Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Σχετικά με την οδηγία, η άποψη μου είναι ότι εφόσον το κατάπιαμε το χάπι της σωτηρίας μας μέσω των ιδιωτικοποιήσεων, τουλάχιστον βασικοί τομείς όπως υγεία, ασφάλεια και παιδεία πρέπει να παραμείνουν Δημόσια και Δωρεάν.

Ο άλλος δρόμος δεν έχει τέλος. Στην Αμερική, που σχεδόν τα πάντα είναι ιδιωτικά δείτε τι έγινε:

Στο πλάισιο λοιπον της μείωσης του κόστους μέσω των ιδιωτικοποιήσεων (εδώ γελάμε λίγο) έγιναν και ιδιωτικές φυλακές όπου πληρώνονταν με βάση τον αριθμό των τροφίμων.

Συνελήφθει λοιπόν δικαστής, ομολόγησε και θα δικασθεί γιατί πήρε μίζα πάνω από 1.000.000 $ από την φυλακή για να καταδικάζει όλο και περισσότερους!!!

Και ρωτάω αυτά θέλουμε? τέτοια κοινωνία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε CostasV, χρησιμοποίησα την φράση "Με τις ευλογίες του οικονομικού κατεστημένου" για να τονίσω το γεγονός ότι οι μόνοι ευνοούμενοι από την επικρατούσα ζούγκλα είναι οι οικονομικά ισχυροί. Φυσικά αυτό γίνεται με την συνενοχή όλων μας.

Έχει απόλυτη σχέση με την Παιδεία, αφού αυτή είναι η βάση της νοοτροπίας μας.

Δεν κατηγορώ (μόνο) τους μεγαλοπαράγοντες αλλά -πρωτίστως- όλους εμάς που τους ανεχόμαστε.

 

Ελπίζω να σου απάντησα.

Σ' ευχαριστώ για την μοναδική απάντηση που έλαβα στο δεύτερο ερώτημα της υπ' αριθμόν 93 δημοσίευσής μου.

Ακόμα αναμένω (ματαίως ίσως) απαντήσεις σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάπου διάβασα για αριστερές ιδέες και κάτι τέτοια αστεία. Επειδή η λέξη πολιτική μου προκαλεί αναγούλα από αναρχία μέχρι σοσιαλισμό και λοιπές δήθεν δημοκρατίες τάσεις, δεν θα επεκταθώ άλλο. Δεν μου αρέσει καμία πολιτική ιδεολογία. Από δικτατορία μέχρι δημοκρατία. Γιατί ? Μα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κράτος-δικαίου σε καμία περίπτωση. Όλοι κάνουν απάτες εις βάρος των πολιτών και κανείς μα κανείς δεν οδηγείται στην φυλακή ή δεν έχει συνέπεις των νόμων.

Και εξηγούμαι. Δεν μου αρέσει η πολιτική. Θεωρώ γελοίους τους πολιτικούς. Τους θεωρώ μαριονέτες στους οικονομικά ισχυρούς. Άλλο θέμα αν επωφελούνται μετά οι ισχυροί από τα καρναβάλια τους βουλευτές. Και άλλο θέμα ηθικής αν είναι σωστό αυτό που πράττουν οι ισχυροί απέναντί τους.

 

Ειπώθηκε και κάτι περί δηλώσεως περί φιλοσόφου κ.τ.λ...αυτό το προσπερνάω δεν έχει νόημα να ασχολούμαι με τέτοια μικροθεματάκια ασήμαντα και πόσο μάλλον με αυτούς που σχολιάζουν επί προσώπου μου...ας ασχοληθούν με το golf αν θέλουν να ηρεμήσουν αλλά εμένα να με αφήσουν ήσυχο και όταν μεγαλώσουν (πνευματικά) είμαι ανοιχτός πάλι σε συζήτηση μαζί τους. Αυτό σαν μια μικρή παρένθεση.

 

Αν εγώ δουλεύω 14 ώρες ώρες πάνω στο σχεδιαστήριο ή πάνω από τα βιβλία του DIN είμαι απατεώνας ? Και παράλληλα έχω και 5 internet-cafe και βγάζω τα λεφτά μου τίμια πάλι απατεώνας είμαι? Επείδή το κάθε τεμπελόσκυλο κοιτάζει πότε να περάσει η ώρα για να τελειώσει και μετά να πάει στο καφενείο για χαρτιά ??? Σας παρακαλώ πολύ...μην τα λέτε έτσι απότομα και μας φύγει καμία καρδιά απο το στόμα...

 

Τώρα για τις κοινοτικές οδηγίες...αν ξέρατε πόσα χρήματα πληρώνουμε πρόστιμα καθημερινά η Ελλάδα για μη τήρηση και εφαρμογή τον οδηγιών και νόμων της ΕΕ θα είχατε γκρεμίσει μόνοι σας την βουλή. Αλλά για ποιο κράτος μιλάω όταν ο ίδιος ο Σανιδάς ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου έκτισε παράνομα οικία...για ποιο κράτος να μιλήσω ??? Για ποιες οδηγίες να μιλήσω ??? Για ποιους νόμους να μιλήσω ???

 

Η δημόσια παιδεία δεν υπάρχει κύριοι...τα χρήματα για εξοπλισμούς, εργαστηριακά όργανα, λοιπά βιβλία βιβλιοθήκης, ερευνητικά προγράμματα και πόσα άλλα δεν είναι δωρεάν. Αλλά αντί να παρθούν σωστά και να λειτουργήσουν σωστά τα τρώνε τα καρτάλια οι καθηγητές και οι παρεές τους.

Γιατί μαζεύονται τα κοματόσκυλα και μοιράζουν την πίτα. Για αυτό δεν πρόκειτια ποτέ να δουλέψει η δημόσια παιδεία στο Ελλαδιστάν. Δεν υπάρχει ίχνος ντροπής επάνω τους και το αστείο νομίζουν οτι παράγουν και έργο.

Εδώ στα νοσοκομειά τις προμήθεις τις έχουν ανάγει σε επιστήμη. Μέχρι γάζες δεν έχουνε από προϋπολογισμούς που όταν ακούσεις τα νούμερα θα πάθεις συγκοπή. Και άντε την έπαθες...το αστείο είναι την έπαθες στο Ελλαδιστάν...

 

Και τώρα στην εφαρμογή της κοινοτικής οδηγίας. Το ότι είμαστε καφενείο δεν πιστέυω να φέρει κανείς αντίρρηση. Όποιος φέρει απαλλάσσεται λόγω χαμηλού νοητικού επιπέδου. Πως θα εφαρμοστεί η οδηγία όταν το ίδιο το ΤΕΕ δεν το συμφέρει. Σε όλα τα τεχνικά έργα κ.τ.λ. μαζί με το ΥΠΕΧΩΔΕ κόβουν και ράβουν. Αν μπουν και άλλοι στην μέση κατέρευσε η παντοδυναμία του ΤΕΕ. Αυτή είναι η αλήθεια. Τι να κάνουμε τώρα. Και πολλοι καθηγηταράδες που λάμβάνουν μέρος στις μελέτες δημοσίου, με τις ευλογίες του ΤΕΕ και δεν πιάνουν ούτε μολύβι θα χάσουν και αυτοί την πίτα.

 

Αλλά αργά ή γρήγορα οι ινδιάνοι του ΤΕΕ θα καταλάβουν ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν τις λαϊκίστικες αυτές παπαριές γιατί η Ευρώπη δεν είναι Ελλαδιστάν.

 

Δηλαδή το θέμα είναι πολιτικό. Δεν κοιτάζουν να βοηθήσουν τους μηχανικούς της χώρας. Κοιτλαζουνε να βοηθήσουνε τους εαυτούς τους και την τσέπη τους. Φανταστείτε κάποιον πάνω από το κεφάλι του ΤΕΕ από την Ευρώπη. Σε μια εβδομάδα οι περισσότεροι θα εξαφανιστούν αν όχι όλοι.

 

Για την οικονομία του κράτους ρωτήστε τους 300 της βουλής. Εχω δει καρτάλια και πεινασμένους. Αλλά αυτοί έχουν φτάσει στο σημείο να τους φτύνεις και να λένε βρέχει. Και φυσικά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει η γενιά των 700€. Πώς ??? Αφού δεν τους αφήνουν τα καρναβάλια οι πολιτικοί.

 

Τώρα περί οικονομικών μοντέλων και κατεστημένων αυτά είναι ωραίες ιστορίες για έφηβους και ρομαντικούς που πίνουν τα μπυρόνια τους στα παγκάκια και που με τα λεφτά του μπαμπάκα το παίζουν επαναστάτες και λοιπά τραγουδάκια.

 

Και το φινάλε κύριοι....Φτάσαμε στο σημείο ο καθένας να αναγκάζεται να γίνεται απατεώνας για να μπορέσει να επιζήσει. Και το καλό είναι ότι αρέσει σε πολλούς...γιατί οι περισσότεροι έχουν και το εξοχικό τους και έχουν μάθει έτσι που αν τους αλλάξεις την νοοτροπια θα παρεξηγηθουν και θα τους κακοφανεί. Γιατί έτσι έμαθαν. Όπως έμαθαν να πετούν το χαρτάκι από την τσίχλα κάτω από το δημοτικό έτσι συνεχίζουν και στην ζωή. Και μετά σου λέει ο άλλος και για οικολογική συνείδηση...αφού έτσι τους μαθαίνουν από μικρούς τι να λέμε τώρα...

 

Τις καλημέρες μου

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι απλό.

α) Εάν οι οδηγίες ή διατάξεις ή νομοθετήματα (ή όπως αλλιώς θέλετε) της ευρωπαϊκής ένωσης διαφωνούν με το Σύνταγμα,

πρέπει να εφαρμόζονται η όχι;

 

Επαναλαμβάνω δύο ερωτήματα που έθεσα προηγουμένως.

β) Πού το ξέρετε ότι όλες οι ευρωπαϊκές χώρες -πλην Ελλάδος- θέλουν την διάταξη αυτή;

(Εκτός του συναδέλφου CostasV, κανείς άλλος δεν μου απάντησε)

γ) Η σπουδαιότερη ευρωπαϊκή "ρύθμιση" είναι το ευρωπαϊκό σύνταγμα. Απορρίφθηκε εξ αιτίας μόνο μίας (1) χώρας, της Ιρλανδίας.

Γιατί δεν επιβλήθηκε παρά την θέληση του ιρλανδικού λαού; (ουδεμία απάντηση έλαβα)

 

 

 

β)Προσωπικά δεν ξέρω ποιες χώρες το θέλουν και ποιες όχι. Εφόσον όμως αυτές που δεν το θέλανε δεν κατάφεραν να "περάσουν" τις θέσεις τους στην οδηγία είναι υποχρεωμένες σαν μέλη τις ΕΕ να την αποδεκτούν.

 

Αν δεν μας αρέσει μπορούμε να βγούμε από την ΕΕ. Δε γίνεται όμως μονά-ζυγά δικά μας!!! Όταν παίρνουμε λεφτά, όταν καταχυρώνουμε Π.Ο.Π. σε προϊόντα είαι καλή η Ε.Ε. και όταν κάτι δε μας αρέσει είναι κακή!!

 

γ)Το Ευρωπαϊκό σύνταγμα δεν είναι οδηγία για να "επιβληθεί". Έιναι το αποτέλεσμα μιας διαδικασίας αναμόρφωσης της Ένωσης η οποία αναμόρφωση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο αν γίνει αποδεκτή απ' όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ -συνάδελφε Αλέξανδρε- που απάντησες στα ερωτήματά μου.

Όμως, απάντηση στο α) δεν έλαβα.

 

Στο β), επιβεβαίωσες κι εσύ ότι δεν γνωρίζουμε τι αποδέχτηκαν οι άλλες χώρες.

Στο γ), λες ότι "το Ευρωπαϊκό σύνταγμα πρέπει να γίνει αποδεκτό από όλους". Δηλαδή η Ιρλανδία παραβίασε την νομιμότητα

και δεν αποδέχθηκε κάτι υποχρεωτικό; Έχει τόση μεγάλη δύναμη, που (μόνη της) απέτρεψε την εφαρμογή αυτού του

νομοθετήματος σε όλη την ευρωπαϊκή κοινότητα, χωρίς να αντιδράσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

@pappos. Αν θες να πεις κάτι για μένα, ελεύθερα, όχι του στυλ κάποιος, κάπου κάποτε...

 

Συνεχίζω

 

Γιατί κανείς δεν απαντά σε αυτά που θέτω? Σας φαίνονται μακρινά όλα αυτά?

Να έχουμε ιδιωτικές φυλακές?

Να αναρωτιέται ο Έλληνας αν θα σπουδάσει το παιδί του ή θα κάνει την εγχείρηση που κοστίζει ένα κάρο λεφτά...?

Ή μήπως αυτός θα είναι ο τεμπέλης ο Έλληνας?

 

Και δεν ξέφυγα από το θέμα, αυτό είναι το θέμα για μένα, θα μπει φραγμός στην ιδιωτικοποίηση ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω επιμένεις αριστέρα...

Άρα πρόκειται περί χαμένου κόπου...ζήσε στο κόσμο σου αλλά μην επιβάλλεις αυτές τις ξεπερασμένες αριστερές αντιληψεις. Δεν είναι εδώ βουλή. Δεν θέλουμε να ακούμε για τέτοια γελοία πράματα. Δεν προσφέρουν τίποτα. Και πόσο μάλιστα όταν δεν πρόκειται να εφαρμοστούν ποτέ. Δηλαδή τι να λέμε τώρα. Για Lenin, Trotsky, Marx...ποιοι είναι οι κύριοι και που τραγουδάνε ?

Δεν είναι θέμα πολιτικών διαφορών το forum. Αν θέλεις πάνε στα κνιτάκια και κάντε χαβαλέ τι να σου πω...αλλά μην τα λες σε εμάς...εμείς μεγαλώσαμε και προσγειωθήκαμε στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε alej θα σου απαντήσω εγώ (αν μου επιτρέπεις).

Δεν ξέρω αν τα ενδεχόμενα που περιγράφεις είναι μακρινά ή όχι ή αν πραγματοποιηθούν κάποτε.

Ξέρω, όμως, ότι (σχεδόν) κανείς δεν ψάχνει να βρει τρόπους βελτίωσης της σημερινής πραγματικότητας παρά

μόνο τρόπους ατομικού "βολέματος". Φταίχτες είμαστε όλοι μας.

 

Επίσης, επαναλαμβάνω ότι:

Η αποτυχία κοινωνικοοικονομικών και πολιτικών συστημάτων δεν σημαίνει (αναγκαστικά) ότι αυτά είναι επιβλαβή,

αλλά ότι (μπορεί και να) εφαρμόστηκαν λανθασμένα.

 

"Αριστερές", "δεξιές" ή "δεξιοαριστερές" δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

.. Δεν θέλουμε να ακούμε για τέτοια γελοία πράματα. Δεν προσφέρουν τίποτα. Και πόσο μάλιστα όταν δεν πρόκειται να εφαρμοστούν ποτέ. Δηλαδή τι να λέμε τώρα. Για Lenin, Trotsky, Marx...ποιοι είναι οι κύριοι και που τραγουδάνε ?

Δεν είναι θέμα πολιτικών διαφορών το forum. Αν θέλεις πάνε στα κνιτάκια και κάντε χαβαλέ τι να σου πω...αλλά μην τα λες σε εμάς...εμείς μεγαλώσαμε και προσγειωθήκαμε στην πραγματικότητα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Είναι γεμάτη βαριά επιχειρήματα, λογικές σκέψεις και συμπεράσματα όπως αρμόζει σε μια φιλοσοφική κουβέντα.

Εκφράσεις του τύπου ''γελοία πράγματα'' ''... και που τραγουδάνε'', ''κνιτάκια και κάντε χαβαλέ'' σαφώς και περιλαμβάνονται σε όλες τις σοφές κουβέντες μιας βαθιάς φιλοσοφικής άποψης.

 

Δεν θα συνεχίσω τον ολισθηρό και κατηφορικό αυτό δρόμο.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Στο γ), λες ότι "το Ευρωπαϊκό σύνταγμα πρέπει να γίνει αποδεκτό από όλους".

 

Συνάδελφε Chilon πολλές φορές ο γραπτός λόγος μας παρασέρνει (εμένα προσωπικά)!!! Έχω διορθώσει τη δημοσίευση μου για να αποδώσω σωστά τη σκέψη μου.

 

όσον αφορά το α)Θεωρώ πως στην προηγούμενη αναθεώρηση του συντάγματος θα έπρεπε να ληφθεί πρόβλεψη και γι' αυτό το ζήτημα. Πιστεύω πως θα έπρεπε να εφαρμόζονται οι κοινοτικές οδηγίες, νομοθετήματα. Επαναλαμβάνω πως αν δεν μας αρέσει μπορούμε να φύγουμε.

 

Προσωπικά πιστεύω: Θα ήθελα μια μέρα η Ευρωπαϊκή Ένωση να γίνει ένα πραγματικό κράτος στο οποίο θα συμμετέχουν ισότιμα όλοι οι πολίτες. Δεν θα ήθελα τις Η.Π.Ε. αλλά θα ήθελα ένα Ευρωπαϊκό σύγχρονο, κοινωνικό, δημοκρατικό κράτος. Αν θέλετε ένα καπιταλισμό "ευρωπαϊκού τύπου" και όχι "αμερικάνικου". Εμείς αποδειχθήκαμε ανίκανοι να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.