Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

@Chilon: Το έγραψα γτ ισχύει όχι γτ το επικροτώ. Αν και όπως σου εξήγησα δεν συμερίζομαι πλήρως την άποψη αυτή (γνωρίζω επίσης ότι ελπίζω σε μία ουτοπία. δεν παύω όμως να το θεωρώ σωστό). Το συζητάμε όμως αν θες με πμ γτ θα ξεφύγουμε τελείως. Εναλακτικά (και μάλλον καλύτερα) ξεκίνα ένα καινούργιο νήμα.

 

 

 

@Pappos: Αν μπορείς να βρεις κάποιο τεκμήριο (με την έννοια της τεκμηρίωσης/αποδεικτικού στοιχείου-εγγράφου προφανώς) σχετικά με την υποστήριξη της απόψεώς σου θα ήταν διαφωτιστικότατο! Θα ξεκαθάριζε και το τοπίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως γιατί ανέβηκε η πίεσή μου δεν μπορώ τα ****** για παράδειγμα. Δεν τους μπορώ ρε παιδί μου. Τους βλέπω και ανακατεύομαι. Δεν είμαι δεξιός, δεν είμαι αριστερός δεν είμαι τίποτα. Είμαι με το δίκαιο όταν αυτό εφαρμόζεται. Δεν μπορεί εγώ να δουλέυω 14 ώρες και μετά ο κόκκινος να μου λέει γιατί έχω PORSCHE...Δεν θέλω να έχω zastava πως να το κάνουμε δηλαδή ??? Θέλω να έχω 4 αυτοκίνητα. Κακό είναι ? Και να βοηθάω με κοινωφελή ιδρύματα όπου μπορώ.

Ουτε θέλω να δουλέυω 8 ώρες και μετά στο καφενέιο για μπύρες και χαρτιά. Προτιμώ θέατρο και όπερα. Τι να γίνει τώρα. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

 

Έιμαι off topic αλλά τι να κάνω...δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Μάνα,

τα κατάφερα Μάνα

 

Ντόλτσε,

ντόλτσε καμπάνα,

έβαλα για σένα Μάνα,

καμάρωσέ με,

 

έλα φωτογραφισέ με

 

http://www.youtube.com/watch?v=jRQo1Iwv51s

Link to comment
Share on other sites

Ως "επίδοξους κατασκευαστές της κοινής γνώμης" εννοώ τα Μ.Μ.Ε.

Συνάδελφε CostasV, πιστεύω ότι η πρώτη επισήμανση του σχολίου σου είναι εξαιρετικά εύστοχη. Αναφέρεις ότι:

"Δεν το ξέρω. Το εικάζω. Για την εικασία αυτή επικαλούμαι την κοινή (πιστεύω) εντύπωση που έχουμε όλοι ότι στην Ελλάδα".

 

Αυτή η κοινή εντύπωση (την οποία ορθώς ερμηνεύεις) είναι το πρόβλημα. Αυτή η περιρρέουσα ατμόσφαιρα που δημιουργούν -σκοπίμως- οι οικονομικά ισχυροί μέσω των εξωνημένων Μ.Μ.Ε. (με την ανοχή όλων ημών των απαθών υπερκαταναλωτών) αποτελεί τροχοπέδη για κάθε προσπάθεια κοινωνικής προόδου.

 

Με απλά λόγια, η προσπάθεια εμφύτευσης στον εγκέφαλο των μελών της κοινωνίας μας απόψεων όπως, "είμαστε άχρηστοι",

"η χώρα μας είναι η χειρότερη στον κόσμο", "είμαστε η αιτία όλων των δεινών της Ευρώπης και -γενικά- του πλανήτη", "είμαστε ανεπρόκοποι και ανάξιοι κάθε προόδου" και άλλων παρόμοιων έχει στόχο την αδρανοποίηση όλων μας προς τέρψιν των μεγαλοπαραγόντων και πραγματικών κυβερνητών της χώρας.

 

Ας μην το επιτρέψουμε, ας προσπαθήσουμε για την πρόοδο του κοινωνικού συνόλου, ας μην αρκούμαστε σε

"απηυδησμένες καταδίκες" της -πράγματι- άσχημης σημερινής πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά πολύ ενδιαφέρον thread, στο οποίο ειπώθηκαν μέχρι στιγμής πράγματα τα οποία πρώτη φορά ακούστηκαν δημόσια (το swell έσκασε).

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το επιτρέψουμε, ας προσπαθήσουμε για την πρόοδο του κοινωνικού συνόλου, ας μην αρκούμαστε σε

"απηυδησμένες καταδίκες" της -πράγματι- άσχημης σημερινής πραγματικότητας.

 

Φίλε αυτή η έννοια έχει πεθάνει από καιρό.Ας επιτρέψουμε σε όποιον δεν γουστάρει ΝΑ ΤΑ ΧΩΝΕΙ,γιατί ΜΟΝΟ αυτό μπορούμε να κάνουμε πλέον.Στην πλειοψηφία μας είμαστε άνθρωποι-κουρέλια που μας αγοράζουν την ψήφο μας κ τα λεφτά μας για ένα κομμάτι ψωμί.Κ εξελισσόμαστε με ΠΟΛΥ πιό αργούς ρυθμούς από την ελπίδα σου,γιατί είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ κ μάλιστα πολύ φτωχοί ως λαός.Είμαστε πλούσιοι ΜΟΝΟ σε σύγκριση με τριτοκοσμικές χώρες.Αν γι' αυτό εσύ μένεις ικανοποιημένος,τότε μακάρι να καταφέρουμε όλοι μας να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο.ΚΑΜΙΑ ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΕ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ.Μόνο ωμή πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, συνάδελφε zavi, δεν έχουν καμμία ειρωνεία όσα έγραψες. Αντιθέτως είναι -απολύτως- κόσμια.

 

Έχω γράψει τόσες πολλές φορές (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα) ότι -όχι μόνο δεν είμαι ικανοποιημένος από την σημερινή κοινωνική πραγματικότητα, αλλά πλήρως απογοητευμένος. Ακόμα και στο κομμάτι που παρέθεσες κάνω λόγο περί "άσχημης σημερινής πραγματικότητας".

 

Θεωρώ ότι οι "απηυδησμένες καταδίκες" χωρίς προσπάθεια αντίδρασης δεν οδηγούν πουθενά.

Προτάσεις για την έξοδο από το σημερινό χάλι, δεν ακούω. Προσπάθειες για κοινωνική πρόοδο, δεν βλέπω.

Βεβαίως, σέβομαι τις αντίθετες απόψεις.

 

Πιστεύεις στην ατομική προσπάθεια και όχι στο κοινωνικό σύνολο, σωστά; (Αν κάνω λάθος, σου ζητώ συγγνώμη)

Ποιος ευνοείται σε αυτήν την περίπτωση; Ο οικονομικά ισχυρός, γιατί -μεμονωμένα- έχει μεγαλύτερη δύναμη από τον μέσο (οικονομικά) πολίτη.

Ως σύνολο, όμως, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα γιατί είμαστε πανίσχυροι. Για να λειτουργούμε, όμως, ως σύνολο πρέπει να έχουμε κοινά στοιχεία (στοιχεία που μας ενώνουν) γι' αυτό γράφω για την Πατρίδα, το δίκαιο, την ιστορία μας.

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι όλα για το μ...ί γίνονται.

 

(ατάκα του παππού μου)

 

δεν υπάρχει σωτηρία λέμε......

πηγαίντε για μπύρες καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.