Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρώτηση για Περίφραξη


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας,
Mε το γείτονα δεν τα πάμε k τόσο καλά.. τα σπίτια μας είναι κολλητά και το μονο που μας χωρίζει είναι ένα κάγκελο ενός μέτρου. Bγαίνω παράδειγμα στην αυλή k τον βλέπω μπροστά μου.
Tο ερώτημα πιο είναι, από την δικη μου πλευρά, θέλω να φτιάξω ένα φράχτη, 2 μετρα ας πουμε, απλό, 10 πάσσαλοι παράδειγμα, και σήτα η πλέγμα, και μετά στο φράχτη να βάλω ένα πανί μια καλαμωτή η οτιδήποτε άλλο ώστε να κόψω οποιδήποτε οπτική επαφή.
Xρειάζομαι κάποια άδεια για αυτόν το φράχτη? Μπορεί δηλαδή να έχω τίποτα ιστορίες?

Link to comment
Share on other sites

Γενική απάντηση μη γνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες στη θέση του ακινήτου ότι για μια περίφραξη με ελαφρύ υλικό (πχ συρματόπλεγμα με σιδηροπασσάλους χωρίς σενάζ οπλισμένου σκυροδέματος στη βάση) απαιτείται η έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας. Να τονίσω ότι ο φράχτης θα πρέπει να  τοποθετηθεί στο όριο του οικοπέδου και όχι πιο μέσα καθώς η περίφραξη επιτρέπεται στα όρια του οικοπέδου. Τα υπόλοιπα για το αν έχεις ιστορίες εσύ τα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σενάζ οπλισμένου σκυροδέματος έχει τώρα και πατάει το κάγκελο. Εγώ θα κολλήσω το φράχτη πάνω στο σεναζ η ένα πόντο πιο εδώ παράδειγμα. Μην μου πει ότι του χαλάω k το σεναζ.

Απλή κατασκευή θα κάνω, θα καρφώσω δέκα πασσάλους στο χώμα και σήτα. Ιστορίες εννοώ μην κάνω τίποτα παράνομο, όχι μη μου πει ο γείτονας ότι του κόβω τον αέρα. Με μια άδεια μικρής κλίμακας θα είμαι ok δηλαδή?


Και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιο όριο στο ύψος? Τον φραχτη θελω να τον κανω δυο μετρα

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, savefski said:

Με μια άδεια μικρής κλίμακας θα είμαι ok δηλαδή?


Και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιο όριο στο ύψος? Τον φραχτη θελω να τον κανω δυο μετρα

Απευθύνεσαι σε μηχανικό.  Το πιο πιθανό είναι να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.