Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση βεβαίωσης στατικής επάρκειας πολυκατοικίας μετά από αυτοψία της Πολεοδομίας, σε κτίριο χωρίς βλάβες


 

Recommended Posts

Να κάνεις αμέσως ένσταση για ακύρωση της διοικητικής πράξης (δες σχετικά τον νόμο περί διοικητικής διαδικασίας)

Μια διοικητική πράξη για να είναι νόμιμη πρέπει να είναι πλήρως τεκμηριωμένη .

(το ίδιο ισχύει και αν γίνει η διαδικασία με  το ΠΔ του 1929) .

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Kfil. Θα το εξετάσω το θέμα αν και ανακάλυψα ότι όντως έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στη Στατική Μελέτη. Ωστόσο πιστεύω έγιναν προς το καλύτερο διότι η πολυκατοικία μας είναι 50 ετών και δεν έχει παρουσιάσει ούτε ρωγμή από τους σεισμούς. Η αρχιτέκτων που έκανε την αυτοψία είναι πολύ σκληρή, έμαθα από πρώην συνάδελφό της στο Δήμο. Η σχεδόν επιθετική και αγενής συμπεριφορά της απέναντί μου κατά την αυτοψία έδειξε προκατάληψη εναντίον της πολυκατοικίας και ενσυναίσθηση για την ιδιοκτήτρια που έκανε την καταγγελία. Ανεξήγητο;

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, myriam said:

...... Η σχεδόν επιθετική και αγενής συμπεριφορά της απέναντί μου κατά την αυτοψία έδειξε προκατάληψη εναντίον της πολυκατοικίας και ενσυναίσθηση για την ιδιοκτήτρια που έκανε την καταγγελία. Ανεξήγητο;

To κτίριο σαφώς δεν είναι επικινδύνως ετοιμόρροπο, αλλά η όλη ενέργεια παραπέμπει σε θέμα επικινδύνως μεθοδευμένο. Συμφωνώ με την τοποθέτηση του συναδέλφου @kfil

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Είναι η ώρα 3:48 τα ξημερώματα και δεν έχω βραδιάς ύπνο λόγω της ανησυχίας μου για όσα σας έχω προαναφέρει. Οι δύο αδελφές διαχειρίστριες παραιτήθηκαν και προς το παρόν η πολυκατοικία είναι ακέφαλη λόγω απροθυμίας των συνιδιοκτητών (25) να αναλάβουν τη διαχείριση, οι οποίοι, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα, περιμένουν ίσως ένα θάμα.... Προσωπικά, για λόγους ηλικίας και υγείας δεν μπορώ να αναλάβω πρωτοβουλίες ώστε να τρέξω να προλάβω το κακό και ούτε κανείς έδωσε σημασία στις προειδοποιήσεις και συμβουλές μου που προηγήθηκαν.

Θα σας ενημερώσω όταν υπάρχουν εξελίξεις.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε στο πρόβλημά μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.