούς του κάνεις εσύ το άνοιγμα του έργου, είτε θα σου κάνει εξουσιοδότηση και θα πας χειρόγραφα να υποβάλλεις αίτηση στο αρμόδιο υποκ/μα.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως στα βόρεια αρκετοί  λογιστές με την αφορμή της υποχρέωσης ηλεκτρονικής απογραφής που έχει ας πούμε τη δυσκολία συμπλήρωσης των πινάκων στο σύστημα, δηλώνουν μη ειδικοί και παραπέμπουν στους μηχανικούς, τουλάχιστο για την απογραφή .

εργασια που κανονικά θεωρούνταν  λογιστικής φυσεως. Ενδεχομένως για αυτό ρωτα ο συνάδελφος 

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, sarcs said:

Εδώ πάντως στα βόρεια αρκετοί  λογιστές με την αφορμή της υποχρέωσης ηλεκτρονικής απογραφής που έχει ας πούμε τη δυσκολία συμπλήρωσης των πινάκων στο σύστημα, δηλώνουν μη ειδικοί και παραπέμπουν στους μηχανικούς, τουλάχιστο για την απογραφή .

εργασια που κανονικά θεωρούνταν  λογιστικής φυσεως. Ενδεχομένως για αυτό ρωτα ο συνάδελφος 

Καλησπέρα.

Ναι, αυτό συμβαίνει γενικώς.

Αλλά εμείς δεν το κάνουμε με τίποτα, ούτε και επ' αμοιβή.

ΥΓ. Δεν μέμφθηκα τον συνάδελφο που έθεσε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2024 at 11:23 ΜΜ, lio13 said:

....μπορώ να κάνω την απογραφή ενός οικοδ/κού έργου στο e-ΕΦΚΑ μπαίνοντας με τα δικά μου στοιχεία TAXIS ή πρέπει να μπω με το TAXIS του πελάτη (ιδιοκτήτη του έργου)? Αν μου υπογράψει ΥΔ εξουσιοδότησης μπορώ να το κάνω με το δικό μου TAXIS και να επισυνάψω την ΥΔ? Σε αυτήν την περίπτωση επιλέγω αυτεπιστασία?

Έχετε πρωτίστως συμφωνήσει ιδιαίτερη αμοιβή για αυτή την εργασία που αναλαμβάνετε;

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.