Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους


 

Recommended Posts

...Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι ποιο αs χρησιμοποιούμε για τη διαστασιολόγηση των οπλισμών διάτμησης των τοιχείων. Το αs,max ή το αs,min ή και τα δύο ή από κάθε σεισμικό συνδυασμό το αντίστοιχο αs και και προκύπτει η περιβάλλουσα του οπλισμού διάτμησης;

Σημείωση: στην περίπτωσή μου είχα σε τοίχωμα αs,min = 0.3 και αs,max = 15, οπότε προέκυψε δισδιαγώνιος οπλισμός γιατί υπολογίστηκε (για το αs=15) με τις σχέσεις των γραμμικών στοιχείων...

 

Πάνω σε αυτό έχει να πει κάποιος συνάδελφος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

ειλικρίνα mkalliou θέλω να καταλήξεις κάπου σε αυτό τον αγώνα που δίνεις με τον δισδιαγώνιο.

 

φοβάμαι όμως στο τέλος θα απελπιστεις και θα καταλήξεις να βάλεις τον υδραυλικό ελκυστήρα του φίλου μου του Γιάννη από την Ίο

Link to comment
Share on other sites

Χιχιχιχι... Γελάω για να μην κλάψω...

Πραγματικά θέλω να καταλήξω κάπου... Το ψάχνω τόσες μέρες (είχα πάει και διακοπές ενδιάμεσα βέβαια...). Το θέμα είναι ότι σε διώροφη κατοικία με υπόγειο, 65m2 κάτοψη, όπου υπάρχουν 2 τοιχώματα ανά διεύθυνση και υπάρχει και επάρκεια τοιχωμάτων, προκύπτει δισδιαγώνιος! Τι τοιχώματα να βάλω δηλαδή τρίμετρα; Μου φαίνεται πολύ κουλό και γι αυτό έχω κολλήσει. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Αν δεν το λύσω, θα πιάσω τη μύτη μου και θα σκάσω :)

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε ή στείλε απόσπασμα από το τεύχος να δουμε κι'αλλοι τι ακριβώς γράφει.

 

πάντως θα δεις, σε λίγο που θα βγει ο Γιάννης (τέτοια ώρα κάνει εμφάνιση) θα πει:

 

"Φίλοι μηχανικοί θα εξετάσουμε τώρα τους λόγους, πού εγώ πιστεύω ότι τα τοιχώματα ενός κτιρίου καταπονούνται και απαιτούν δισδιαγώνιο.

Μία άλλη εφαρμογή του υδραυλικού ελκυστήρα είναι η μη ανάγκη δισδιαγώνιου. Το πείραμα το έχω κάνει σε lego αλλά το κάναν και χωρίς να το ξέρουν για μένα οι Βραζιλιάνες χορεύτριες με το κούνημα"

 

(Γιάννη, πλακίτσα κάνω, άλλωστε τα'χουμε πει και παλιότερα σε pm)

Link to comment
Share on other sites

με φιλικούς χαιρετισμούς ε rigid?mek, αν σου είναι εύκολο επειδή το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω στην λίστα αλλά δεν το έχω αγοράσει ακόμη, θα μπορούσες να ανεβάσεις κανά σκίτσο των πενέλη-κάππου για τον δισδιαγώνιο σε στύλο?εντελώς ενημερωτικά να βλέπαμε την διάταξη που προτείνουν οι καθηγητές.παιδιά, αν και καταφανώς με την μικρότερη εμπειρία από εσάς, θαρρώ πως τα ελληνικά λογισμικά βρωμάνε στο εν λόγω σημείο.είναι θέμα που με έχει απασχολήσει πολύ και όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει δισδιαγώνιος σε τοιχίο υπογείου (όχι περιμετρικό τοίχωμα)για καμπτικές ροπές της τάξης του 30kNm..δηλαδή τσάμπα μας μάθαιναν ότι τα περιμετρικά τοιχώματα του υπογείου αναλαμβάνουν την σεισμική δράση?να πω την αμαρτία μου, όταν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα παίζω με τις διαστάσεις των στύλων και την τοπολογία του φορέα, διαδικασία πολύ επίπονη και πολύ χρονοβόρα, μέχρι να καταλήξω σε ευμενέστερη λύση.rigid, μια ερώτηση προς εσένα.ανέφερες σε λίγο παλιότερο post, ότι αν ικανοποιείται η Μv + q/1,5 * Med < Mrd, δεν έχω απαίτηση σε δισδιαγώνιο. από που το συνάγεις αυτό??διαβάζω ξανά και ξανά τον κανονισμό αλλά δεν σε πιάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάλης ξεκίνημα, νέοι αγώνες, για την χιλιάκριβη τη λευτεριάάάάά

 

noutsaki, ας τα διαβάσουμε μαζί....................

 

 

18.4.9 Κοντά Υποστυλώματα

18.4.9.1 Ορισμός και Περιοχή Εφαρμογής

.........

Σε κοντά υποστυλώματα που υπόκεινται σε μετελαστική επιπόνηση

πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ουσιαστική μείωση της διαθέσιμης

πλαστιμότητας, που οφείλεται στην σημαντική αλληλεπίδραση κάμψης

και διάτμησης. Η μείωση αυτή γίνεται εντονότερη όσο μικρότερος

είναι ο λόγος διατμήσεως.

Οι διατάξεις αυτού του άρθρου έχουν εφαρμογή σε περιοχές

υποστυλωμάτων στις οποίες, κατά την σεισμική επιπόνηση σχεδιασμού

και για την επίτευξη της πλαστιμότητας που αντιστοιχεί στον

συντελεστή συμπεριφοράς q που χρησιμοποιείται, είναι δυνατόν να

αναπτυχθεί πλαστική άρθρωση.

 

Για τις ανάγκες αυτού του άρθρου μπορεί να θεωρηθεί ότι η παραπάνω

δυνατότητα δεν υπάρχει (δεν υπάρχεις ρε κοντό υποστύλωμα) , και επομένως δεν είναι αναγκαία η εφαρμογή

καμίας από τις πρόσθετες διατάξεις αυτού του άρθρου, όταν ισχύει μια

από τις ακόλουθες συνθήκες:

 

α. Οταν, και στους δύο κόμβους στους οποίους συντρέχει το

υποστύλωμα, εξασφαλίζεται μέσω ικανοτικών ελέγχων, σύμφωνα

με τις [1] έως [4] του άρθρου 4.1.4.1 του ΕΑΚ 2000, ότι οι

πλαστικές αρθρώσεις θα αναπτυχθούν μόνον στις δοκούς.

(αυτό ποιος το υπογράφει ότι θα συμβεί? κανείς)

 

β. Όταν και στις δύο ακραίες διατομές του υποστυλώματος

ικανοποιείται η σχέση:

Μv+(q/1.5)MEd < Mrd

 

noutsaki? μιλάω με γρίφους? με χρησμούς?

Link to comment
Share on other sites

α να γεια σου!εν τω μεταξύ τα όσα περιγράφεις (από την στιγμή που έκανα το post) τα βρήκα στο εγχειρίδιο του φεσπα (το αναφέρω γιατί νομίζω ξανααναφέρθηκε, άρα φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα).σας ευχαριστώ πολύ κύριε κάλχα...ε rigid ήθελα να πω!(πλάκα κάνω, έχεις δίκιο.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω παρακαλουθήσει το θέμα απο την αρχή αλλά θα ήθελα να πω τα εξής ολίγα περι στατικών μελετών.

 

Άν δεν αρχίσετε να βολτάρεται σε γιαπιά, αν δεν αγγίξετε αν δε χτυπήσετε το σκυρόδεμα, δεν πρόκειται να δείτε άσπρη μέρα.

Εσας θα σας έχει βγεί το λάδι και οι μελετες σας θα είναι ανεφάρμοστες.

Μην έχετε τόση εμπιστοσύνη στα στατικά προγράμματα επίλυση μητρώων κάνουν και εφαρμογή του ΕΚΩΣ.

 

Τι και αν σου έβγαλε δισδιαγώνιο δηλαδή? εσυ πρέπει να το δεχθείς? Δες το κτίριο απο μακρυά ως σύνολο και μετά βγάλε τα συμπεράσματά σου.

 

Το πιο χρήσιμο κουμπί στο φέσπα ξέρετε πιο είναι? όχι η επίλυση αλλά η απόκρυψη λαθών.

 

Δεν μηδενίζω τα προγράμματα κάθε άλλο, κάθε μέρα με εντυπωσιάζουν όλο και περισσότερο. Αλλά με κουβέντες που κάνω με άλλους συναδέλφους μηχανικούς βλέπω την ομηρία που υφιστάμεθα καμιά φορά απο αυτά.

Και μιλάω και ως παθών.

Και για να πάω στο πρακτικό κομμάτι που ενδιαφέρεστε..

Αγνοώ κατηγορηματικά λάθη στην επίλυση που αναφέρονται σε:

1. Αρνητικές τάσεις εδάφους. Δηλαδή σε ποιά επιτάχυνση θα επιβληθεί στο δόμημα ώστε να ανασηκωθεί?

2.Αστοχία σε ολίσθηση (βλ. παραπάνω)

3. Δισδιαγώνια σε πεδιλοδοκους

4. Δισδιαγώνια σε υπ/τα ή τοιχεία (το τελευταίο δεν το έχω συναντήσει)

 

Φροντίστε να κατασκευαστεί σωστά το δόμημα σε κάθε λεπτομέρεια του (κόμβοι) και μετά αφήστε όλα τα υπόλοιπα για τους ερευνητές.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα panos είναι ότι ο δισδιαγώνιος αναλαμβάνει μέρος των διατμητικών δυνάμεων οπότε αν εσύ δεν τον βάλεις η συνολική διάτμηση θα πρέπει να την παραλάβουν οι συνδετήρες, οι οποίοι όμως έχουν σχεδιαστεί για ταυτόχρονη λειτουργία με τον διασδιαγώνιο!!! Πιασ' τα αυγό και κούρευτο!!! Ο mkalliou και εγώ προβληματιζόμαστε πλέον για την αξιοπιστία του λογισμικού!!!

Link to comment
Share on other sites

...Ο mkalliou και εγώ προβληματιζόμαστε πλέον για την αξιοπιστία του λογισμικού!!!

 

Και όλη η συζήτηση Panos για αυτό το θέμα γίνεται, γιατί δεν μπορείς να αγνοήσεις τον διασδιαγώνιο όταν αναλαμβάνει μέρος της τέμνουσας και οι συνδετήρες το υπόλοιπο μισό... Και κατ' επέκταση γεννάται η αμφιβολία για το πώς και τί βγάζει ένα πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.