Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ευχαριστώ για τον διαφωτισμό...

 

Οι αποδείξεις δεν θα αφορούν οικοδ. άδεια, αλλά γενικές υπηρεσίες πολεοδομίας (από όσο μπορώ να φανταστώ, λόγω της ειδικότητάς μου και λόγω του ότι θα τις χρειαστώ μετέπειτα για να πάρω μελετητικό Α'..έχετε καμιά συμβουλή επ αυτού??)

Συνεπώς, από ότι κατάλαβα, μπορώ να συνενοηθώ με τον εργοδότη, να εισπράττω τον ΦΠΑ 19% που θα τον αποδίδω εγώ, ενώ τον φόρο 20% θα τον πληρώνω ούτως ή άλλως εγώ..

 

Τον φόρο 20% θα τον πληρώνει ούτως ή άλλως ο εργοδότης σου, αφού θα στον έχει παρακρατήσει.

 

Στα τιμολόγια θα γράφεις πχ:

καθαρή αξία 1000€ φπα 19% 190€, παρακράτηση 20% 200€, καθαρό πληρωτέο 990€

Link to comment
Share on other sites

Τον φόρο 20% θα τον πληρώνει ούτως ή άλλως ο εργοδότης σου, αφού θα στον έχει παρακρατήσει.

 

Άρα, αν η αμοιβή είναι 1000 ευρώ θα αφαιρώ τα 200 (παρακράτηση 20%) και θα προσθέτω τα 190 (ΦΠΑ 19% που λογικα θα μου πληρώνει ο εργοδότης) για να βρω την καθαρή αμοιβή μου, αυτά δηλ. που θα παίρνω στο χέρι? Εντέλει το ποσό που πρέπει να παίρνω από τον εργοδότη είναι η αμοιβή + τον ΦΠΑ 19%?

Link to comment
Share on other sites

Η καθαρή αμοιβή σου είναι χωρίς το ΦΠΑ, χωρίς την παρακράτηση.

Θα σου δίνει οεργοδότης καθαρή αμοιβή+19%, ομως το 19%ΦΠΑ θα πρέπει να αποδοθεί στην εφορία.

Ακούγεται λίγο μπερδεμένο, γι αυτό να ξεκαθαρίσεις με τον εργοδότη σου τι ακριβώς θα σου δώσω και τι εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν η αμοιβή είναι 1000 ευρώ θα αφαιρώ τα 200 (παρακράτηση 20%) και θα προσθέτω τα 190 (ΦΠΑ 19% που λογικα θα μου πληρώνει ο εργοδότης) για να βρω την καθαρή αμοιβή μου, αυτά δηλ. που θα παίρνω στο χέρι? Εντέλει το ποσό που πρέπει να παίρνω από τον εργοδότη είναι η αμοιβή + τον ΦΠΑ 19%?

 

Το ποσό που πρέπει να παίρνεις, είναι αυτό που θα συμφωνήσεις. Αν τα 1000 είναι "στο χέρι" και η συμφωνία σας είναι να κόβεις την πλήρη αμοιβή σου σε ΑΠΥ, αυτό σημαίνει ότι το δελτίο κάθε μήνα 1250ευρώ +ΦΠΑ οπότε το πληρωτέο σου να είναι 1237,50 από το οποίο αν αφαιρέσεις τον ΦΠΑ των 237.5 ευρώ που θα αποδώσεις εσύ, να σου μένουν καθαρά 1000 στο χέρι. Μπορεί να κόβεις και λιγότερα οπότε να παίρνεις τα επιπλέον "μαύρα". Είναι θέμα συμφωνίας που θα κάνεις ξαναλέω. Γενικά όμως μου γυρίζει το μάτι, όταν βλέπω "μισθούς" μηχανικού ...1000 ευρώ/μήνα και μάλιστα με "μπλοκάκι"! Δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοιοι μισθοί. Δες εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1

ποιοί είναι οι ελάχιστοι βάσει των ΣΣΕ και προσπάθησε να δικεδικήσεις και κάτι καλύτερο αν είναι δυνατόν. Έχεις υπολογίσει ότι το ΤΣΜΕΔΕ σου μόνο είναι γύρω στα 160 ευρώ/μήνα τώρα και σύντομα (με την πάροδο 5ετίας αλλά αν κάνεις όχι καλή συμφωνία από την αρχή δύσκολα ανεβάζεις κασέ στον ίδιο εργοδότη) θα πάει 250+; Θα δουλεύεις τελικά δηλαδή για 600 ευρώ το μήνα καθαρά; Γενικά χωρίς καμία διάθεση να σε υποτιμήσω, μην "ψαρώνετε" από το "1000 ευρώ τό μήνα" επειδή ο εμποροϋπάλληλος παίρνει σαν κανονικός μισθωτός 900 και λέτε "α είμαι καλά". Ο εμποροϋπάλληλος τα παίρνει Χ14, οι εισφορές του είναι όλες πληρωμένες από τον εργοδότη και όταν απολυθεί θα πάρει αποζημείωση άρα τελικά ΄παίρνει πολύ περισσότερα από σένα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως μου γυρίζει το μάτι, όταν βλέπω "μισθούς" μηχανικού ...1000 ευρώ/μήνα και μάλιστα με "μπλοκάκι"! Δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοιοι μισθοί. Δες εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1

ποιοί είναι οι ελάχιστοι βάσει των ΣΣΕ και προσπάθησε να δικεδικήσεις και κάτι καλύτερο αν είναι δυνατόν. /QUOTE]

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα. Συμφωνώ μαζί σου για τους μισθούς των μηχανικών και πως εντέλει οι μισθωτοί είναι σε καλύτερη μοίρα, όπως έχουν τα πράγματα. Προσωπικά, δεν έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία και όταν ξεκίνησα δεν ήξερα ακριβώς τι έπρεπε να διεκδικήσω. Όσο περνάει ο καιρός διπιστώνω όμως ότι τέτοιοι μισθοί δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται στις προσφερόμενες υπηρησίες..οπότε σιγά σιγά μαθαίνω πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα. Λάβε όμως υπόψιν σου πως οι μισθοί στην περιφέρεια και κυρίως σε μικρές πόλεις δεν έχουν καμία σχέση με τους μισθούς στα μεγάλα αστικά κέντρα. Όλοι ξεκινάνε από πολύ χαμηλότερες αμοιβές και με το μαχαίρι στο λαιμο: αν θέλεις πάρτα! Αλλιώς...από εδώ παν κι άλλοι.. (τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ από τον κύκλο μου).

 

Δεν ξέρω αν ομαδικά, σαν κοινότητα μηχανικών μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό. Δυστυχώς στην περίπτωση αυτή, πέραν των ατομικών προσπαθειών και απαιτήσεων, χρειάζεται κατά τη γνώμη μου και συλλογικότητα για κάτι καλύτερο. Γιατί αν π.χ. εγώ αύριο πάω και απαιτήσω τα "παραπάνω" είμαι σίγουρη πως θα βρεθει ένας συνάδελφος ο οποίος θα είναι πρόθυμος να εργαστεί στη θέση μου με λιγότερα. Χωρίς να τον κατηγορώ (ο καθένας έχει τις απόψεις του και τα πιστεύω του) αλλά.... έτσι, χωρίς συλλογικότητα πως μπορώ κι εγώ, ο ένας, να σταθώ στα πόδια μου;

 

Τέλος πάντων, ίσως αυτό αποτελεί άλλο θέμα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Αναστασία.

Πρόσεξε με το μπλοκάκι με τις Α.Π.Υ.Πολλοί εργοδότες δεν ξεκαθαρίζουν ποιανού υποχρέωση είναι με αποτέλεσμα να σε αναγκάζουν να το πληρώσεις εσύ.Επίσης πρόσεξε πως θα πληρώνεσαι.Π.χ. αν οι μισθοί σου είναι 12μηνοι κάνε αναγωγή στο 14μηνο για να δεις τον καθαρό μισθό σου.Οι σοβαρές εταρείες κάνουν πρόσληψη με σύμβαση αορίστου χρόνου.

Γενικά ως μισθωτή είσαι κατοχυρωμένη και μπορείς να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου (άδειες , αποζημειώσεις σε περίπτωση απόλυσης κτλ.)

Κανονικά θα έπρεπε να κάνει ελέγχους η Επιθεώρηση Εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να κάνει ελέγχους η Επιθεώρηση Εργασίας.

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Έχεις απόλυτο δίκιο για την Επιθεώρηση Εργασίας. Αλλά και αυτή όπως και η Πολεοδομία, μόνο με καταγγελίες λειτουργεί!!!

Αν λειτουργούσε αυτεπάγγελτα, ίσως μας γλίτωνε κι εμάς από πολλά αδιέξοδα.. Ας μη χάνουμε την αισιοδοξία μας όμως..το καλό πράγμα λέει ο λαός αργεί να γίνει και λογικό είναι στην αρχή ο καθένας μας να μην ξέρει που πατάει και που βρίσκεται, ειδικά αν δεν έχει σχετικό με το επάγγελμα back up.

 

Κάτι τελευταίο....γιατί να κόβω Α.Π.Υ και όχι π.χ. Τ.Π.Υ.? Σε λογιστή που ρώτησα μου είπε ότι δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές...Τι γνώμην έχετε γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.