Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Είμαι ανοιχτός σε όποιες φιλοσοφικές, κοινωνιολογικές συζητήσεις και όχι μόνο. Ότι έχει σχέση όμως με πολιτική το ισοπεδώνω και θα το ισοπεδώνω. Πιστεύω να καλύφθηκε το θέμα περί πολιτικής.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτήν την περίπτωση -συνάδελφε Αλέξανδρε- συμφωνούμε απολύτως ως προς το

"μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο αν γίνει αποδεκτή απ' όλους".

 

Άλλο πολιτική, άλλο κόμματα και (μαύρες, άσπρες, κόκκινες, μπλε, πράσινες, κίτρινες, ροζ ή φούξια) παρατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

[...Άλλο πολιτική, άλλο κόμματα...]

 

Παρακαλώ πολύ, λόγω ότι τα εγκεφελικά μου κύτταρα έχουν καταστραφεί...το παραπάνω μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατη και ορθή -κατά την γνώμη μου- η απάντηση του συναδέλφου rigid_joint.

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον συνάδελφο Αλέξανδρο, ο οποίος μου απάντησε και στο α) ερώτημά μου. Αν αντιλήφθηκα ορθώς την άποψή σου, με τα σημερινά δεδομένα πρέπει να συμφωνούν υποχρεωτικώς οι κοινοτικές οδηγίες με το Σύνταγμα αλλιώς δεν εφαρμόζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζω wikipedia, γιατί ο καθένας έχει πρόσβαση να γράψει ότι θέλει.

Η πολιτική όπως την αντιλαμβάνεται ο μέσος πολίτης (όπως λέει η νομική επιστήμη). Εγώ μιλάω για την εφαρμογή αφού το θέλετε έτσι που πάλι για μένα το ίδιο είναι. Καρναβάλια. Κλέφτες. Καραγκιόζηδες.

 

Υ.Γ. Αν έχω ξεχάσει κάποιον χαρακτηρισμό να με συγχωρέσετε.

Link to comment
Share on other sites

Οι διατάξεις του Συντάγματος που καθορίζουν τη βάση και τη μορφή του πολιτεύματος δεν υπόκεινται σε αναθεώρηση.

Αυτές οι διατάξεις είναι:

 

1. Το πολίτευμα της Eλλάδος είναι Προεδρευόμενη Kοινοβουλευτική Δημοκρατία.

2. Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία.

3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.

 

Απορρίπτω κατηγορηματικά την άποψη ότι η άκριτη αποδοχή των ψηφισμάτων και των προσταγών της ευρωπαϊκής

κοινότητας είναι υποχρέωσή μας λόγω του ότι δεχόμαστε οικονομική βοήθεια.

Αυτό είναι η βάση της καταστρατήγησης της ελευθερίας.

Αυτό το πρόσχημα (σε πληρώνω, κάνε αυτό που σου λέω) δεν πρόκειται να γίνει -ποτέ- αποδεκτό από τον υπερήφανο ελληνικό λαό.

Όταν κάποιος φίλος μας, μας ενισχύει οικονομικά (για οποιονδήποτε λόγο), πρέπει να κάνουμε ό,τι μας ζητήσει;

Link to comment
Share on other sites

Βασική προϋπόθεση για να αναπτυχθεί ένας γόνιμος διάλογος πρέπει να βρίσκονται όλοι συνομιλητές στιο ίδιο επίπεδο όσο αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση, την νομική κατάρτιση.

 

[...Απορρίπτω κατηγορηματικά την άποψη ότι η άκριτη αποδοχή των ψηφισμάτων και των προσταγών της ευρωπαϊκής

κοινότητας είναι υποχρέωσή μας λόγω του ότι δεχόμαστε οικονομική βοήθεια...]

 

Αυτό είναι για την κ. Μαρία, τον μπακάλη, τον περιπτερά κ.τ.λ.

 

Δεν έχω πει ποτέ ότι επειδή παίρνουμε χρήματα πρέπει να εφαρμοσθούν οι οδηγίες. Οι οδηγίες εφαρμόζονται λόγω σύμβασης μεταξύ Ελλάδος και Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Δεν θα ξανασχοληθώ επί αυτού του θέματος γιατί καταντάει γελοίο και υπάρχουν και παρερμηνείες.

 

Οτι είχα να πω για τις Ευρωπαϊκές Οδηγίες και τις σχέσεις μεταξύ Έλλάδος και Ευρωπαϊκής Ένωσης τα είπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.