Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή άδειας pilotis σε τακτοποιημένο εκτός σχεδίου (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα,

Έχω ένα σπίτι 140 τετραγωνικά που από κάτω έχει piloti. Το σπίτι είναι σε περιοχή εκτός σχεδίου αλλά έχει νομιμοποιηθεί. Σύμφωνα  με τον συντελεστή δόμησης θα μπορουσα  να χτυσω από κάτω 70τμ αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης της piloti. Μπορεί να γίνει αυτό σε περιοχή εκτός σχεδίου?

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πιθανώς με την έννοια νομιμοποίηση να αναφέρεσαι σε υπαγωγή (τακτοποίηση) Ν. 4178 ή ν. 4495. Μια άλλη παράμετρος είναι εάν σήμερα το ακίνητο είναι οικοδομήσιμο (βλ. σχετική απόφαση ΣτΕ 176/23 για τα εκτός σχεδίου ακίνητα στερούμενα προσώπου σε αναγνωρισμένο κοινόχρηστο δρόμο). Ακόμη ένα θέμα είναι εάν το κτίσμα παραβιάζει πολεοδομικές διατάξεις (πχ παραβίαση οικοδομικής γραμμής, μέτρα ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας κλπ) λόγω των οποίων δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια. Επομένως, ο συντελεστής δόμησης (επιτρεπόμενη δόμηση) δεν είναι η μοναδική παράμετρος. Την απάντηση θα στην δώσει ο μηχανικός που θα επισκεφθείς στο γραφείο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο και το οικόπεδο είναι 300τμ.

Μου φαίνεται παράλογο το ότι έχει χτιστεί το πάνω σπίτι και να μην μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης της pilotis και να χτυσω σύμφωνα με τον συντελεστή δόμησης. 

Έχω επισκεφτεί μηχανικό αλλά λόγο ότι αργεί να μου απαντήσει είπα να κάνω μια ερώτηση και εδώ ώστε να δω τι με περιμένει. 

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

300τ.μ.... και εκτός σχεδίου? και είναι το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο??

Λες συντελεστή Δόμησης.... Τι συντελεστή Δόμησης έχει στην θέση που βρίσκεται?

 

Ερώτηση

Για το υφιστάμενο κτήριο (που όπως λες έχει νομιμοποιηθεί) είχε βγει ποτέ Οικοδομική Άδεια? ή μπα...... ?

Link to comment
Share on other sites

@Dimitris Tzo Άλλο πράγμα είναι ο κατ' ονομασία κοινόχρηστος και άλλο ο αναγνωρισμένος κοινόχρηστος με Φ.Ε.Κ. Παράλογα είναι πολλά στη χώρα που ζούμε δυστυχώς. Ανέμενε την απάντηση του συναδέλφου που απευθύνθηκες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Didonis said:

300τ.μ.... και εκτός σχεδίου? και είναι το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο??

Λες συντελεστή Δόμησης.... Τι συντελεστή Δόμησης έχει στην θέση που βρίσκεται?

 

Ερώτηση

Για το υφιστάμενο κτήριο (που όπως λες έχει νομιμοποιηθεί) είχε βγει ποτέ Οικοδομική Άδεια? ή μπα...... ?

Το σπίτι το έχουν φτιάξει οι γονείς μου οπότε θα ρωτήσω για την οικοδομική άδεια γιατί δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πως είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Ο συντελεστής δόμησης είναι 0.8. Στην περιοχή μου το σχέδιο πόλεως είναι σε εξέλιξη. 

Link to comment
Share on other sites

300τ.μ. εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο δεν υπάρχει.

Αν δεν υπάρχει Οικοδομική 'Αδεια στα χέρια σας και στο αρχείο της πολεοδομίας τότε δεν έχεις οικοδομική άδεια

1 ώρα πριν, Dimitris Tzo said:

.....Ο συντελεστής δόμησης είναι 0.8....

τα εκτός σχεδίου (όπως εσύ λες ότι είναι) δεν έχουν ΣΔ 0.8 ....

 

Τα δεδομένα που περιγράφεις δεν στέκουν όλα μαζι....

 

1 ώρα πριν, Dimitris Tzo said:

.... Στην περιοχή μου το σχέδιο πόλεως είναι σε εξέλιξη. 

Αυτό δεν σου δίνει τίποτα σήμερα. Σε εκατοντάδες περιοχές στη Ελλάδα είναι σε "εξέλιξη" σχέδια πόλης περισσότερο κι από 30 χρόνια τώρα....

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.