Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπεράτωση Οικοδομής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Σχετικά νέος στο επάγγελμα μου έτυχε μια ιδιαίτερη περίπτωση που δεν έχω ξανά ασχοληθεί με παρόμοια. Ιδιοκτήτης ισόγειας μονοκατοικίας έκανε προσθήκη ακόμη έναν όροφο με άδεια κανονικά και έπειτα ακόμη ένα δωμάτιο με αναθεώρηση αδείας . Έτος έκδοσης είναι το 1999. Η άδεια δεν έκλεισε , είχε πληρωθεί κανονικά η άδεια , επιβλέψεις και τα λοιπά, μόνο το ΙΚΑ περιμένω να μάθω σχετικά με τις πληρωμές , αν και ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχει πληρώσει το μεγαλύτερο μερος των οφειλών. Για να καταλήξω ρεύμα (παροχή ) δεν έχει γιατί δεν έκλεισε την άδεια και το σπιτι έχει ολοκληρωθεί περίπου στο 90%( φέροντας, τοιχοποιία κτλ) 

Ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να πάρει ρεύμα και να είναι νόμιμο; 

 

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υπάρχει "αποπεράτωση άδειας" αλλά αποπεράτωση οικοδομής (ας γίνει διόρθωση του τίτλου)

2. Το ΙΚΑ, μετά από παρέλευση 10ετίας από την τελευταία υποβολή ενσήμων, κλείνει την καρτέλα

3. Υπεύθυνος για το "κλείσιμο" της άδειας είναι μόνον ο επιβλέπων μηχανικός. Αν έχει συνταξιοδοτηθεί ή πεθάνει, θα σου πει η Υ.ΔΟΜ. τι θα γίνει. Αν είναι ακόμη μάχιμος, δεν ασχολείσαι καθόλου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.