Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αν ο ΕΚΩΣ είναι αντιγραφή του DIN, o EAK ποιον κανονισμό αντέγραψε;


 
lightname

Recommended Posts

[...Και να μην ξεχάσω: Αν εσύ Pappos σπούδασες "έξω" τώρα εδώ θα έχεις μεγάλο πρόβλημα, μια που δεν θα μπορείς να μελετήσεις τα έργα σου σε σεισμό, επειδή δεν έκανες σχετικά μαθήματα εκεί "έξω"...]

 

Καλά αυτές της γελοιότητες ποιος σας τις λέει ήθελα να ήξερα. Αλλά αν βρίσκουν ντουρντουβάκια που τα καταπίνουν όλα καλά κάνουν. Αλλά έχω πει πολλές φορές, όσοι δεν έχετε περάσει τα σύνορα μην τα λέτε έτσι άποτομα γιατί θα σας έχουν για καφέδες "έξω" με αυτά τα ανέκδοτα που λέτε.

 

Φτάνει ποια με τον σεισμό και το Ελλαδιστάν. Έχει καταντήσει ανέκδοτο. Δεν θα μας πάρουν στα σοβαρά. Σου έχουν πει ότι ο ΕΑΚ είναι αντιγραφή. Ο ΕΚΩΣ είναι αντιγραφή. Αν δεν μπορείς να το χονέψεις δικό σου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Pappos μη συγχύζεσαι!! Νομίζω πως το σχόλιο του συναδέλφου είναι ειρωνικό ως προς το σχόλιο των καθηγητών και όχι ως προς εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Pappos: Πρόσεξε για 2η φορά τα εισαγωγικά. Ναι ομολογώ ότι τότε που τα άκουγα ήμουν "ντουρντουβάκι" αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει. Τα σύνορα δεν τα πέρασα αν και το ήθελα. Και ακόμη δεν είναι και πάρα πολύ αργά.

Επιπλέον θα ήθελα να σου πω ότι έχω γνωρίσει προσωπικά καθηγητές μεταλλικών κατασκευών από ΑΠΘ, Δημοκρίτειο, Μετσόβειο στα πλαίσια κάποιων πειραμάτων που έπρεπε να γίνουν. Για τα ίδια πειράματα αλληλογράφησα με Γερμανία (Dortmud), Ιταλία, Αγγλία (ένα πανεπιστήμιο που έχει σεισμική τράπεζα αλλά τώρα δεν το θυμάμαι) και έβγαλα τα συμπεράσματα μου. Τελικά τα 20.000 ευρώ φάνηκαν πάρα πολλά για μια ελληνική εταιρία με υποκαταστήματα σε τρεις άλλες χώρες.

Τώρα να ξεκινήσω να διαβάζω DIN ή τους Αμερικάνικους; Ακούω προτάσεις.

 

Edit: Δεν έβαλα σωστά όλα τα εισαγωγικά. Ναι ειρωνεύομαι τους καθηγητές.

Υποπτεύομαι ότι αν το σκυρόδεμα είναι DIN, ο σεισμός ACI , DIN και ACI έχουν διαφορετική φιλοσοφία (Rigid) τότε το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι λίγο εκτρωματικό. Και επιπλέον αφού αντιγράφουμε που αντιγράφουμε, γιατί βάζουμε δυσκολίες στους μελέτητές που στους αρχικούς κανονισμούς δεν υπήρχαν (αναφέρομαι σε απλοποιημένη φασματική μέθοδο ή πώς αλλιώς την βάφτισαν).

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα από ότι έχω δει δεν βάζουν μια οπλισμένη δοκό στην συναρμογή περιμετρικού τοιχείου υπογείου-θεμελίωσης.

και για πιο λόγο να την βάλουν?

100χιλιάδες φορές τα'χουμε συζητήσει αυτά, κατέβασε και του τέγου το δικό μου upload και του Χάρη το upload της συνέχειας. συνοπτικά, άγνωστο πότε, περίπου το 2000 μαζικά, ξεκίνησε η ιστορία περί πεδιλοδοκών για πάσα νόσο και πάσα μαλακία αλλά στην ελλάδα χωρίς υπόγειο τον ήπιες και μετά γεμίσαμε πατέντες. γι'αυτο το θεμα επειδη θα χάσω την ψυχραιμία μου δεν συνεχίζω. ΑΥΤΗ Η ΠΑΤΕΝΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑ. ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΜΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ MOY.

Υποπτεύομαι ότι αν το σκυρόδεμα είναι DIN, ο σεισμός ACI , DIN και ACI έχουν διαφορετική φιλοσοφία (Rigid) τότε το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι λίγο εκτρωματικό..

τα'χω πει 100χιλιάδες φορές και αυτά, δεν τα ξαναλέω. συνοπτικά άλλες εξισώσεις για τα ιδια πραγματα αλλά και αντιμετωπιση σε κάποια πράγματα και μετα την fbd δεν ξέρεις τι να την κανεις και πάει λέγοντας

 

Τώρα να ξεκινήσω να διαβάζω DIN ή τους Αμερικάνικους; Ακούω προτάσεις..

Ευρωκώδικες θα διαβάσεις

 

edit: Βέβαια όλοι αυτοί με την πεδιλοδοκό καλό ειναι να μας πουν κάποια στιγμή και σε μας που δεν έχουμε τις γνωσεις για πεδιλοδοκόυς κατά κόρον, πως προσδιορίζουν τα ελατηριακα χαρακτηριστικα, αν τις διορθώσεις τις κάνουν αναλυτικά η προσεγγιστικά από πινακες πλάτους-βάθους, αν το υπόγειο συμμετεχει ή οχι στη δυναμική ανάλυση και πολλά ακόμη που φυσικά ξερουν αφούν έχουν την ικανότητα με θώπευση του εδάφους να αντιλαμβάνονται τις ιδιοτητές του αλλά και να αλλοιώνουν τα δυναμικα χαρακτηριστικά της κατασκευής εντός αποδεκτών αποκλίσεων +/- 100%, ψιλοπράγματα δηλαδή.

 

αν'αυτου δεν έχω δει ποτε να παίρνουν μέρος στις αντίστοιχες συζητήσεις

Link to comment
Share on other sites

rigid_joint τα έχουμε πει αυτά πολλές φορες.

Δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεσαι.

Δεν χάλασε και ο κόσμος για ένα δοκαράκι.

Link to comment
Share on other sites

άρη το ξέρω, το δοκαράκι αυτό όμως δημιουργησε το προβλημα γιατι ενω έπρεπε να λυνουν τοιχεια και να το βάζουν σαν καβάτζα αν κάποιος το θέλει (εγω δεν το'χω βάλει και ουτε προκειται) και άλλο το δοκαράκι αυτό να προκύπτει από την επίλυση πεδιλοδοκού και πάνω τοίχωμα.

 

ειναι δύο κόσμοι αντίθετοι και το 2ο γίνεται από ανθρώπους άσχετους και επικίνδυνους, οι οποίοι γελοιοποιούν συστηματικά το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού. απλά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.