Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Προς mred-akias:

Με παραξένεψε ότι χρησιμοποίησες τον όρο διεθνές δίκαιο και ότι το διεθνές δίκαιο υποχρεώνει τα έθνη, και... παρασύρθηκα εκτός θέματος.

 

Δεν είμαι ειδικός (ούτε) στο δίκαιο. Αλλά αντί για "διεθνές δίκαιο", υποθέτω, θα μπορούσαμε να πούμε "ευρωπαϊκή οδηγία", που είναι και πιο ... πεζό και κοντά μας. Ας μην αναλωθούμε στο τι γίνεται όταν η εθνική νομοθεσία (συμπεριλαμβάνοντας το Σύνταγμα) έρχεται σε αντίθεση με μια ευρωπαϊκή οδηγία.

 

Το ερώτημά μου είναι: Υπάρχει άλλος (εκτός του Συντάγματος) κανένας λόγος, που στην Ελλάδα δεν είναι επιθυμητή η εφαρμογή αυτής της οδηγίας;

 

 

EDIT (συμπλήρωση)

 

Προς alej:

1 και 2. (αφού διάβασα στα γρήγορα το Σύνταγμα, μπορώ με την σιγουριά έγκυρου συνταγματολόγου :smile: να πω ότι) Το άρθρο 16 του Συντάγματος που αναφέρεται στην παιδεία δεν ανήκει στα αρθρα που δεν μπορούν να αναθεωρηθούν και μπορεί κάλιστα να αναθεωρηθεί σύμφωνα με την διαδικασία που προβλέπεται στο άρθρο 110.

3. Μα φυσικά και θα εφαρμόσουμε το Σύνταγμα. Δεν μπορούμε και δεν θα έπρεπε να κάνουμε αλλοιώς. Αυτό όμως δεν θα πρέπει να μας κάνει να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Η ουσιαστική ερώτηση παραμένει: Τι κάνει τα άλλα κράτη να επιθυμούν την εφαρμογή της οδηγίας και τι κάνει την ΕΛλάδα να την αποφεύγει

4. Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3. Δεν ισχύει αυτό για τους διεθνείς νόμους, άλλο πράγμα θέλατε να πείτε. Μάλλον για τους νόμους της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ναι ισχύει...

Να σας θυμίζω όμως και την πρόβλεψη του νομοθέτη του Συντάγματος που υποχρεώνει τους πολίτες να παρέμβουν αν υπάρξει προσπάθεια κατάλυσης του Συντάγματος?...

 

Ας αρχίσουμε από τα βασικά, ας διαβάσουμε όλοι το Σύνταγμα - κι εγώ μαζί - κι ας συνεχίσουμε πάλι την Δευτέρα...

 

Θα εκπλαγούμε...

 

 

Νομίζω πως έχεις δίκιο.

 

Έχω 2-3 χρόνια να το διαβάσω αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά για ένα άρθρο προς το τέλος πως η εφαρμογή των άρθρων επαφύεται (έτσι γράφεται?) στους έλληνες πολίτες... Κοινώς άντε περίμενε (περιμένουμε).

 

Ωστόσο κανείς δεν πρόκειται να πει επώνυμα και δημόσια πως γίνεται προσπάθεια κατάλυσης του συντάγματος. Απλά "τροποποίησής" του ώστε να βολεύει. Εξ' άλλου έχει καταντήσει αφέλεια να πιστεύει κάποιος πως υπάρχει δημόσια και δωρεάν παιδεία στην πράξη. Φροντιστήρια, ιδιωτικά σχολεία (που είναι το αντίστοιχο με τα κολέγια στην δευτεροβάθμια, μην γελιόμαστε) κοκ. Απλά στην τριτοβάθμια μας πονάει και ξαφνικά νοιάζεται περισσότερος κόσμος. Τώρα γτ δεν αντιδρούμε μαζικά εμείς οι πολίτες...

 

@CostasV

 

ούτε εγώ είμαι ειδικός, μπορεί να είπα και πατάτα και να να είναι νόμος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (πάνω στο οποίο πατάει η οδηγία κοκ). Απλά το μετέφερα όπως το έμαθα στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως καμμία νομοθετική διάταξη δεν μπορεί, εντός της ελληνικής επικράτειας, να έχει μεγαλύτερη ισχύ από το εθνικό δίκαιο.

 

Δεν τίθεται καν θέμα περί του αν το Σύνταγμα της Ελλάδος είναι ο ανώτατος νόμος, υπεράνω πάσης άλλης νομοθεσίας.

 

Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσον εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία. (Ελπίζω όλοι να ξέρουμε από που αντέγραψα αυτή την φράση.)

Link to comment
Share on other sites

Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσον εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία. (Ελπίζω όλοι να ξέρουμε από που αντέγραψα αυτή την φράση.)

 

Ναι σε αυτό αναφερόμουν πιο πάνω. Φυσικά είναι συζητήσιμο το θέμα βίας. Είναι ξεκάθαρο για να αποφευχθεί μια νέα χούντα αλλά πλέον δεν γίνονται τα πάντα με τα όπλα.

 

σχετικά με το διεθνές δίκαιο:

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AD%CF%82_%CE%94%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF

 

προσέξτε αυτό από την παραπάνω ιστοσελίδα:

"Υποκείμενα του Δ.Δ.

 

Με τον όρο υποκείμενα του Διεθνούς Δικαίου (Subjects of International Low) χαρακτηρίζονται όλα τα μέλη της "Διεθνούς Κοινωνίας" στα οποία, (ή από τα οποία και για τα οποία) εφαρμόζονται οι κανόνες του Διεθνούς Δικαίου, οι οποίοι ρυθμίζουν ειδικότερα τρεις κύριους, κατ΄ έννοια, τομείς:

 

1. Γενικά τη δράση αυτών τούτων των "υποκειμένων" στα πλαίσια του Διεθνούς Δικαίου.

2. Τα δικαιώματα που αναγνωρίζονται σ΄ αυτά, και τα οποία μπορούν να επικαλεστούν σε διεθνείς οργανισμούς, και

3. Τη διεθνή ευθύνη εκάστου των υποκειμένων σε περίπτωση παράβασης των κανόνων του Δ.Δ.

"

Δεν λέω πως η δικιά μου ερμηνεία είναι υποχρεωτικά σωστή. Απλά αυτό καταλαβαίνω.

 

Επίσης τίθεται το ζήτημα του ορισμού έθνους και κράτους...depon γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σύνταγμα δεν ισχύει. Όταν υπάρχει όμως Ευρωπαϊκή Οδηγία ή άρθρο της Ευρωπαϊκής Συνθήκης εφαρμόζονται και αυτοί ως αναπόσπαστο μέρος της Ελληνικής νομοθεσίας και μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα αποτελεί κράτος-μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Εθνική νομοθεσία τι εννοείς ? Τον νόμο ? Το ψήφισμα ? Τι ακριβώς ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σύνταγμα δεν ισχύει.

 

Ποια από τις δύο απόψεις δεν ισχύει και που το στηρίζεις συνάδελφε?

 

 

καλημέρες και σε σένα (βλ. το άλλο νήμα)8-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε συνάδελφοι, εγώ είμαι φιλόσοφος, στοχαστής και ρήτορας. (Χωρίς παρεξήγηση αγαπητέ μου mred-akias)

Εν συνεχεία, μην ξεχνάς οτι η Ελλάδα είναι ενεργό μέλος της ΕΕ, που συνεπάγεται και υποχρεώσεις.

Υπάρχει το Ευρωπαϊκο Κοινοβούλιο η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κ.τ.λ. τα οποία επιτελούν λίγο πολύ ότι και το Εθνικό Κοινοβούλιο όπως η ψήφιση νόμων.

Μόνο που απο το ΕΚ εκδίδονται ορισμένες οδηγίες και δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της ΕΕ όπου αναγράφεται και η ημερομηνία άμεσης ισχύς τους στα κράτη μέλη. Η Ελλάδα έχει αποδεχτεί με σύμβαση πως όλες οι Ευρωπαϊκές οδηγίες θα ισχύουν άμεσα στην χώρα μας χωρίς παρεταίρω διαδικασία με ισχύ συνταγματικού δικαίου. Είναι αλήθεια, μάλλον σαν Εθνικό δίκαιο η αναφορά γίνεται στο σύνταγμα της χώρα μας που είαναι ο υπέρτατος νόμος της χώρα ς μας σε ισχύ μαζί φυσικά με τις Ευρωπαϊκές οδηγίες και τα άρθρα της Ευρωπαϊκής Συνθήκης. (Για αυτό θα έχει ισχύ και ο ΕC2, EC3, EC7, EC8 κ.τ.λ στην χώρα μας)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω τονίσει επανειλημμένως ότι σέβομαι τις απόψεις όλων.

Πρώτο μου μέλημα είναι να μην φανώ εριστικός ή θίξω κανέναν.

Ακόμα και σε ευαίσθητα θέματα όπως αυτά που αφορούν την Πατρίδα, την δικαιοσύνη,

την εντιμότητα, την ευσυνειδησία διατυπώνω τις απόψεις μου μετά μεγίστης προσοχής.

 

Αυτό θα κάνω και τώρα, για το μείζονος σημασίας ζήτημα της σημασίας του συνταγματικού δικαίου.

 

Επαναλαμβάνω ότι το Σύνταγμα της Ελλάδος είναι ο ανώτατος νόμος εντός της ελληνικής επικράτειας.

Ύψιστο χρέος προς την Πατρίδα είναι η τήρηση και υπεράσπισή του.

 

Δεν μπορώ να σχολιάσω προσπάθεια αμφισβήτησης των παραπάνω για δύο λόγους:

Πρώτον, γιατί αδυνατώ να βρω κατάλληλες -και παράλληλα κόσμιες- εκφράσεις για την αποδοκιμασία τέτοιων προσπαθειών.

Δεύτερον, γιατί είμαι βέβαιος ότι είναι αδύνατον να υπάρχει Έλληνας που αμφισβητεί την ισχύ του Συντάγματος της Ελλάδος.

Απλώς έχει παρασυρθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω, για ακόμη μία φορά, να μην μένουμε στο συνταγματικό κώλυμα, το οποίο ούτως ή άλλως υπάρχει και δεν είναι εύκολο και θεμιτό να παρακαμφθεί.

 

Ας δούμε την ουσία: Γιατί οι άλλες χώρες-μέλη της ΕΕ, θέλουν την εφαρμογή της οδηγίας και η Ελλάδα δεν την θέλει; Δεν έχω απάντηση. Νομίζω αυτό θα πρέπει να κοιτάξουμε. Γιατί οι άλλοι και όχι εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.