Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δώμα και ταράτσα πρόβληματα


Recommended Posts

Οκ, θα ρωτήσω τον ιδιοκτήτη για τη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιων και για τον κανονισμό της πολυκατοικίας που ποτέ δε διάβασα. 

 

Όσον αφορά την πορτα της ταρατσας που θελει να αφήνει ξεκλείδωτη ενω δε φαίνεται να τηρεί τις απαιτήσεις γιά να χαρακτηρίστει έξοδος διαφυγής τί να κάνω? 

 

Επιπλέον, αν σκάσουν οι καινούριοι ιδιοκτήτες στην ταράτσα με καρέκλες τραπεζι και ποτά, τι κάνω? 

Edited by Κική Νικα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

23 λεπτά πριν, Κική Νικα said:

Οκ, θα ρωτήσω τον ιδιοκτήτη για τη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιων και για τον κανονισμό της πολυκατοικίας που ποτέ δε διάβασα. 

 

Όσον αφορά την πορτα της ταρατσας που θελει να αφήνει ξεκλείδωτη ενω δε φαίνεται να τηρεί τις απαιτήσεις γιά να χαρακτηρίστει έξοδος διαφυγής τί να κάνω? 

 

Επιπλέον, αν σκάσουν οι καινούριοι ιδιοκτήτες στην ταράτσα με καρέκλες τραπεζι και ποτά, τι κάνω? 

Τι να σου πω σχετικά με αυτό ;. Γενικά προσπάθησε να μην τσακώνεσαι. Η γειτνίαση απαιτεί υποχωρήσεις.  Πάντως το δώμα όπως σου έγραψαν δεν προορίζεται για πάρτι αλλά συνήθως για ηλιακούς, κεραίες , άπλωμα ρούχων και άλλα τέτοια πεζά . Βέβαια και αυτό που έχουν εκμισθώσει εσένα και έχει τμήμα της ταράτσας δεν ξέρεις ακόμη αν νομίμως υφίσταται ; Η απλά κάνεις εσύ κατάληψη στην ταράτσα... Μάθε λοιπόν πρώτα τι συμβαίνει και χειρισου το ανάλογα τα δεδομένα 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης (τμήματος ή όλου) κοινόχρηστου χώρου διασφαλίζεται μόνο με συμβολαιογραφική πράξη. Επίσης, απαγορεύεται ρητά και κατηγορηματικά η οποιαδήποτε παρεμπόδιση πρόσβασης άλλου ιδιοκτήτη στο συγκεκριμένο χώρο.  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Κική Νικα said:

....Επιπλέον, αν σκάσουν οι καινούριοι ιδιοκτήτες στην ταράτσα με καρέκλες τραπεζι και ποτά, τι κάνω? 

πας κι εσυ παρέα να το γλεντήσεις μαζί τους. 

Επικουρικά.... Το Δώμα παραμένει κοινόχρηστο και ας είναι για αποκλειστική χρήση κάποιου.

και ΟΛΟΙ οι κοινόχρηστοι χώροι υποχρεωτικά πρέπει να έχουν δυνατότητα πρόσβασης απ όλους τους συν/τες .... 

Εναλλακτικά αν θες να έχεις πλήρη έλεγχο στο ακίνητο σου πας σε Μονοκατοικία ..... δικό σου όλο το Οικόπεδο και όλο το κτήριο. 

Όλα τ άλλα πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς με τα θέλω μας και τα πρέπει.... 

(και στην μονοκατοικία υπάρχουν συμβιβασμοί αλλά είναι άλλου πάτερ Ευαγγέλιο)

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η πρόσβαση στο δώμα και άλλο η επ' αυτού διεξαγωγή σουαρέ (ή αλλιώς ταράτσα–πάρτυ).

Edited by Πυθέας
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Πυθέας said:

... και άλλο η επ' αυτού διεξαγωγή σουαρέ ....

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια απαγόρευση αρκεί φυσικά να μη είναι σε ώρες κοινής ησυχίας….

Πέραν αυτού…. Έχουν υπάρξει και δώματα που είχαν φτιάξει πέργολες και μπάρμπεκιου και συχνά πυκνά όλη η πολυκατοικία έκαναν παρέα εκεί…

Θα έλεγα αν γινόταν πιο συχνά μερικές δεκάδες χιλιάδες δίκες και κόντρες που υπάρχουν μεταξύ συνιδιοκτητών θα είχαν μειωθεί σημαντικά….

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα άκρη στο ένα θέμα τουλάχιστον, έστειλα στο σπιτονοικοκυρη φεκ και τον κανονισμο πυροπροστασιας Κτιρίων όπου φαίνεται ότι η πόρτα στην ταράτσα μας δεν είναι έξοδος διαφυγής και ταραταταααα.. θα κλειδωθεί! Οι καινούριοι ελπίζω να κάτσουν στον όροφο τους μιά χαρά θέα έχουν και από τον τρίτο. Θα δείξει. Είμαι αρκετά αντικοινωνικη για να σκεφτεί κανείς την εχω κατάβρει τοσα χρόνια εδω μόνη μου πάνω στον περιστερωνα. Μαρεσει η ησυχία μου. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Κική Νικα said:

Βρήκα άκρη στο ένα θέμα τουλάχιστον, έστειλα στο σπιτονοικοκυρη φεκ και τον κανονισμο πυροπροστασιας Κτιρίων όπου φαίνεται ότι η πόρτα στην ταράτσα μας δεν είναι έξοδος διαφυγής και ταραταταααα.. θα κλειδωθεί! Οι καινούριοι ελπίζω να κάτσουν στον όροφο τους μιά χαρά θέα έχουν και από τον τρίτο. Θα δείξει. Είμαι αρκετά αντικοινωνικη για να σκεφτεί κανείς την εχω κατάβρει τοσα χρόνια εδω μόνη μου πάνω στον περιστερωνα. Μαρεσει η ησυχία μου. 

Ο καθείς όπως νοιώθει άνετα . Κοινωνικός αντικοινωνικός είναι προσωπική επιλογή. Ατομική ευθύνη και επιλογή που είναι και της μόδας.

Όμως το αν η ταράτσα πρέπει να είναι κλειδωμένη δεν είναι τόσο απλό. Είναι θέμα συλλογικής ευθύνης (συλλογικής στα πλαίσια της μικρόκοινωνίας μιας πολυκατοικιας ) . Είναι και θέμα ασφαλειας. Οι ταράτσες δεν θεωρούνται κοινόχρηστες έτσι για πλάκα . Κάτι εξυπηρετεί αυτό και μάλιστα κάτι αρκετά σοβαρό . Εγώ αυτό έχω καταλάβει ως ιδιοκτήτης . Μπορεί να κάνω λάθος . Ας με διορθώσουν οι και ύλην αρμόδιοι μηχανικοί.

Καλή συνέχεια 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

@Didonis οι ώρες κοινής ησυχίας αφορούν άλλους θορύβους.

Ο σεβασμός της οικιακής γαλήνης των γύρω μας είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της αξιοπρεπούς συμπεριφοράς που οφείλει να έχει ο κάθε άνθρωπος ως κοινωνικό ον.
Φυσικά, υπάρχουν σχετικές (με την οικιακή γαλήνη) νομοθετικές διατάξεις.
Η παράθεση τους, όμως, για τους αξιοπρεπείς είναι περιττή και για τους υπόλοιπους άχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.