Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπόμενα ύψη με σκοπό προσθήκη καθ'ύψος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Εξετάζω σε ιδιοκτησία μου προσθήκη ορόφου και προσπαθώ να καταλάβω με ποιά νομοθεσία θα υπολογίσω το ύψος.

Αρχικά,το ύψος δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τις διατάξεις της περιοχής μου άρα θα πρέπει από την αρμόδια ΥΔΟΜ να λάβω τη βεβαίωση όρων δόμησης και βάσει αυτήν να ελέγξω .

Στην πολεοδομία(Ηρακλείου) με παρέπεμψαν στο τμήμα τοπογραφικών εφαρμογών φγια βεβαίωση υψομέτρου.

Η οικοδομή έχει άδειες το 61 και το 77(προσθήκη α ορόφου) με νομιμοποιημένη μια αποθήκη στον ακάλυπτο.Στην άδεια του 77 στο τοπογραφικό (δεν έχει Δκαλ) αναγράφεται 2+1 όροφοι .Ποιό είναι το ύψος ορόφου που αναφέρεται εκεί;

Βάσει αρθ 23 ΝΟΚ

α) "Για τα κτίρια ή τα τμήματα των κτιρίων της παραγράφου 1, οι συντελεστές κάλυψης, δόμησης, όγκου και ύψη υπολογίζονται σύμφωνα με τον κανονισμό και τις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής τους."

Με ποιον κανονισμό θα υπολογίσω το ύψος με τον γοκ 1973 της προσθήκης ;

Επίσης θα μπορώ να αξιοποιήσω κατά ΝΟΚ κατασκευή εσωτερικού εξώστη και σοφίτας ;

Συγγνώμη αν μπέρδεψα αλλά δεν είναι ξεκάθαρα στο νου μου.

 

 

Edited by Makiave
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Makiave said:

Με ποιον κανονισμό θα υπολογίσω το ύψος με τον γοκ 1973 της προσθήκης ;

Επίσης θα μπορώ να αξιοποιήσω κατά ΝΟΚ κατασκευή εσωτερικού εξώστη και σοφίτας ;

Συγγνώμη αν μπέρδεψα αλλά δεν είναι ξεκάθαρα στο νου μου.

δεν αναφέρεις όμως αν είσαι σε οικισμό προ του 23 ή σε οικισμό με σχέδιο  ή εντός σχεδίου  πόλεως (ήταν διαφορετικοί οι όροι δόμησης το 1977)

Τον ΝΟΚ μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις αν τηρείς τα σημερινά επιτρεπόμενα ύψη (Υπόψη ότι τα πατάρια τότε είχαν άλλη έννοια και η σοφίτα δεν υπήρχε) αλλά αυτά (πατάρια και σοφίτες) δεν υπάγονται στους όρους δόμησης αλλά σε κανονισμούς

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.