Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση συνεργείου που αναλαμβάνει λείανση πλάκας οροφής


Seneka21

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά στην ανεύρεση "σοβαρού" συνεργείου το οποίο να αναλαμβάνει εξειδικευμένες εργασίες ¨λείανσης μπετού", αν το λέω σωστά.

Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι η σωστή εργασία στο ταβάνι, αλλά και στο δάπεδο, το οποίο είναι ακάλυπτο τσιμέντο και το οποίο θα ήθελα να λειανθεί σε όσο δυνατόν πιο ομοιόμορφη επιφάνεια όπως π.χ. στους χώρους  εδώ και εδώ .

Από προσωπική έρευνα εδώ στην ευρύτερη περιοχή της θεσσαλονίκης δεν βρήκα κάποιον που να το αναλαμβάνει και οι εναλλακτικές προτάσεις ήταν μη επιθυμητές όπως π.χ. σπατουλαρίσματα κτλ.

Αυτό που έχω στο κατά νου θα ήταν ιδανικά κάτι τέτοιο αλλά μάλλον αποτελεί "Όνειρο Θερινής Νυκτός".

Αν παρά ταύτα κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια πληροφορία θα του ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Να είστε όλοι καλά!

Edited by Seneka21
Link to comment
Share on other sites

βάλε την αναζήτηση συνεργείου στις Αγγελίες εδώ.

Στο φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να σου υποδείξουμε ποιον θα διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Didonis,

Κατ'αρχας να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση σου. 

Ίσως δεν το διατύπωσα καθαρά, αλλά το θέμα δεν είναι στο ότι δεν έψαξα ή στο ότι δεν έβαλα αγγελία (δεν έβαλα εδω αλλά ρώτησα αλλού) αλλά στο ότι όσο έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Οπότε το νόημα του παραπάνω post μου ήταν στο ότι τέτοια συνεργεία, αν υπάρχουν,  μάλλον είναι δυσεύρετα  και ψάχνω για κάποια καθοδήγηση εντός του forum που αν μη τι άλλο η εξειδικευμένη γνώση και εμπειρία περισσεύει.

Αν τώρα παρ' ελπιδα κανείς δεν γνωρίζει κάτι τότε θα "δουλέψει" συνεργείο γενικής φύσεως - πατέντα - και ο,τι προκύψει 

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Seneka21
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Απ' ότι φαίνεται το θέμα μου δεν είναι και πολύ δημοφιλές στο χώρο των τεχνικών-οικοδομικών εργασιών.😁

Παρ' όλα αυτά «Ο επιμένων νικά» υποστήριζαν οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι...οπότε επανέρχομαι.

Μετά την επί του πεδίου εκτίμηση από ειδικό επί των ανακαινήσεων πήρα αρνητική απάντηση όσον αφορά στη δυνατότητα λείανσης-ισιώματος του ταβανιού μου από εμφανές μπετόν. 

 Η ένσταση του βασιζόταν στο ότι στις περιπτώσεις όπου είναι δυνατή μια τέτοια εργασία, όπως  π.χ. στις ενδεικτικές εικόνες που έχω στα link της  ανωτέρω παράθεσης μου, η κατασκευή της πλάκας γίνεται με τη χρήση, αν κατάλαβα καλά, λαμαρίνας ως καλουπιών ενώ στη δική μου περίπτωση με ξύλα(?).

Τέλος πάντων, πριν αποδεχθώ τη μοίρα μου, θεώρησα καλό να αναρτήσω εδώ κάποιες φωτογραφίες της οροφής, ελπίζωντας ότι κάποιος άλλος ειδικός θα μου δώσει μία ποιο αισιόδοξη εκτίμηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να είστε όλοι καλά.

Υ.Γ. Επειδή ενημερώθηκα ότι στο φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να μου υποδείξουν ποιον θα διαλέξω να κάνει την εργασία, πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν ψάχνω για σύσταση προς συγκεκριμένο συνεργείο, αλλά μόνο για μία εκτίμηση του αν όντως αυτό που θέλω είναι εφικτό ή όχι να γίνει (και βλέπουμε).

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edited by Seneka21
Link to comment
Share on other sites

Ποιο εύκολο να το κάνεις με καποιο κονίαμα φινιρίσματος και καλο βάψιμο σπατουλαρισμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ kotassid ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.

Το έχω υπόψιν μου αυτό που προτείνεις. Το ίδιο μου συνέστησαν ένας μάστορας που ρώτησα εξ αποστάσεως καθώ και ο τελευταίος που ήρθε και το είδε από κοντά.

Λίγο που είμαι "ξεροκέφαλος" λίγο που η εμπειρία με έχει διδάξει ότι πολλοί επαγγελματίες αποφεύγουν να "μπλέξουν" με χρονοβόρες και όχι τόσο αποδοτικές εργασίες, ειδικά κατά την παρούσα περίοδο που οι ανακαινίσεις απ' όσο βλέπω οργιάζουν, θα ήθελα να πάρω μερικές ακόμη γνώμες προκειμένου να αποφασίσω οριστικά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Να είσαι καλά.

 

Edited by Seneka21
Link to comment
Share on other sites

Μην το παιδεύεις. Οι κακοτεχνίες οφείλονται στη χρήση "ταλαιπωρημένου" μπετοφόρμ, και δεν μαζεύονται με τρίψιμο. Ειδικά τα φουσκώματα. Αν δεν είναι χώρος κύριας χρήσης (που δεν φαίνεται για τέτοιος), άφησέ το όπως είναι. Το πολύ-πολύ να μερεμετίσεις τους αρμούς.

Ως προς το δάπεδο, όσο κι αν το λειάνεις θα παρουσιάσει προβλήματα αν δεν το περάσεις με κάποια ρητίνη

συμπλ.

μην παρασύρεσαι από τις φωτο/παραπομπές που παρέθεσες στην αρχή. Εκεί, είναι εξ αρχής προσεγμένη κατασκευή

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tetris said:

Μην το παιδεύεις. Οι κακοτεχνίες οφείλονται στη χρήση "ταλαιπωρημένου" μπετοφόρμ, και δεν μαζεύονται με τρίψιμο. Ειδικά τα φουσκώματα. Αν δεν είναι χώρος κύριας χρήσης (που δεν φαίνεται για τέτοιος), άφησέ το όπως είναι. Το πολύ-πολύ να μερεμετίσεις τους αρμούς.

Ως προς το δάπεδο, όσο κι αν το λειάνεις θα παρουσιάσει προβλήματα αν δεν το περάσεις με κάποια ρητίνη

συμπλ.

μην παρασύρεσαι από τις φωτο/παραπομπές που παρέθεσες στην αρχή. Εκεί, είναι εξ αρχής προσεγμένη κατασκευή

Φίλτατε tetris, ευχαριστώ πάρα πολύ για το Post σου.

Όσο το ψάχνω εκεί καταλλήγω.

Επειδή ο χώρος είναι ουσιαστικά ένα κενό ήμι-υπόγειο με συνέπεια το περιορισμένο ύψος (2,10μ) θα θελα για αισθητικούς αλλά κυρίως και πρακτικούς λόγους να μη χάσω έστω και χιλιοστά.  Όσον αφορά στο δάπεδο μάλλον θα αφαιρέσω το υπάρχον gros beton και πλακάκι ήτοι 8-10εκ κέρδος μείον κάποια εκατοστά για την τοποθέτηση ρητίνης οπότε είμαι οριακά για την εγκατάσταση κάποιων μηχανημάτων γυμναστικής  επαγγελματικών προδιαγραφών (για ιδιωτική χρήση).  Αυτός είναι ο λόγος που μετράει και το χιλιοστό.

Μερικές φορές σκεφτομαι ευτυχώ που δεν είμαι κανένας ψηλέας τύπου Αντετοκούμπο να πρέπει να σκάψω και στα θεμέλια!😄

Η δουλειά δεν επείγει, οπότε αν παρά ταύτα κάποιος/κάποια έχει υπόψιν του κάποια "μαγική" λύση είμαι όλος αυτιά!

Ευχαριστώ και πάλι 

Να είσαι καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.