Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράλειψη υπολογισμού εμβαδου Η/Χ στο Διαγραμμα κάλυψης


josif1976

Recommended Posts

Σε περίπτωση που Η/Θ χώρος δεν έχει υπολογιστεί στο Διάγραμμα κάλυψής το οποίο έχει εγκριθεί, είναι δυνατόν να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στις κατόψεις φαίνεται;

Στο δ.κ. λείπει μόνο από τους υπολογισμούς ή και από το σχέδιο;

Πότε εκδόθηκε η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Στην κάτοψη ισογείου φαίνεται χωρίς να είναι χαρακτηρισμένος και εκδοση αδειας 2001.

Στο διαγραμμα φαίνεται το ισόγειο και δεν γίνεται λόγος στους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα τ.μ του Η/Χ δεν ξεπερνούσαν τα επιτρεπόμενα με βάση τον τότε ισχύοντα νόμο (20%), και απλά "ξέχασε" να τα συνυπολογίσει ο μηχανικός, τότε θα κάνεις τακτοποίηση φακέλου.

Εάν συνυπολογίζοντας αυτά τα τ.μ ξεπερνάς το 20%, δεν νομίζω ότι μπορείς να πας με τον νέο νόμο περί τακτοποίησης Η/Χ, γιατί δεν είναι σύννομο. Ο νόμος ισχύει για τους νόμιμα χτισμένους Η/Χ που άλλαξαν χρήση.

Το ότι η πολεοδομία δεν το πρόσεξε, δεν σημαίνει ότι νομιμοποιήθηκε ο Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου -από την στιγμή που στα σχέδια φαίνεται ο Η/Χ που έχει παραληφθεί στους υπολογισμούς- εάν

με τον συνυπολογισμό της εν λόγω επιφάνειας δεν γίνεται υπέρβαση του ορίου του 20%, τότε ο Η/Χ είναι νόμιμος

(ειδικά αν αναφέρεται η επιφάνειά του στο υπόμνημα της κάτοψης).

 

Μου κάνει εντύπωση τέτοια παράλειψη και μάλιστα σε τόσο πρόσφατη μελέτη. Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο.

Υπερβαίνεται το όριο του 20% με τον μη συνυπολογισμένο Η/Χ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.