Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση Ν. 4495/17 (Άρθρο 16 Ν.5142/24 ΦΕΚ 158/Α/4.10.2024)


Recommended Posts

Νομίζω ότι αυτό που (υποτίθεται) θεραπεύει η παρ. 1α του άρθρου 16 του Ν.5142 είναι η περίπτωση που τα περιγράμματα των διαμερισμάτων διαφοροποιούνται στην πράξη από την κάτοψη της σύστασης. Βέβαια, θέτει ως προϋπόθεση πέρα από την ύπαρξη από την αρχική κατασκευή, την τακτοποίηση. Και εδώ νομίζω ότι είναι η λούμπα: έστω το διαμέρισμα Α έχει καταλάβει χώρο του Β (σύμφωνα με την κάτοψη της σύστασης) και έχει δώσει χώρο στο Γ, εντός του περιγράμματος του κτιρίου. Άρα έχω διαμερισμάτωση χωρίς ΥΔ. Για να τακτοποιήσεις την αλλαγή με το Γ έστω ότι γίνεται μονομερώς αφού θίγεται η δική σου ιδιοκτησία, αλλά για το Β πως θα γίνει αφού παραβιάζεις έτερη ιδιοκτησία;

Επομένως καταλήγουμε στην παρ. 9Α του άρθρου 98 του Ν.4495/2017 που δεν αποσαφηνίζει αν η τακτοποίηση μπορεί να γίνει μονομερώς, αλλά έλεγε ότι η τροποποίηση της σύστασης μπορεί να γίνει μόνο από τους επηρεαζόμενους. Δηλ. αυτή είναι η ουσιαστική αλλαγή, ότι πλέον χρειάζεσαι συναίνεση μόνο για την τακτοποίηση; (γιατί νομίζω ότι κάνει τζιζ να τακτοποιήσεις επέκταση σε ξένη ιδιοκτησία μονομερώς)

Και έστω ότι γίνεται και η μονομερής τροποποίηση χωρίς να θίγονται τα ποσοστά συνιδιοκτησίας των επηρεαζόμενων. Με τα ποσοστά δαπανών τι γίνεται; Θα εξακολουθήσουν να πληρώνουν άλλα αντί άλλων; Πως θα γίνει τροποποίηση των ποσοστών δαπανών μονομερώς;

Με λίγα λόγια, βλέπω πολλά θέματα να παραμένουν και δεν σκοπεύω να βιαστώ στην εφαρμογή του.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι σκέψεις σου συνάδελφε. Αυτά έχουμε ξεκινήσει να λέμε από την αρχή του θέματος. Έχει πολύ δρόμο ακόμα το θέμα για εφαρμογή στην πράξη και άρση αντικρουόμενων διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.