Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα χειρισμού Μέσης Τάσης


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι τυπικά προσόντα πρέπει να έχει κάποιος ώστε να έχει δικαίωμα χειρισμών σε υποσταθμό Μέσης Τάσης;

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, αναφέρομαι σε υποσταθμό με τρεις μετασχηματιστές 20/0,4 kV ισχύος 800 kVA ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Scrooge said:

Θα ήθελα να ρωτήσω τι τυπικά προσόντα πρέπει να έχει κάποιος ώστε να έχει δικαίωμα χειρισμών σε υποσταθμό Μέσης Τάσης;

Χρειάζεται:

1) επαρκή εμπειρία (τυπικό και ουσιαστικό προσόν) και

2) την άδεια από τον ιδιοκτήτη ή διαχειριστή του Υποσταθμού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιος έχει δικαίωμα βάσει νόμου να κάνει χειρισμούς σε Μέση Τάση.

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα αυτό:

"Ο χειρισμός των διακοπτών μέσης τάσης θα πρέπει να πραγματοποιείται μόνο από Ηλεκτρολόγο Μηχανικό ή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό ΤΕΙ με πτυχίο Α’ τάξης. Οι ηλεκτροτεχνίτες ΣΤ άδειας δεν έχουν δικαίωμα χειρισμού σε διακόπτες μέσης τάσης, αλλά μπορούν να εισέρχονται στον υποσταθμό για τους περιοδικούς ελέγχους αυτού ή επισκευές στο γενικό πίνακα της πλευράς της χαμηλής τάσης (230 / 400V)."

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό και σε ποια διάταξη νόμου αναφέρεται;

Ένας Μηχανολόγος ΠΕ δεν έχει δικαίωμα για χειρισμούς σε Μέση Τάση;

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2024 at 2:29 PM, Scrooge said:

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό

Το χειρισμό, από προσωπική εμπειρία, μπορεί να τον κάνει ο οποιοσδήποτε πληρεί τα κριτήρια που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Ο χειρισμός όμως έρχεται κατόπιν εντολής (εκτός και αν πρόκειται για έκτακτη ανάγκη) και ίσως αυτό που ψάχνεις είναι ποιός έχει το δικαίωμα να δώσει μια τέτοια εντολή. 

Αν ψάχνεις αυτό, δε γνωρίζω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2024 at 2:29 PM, Scrooge said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιος έχει δικαίωμα βάσει νόμου να κάνει χειρισμούς σε Μέση Τάση.

Ένας Μηχανολόγος ΠΕ δεν έχει δικαίωμα για χειρισμούς σε Μέση Τάση;

έχει...

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα χειρισμών στη ΜΤ (και γενικά δικαίωμα εκτέλεσης, συντήρησης, επισκευής και λειτουργίας ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων ΜΤ) διαθέτουν σύμφωνα με το ΠΔ108/2013 ΜΟΝΟΝ οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες Α ειδικότητας/4ης Ομάδας (χρησιμοποιώ την ορολογία του ΠΔ). Σε αυτήν την ομάδα επαγγελματιών ανήκουν όλοι οι διπλωματούχοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και οι έχοντες τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ειδικότητες μηχανικών. Οι "Μηχανολόγοι ΠΕ" είναι ευρύτερο υποσύνολο. Για να έχουν το ίδιο επαγγελματικό δικαίωμα με τους διπλωματούχους ηλεκτρολόγους μηχανικούς (στην ΜΤ), πρέπει να είναι και μέλη ΤΕΕ (= κατέχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΜΜ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.