Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Είναι άδικο ο απόφοιτος του ΤΕΙ να έχει πλήρη δικαιώματα σε στατικά και αρχιτεκτονικά.

Δίκαιο είναι να μην έχει κανένα και να ασχολείται μόνο με επιβλέψεις.

Κάτι το οποίο το αποδέχθηκες cna παλιότερα με τον όρο να μην έχουν δικαιώματα στις επιβλέψεις οι Πολιτικοί Μηχανικοί.

Μέχρι διώροφα και είστε μια χαρά. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν άδικο για τους διπλωματούχους μηχανικούς.

 

Το θέμα όμως δεν είναι τα επαγγελματικά διακαιώματα αλλά οι πενταετείς σπουδές και η ισοτιμία με master.

 

Το αποδέχθηκα Χάρη στη βάση του διαχωρισμού σε κατασκευαστές και μελετητές. Αν αποδεχθείτε πλήρη διαχωρισμό, έτσι ώστε εμείς να αναλάβουμε αποκλειστικά το κατασκευαστικό μέρος σε δημόσια και ιδιωτικά έργα και εσείς αποκλειστικά το μελετητικό το αποδέχομαι. Αλλά δεν θυμάμαι να συμφώνησες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ pappos: Μα δεν είναι το θέμα η σύγκριση ελληνικών-γερμανικών πολυτεχνείων. Αλλά από τη σύγκριση των δύο έως την απαξίωση των ελληνικών υπάρχει μεγάλη απόσταση.

Εν πάσει περιπτώση, κουβέντα γίνεται. Αν πρόκειται να ενοχλούμαστε και να θιγόμαστε διαδικτυακά ίσως είναι καλύτερο να σταματήσει η κουβέντα. Και η διαφωνία θεμιτή είναι στο κάτω κάτω. Και μάλιστα όταν πρόκειται για αλληλομπλεκόμενα εργασιακά δικαιώματα, κανείς δεν μπορεί να θεωρεί εαυτόν αντικειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλα θέλεις να μου πεις οτι τα ελληνικά πολυτεχνεία ειναι καλύτερα απο τα γερμανικά ??? Για να εφαρμοστεί το DIN 18 800 έγιναν ερευνες όχι ερευνες αλλα Ελλαδιστάν για να φάνε τα χρήματα μεταξύ τους οι καθηγητές. Εδώ μιλάμε για έρευνα όχι ελληνικά ανέκδοτα. Και μιλάμε για κανονισμούς δυνατούς που δούλευναν πολλές χώρες. (Μην ακούσω κανένα αστείο για ΕΚΩΣ η όπλιση οι παραθέσεις και οι αγκυρώσεις αντιγραφή των DIN είναι, για να μην μιλήσω για τις πλάκες... ενώ για το EAK παρτε διαβάστε το βιβλίο Seismic Design of Reinforced Concrete and Masonry Buildings

Thomas Paulay, M. J. N. Priestley για να δείτε από που βγήκε ο ΕΑΚ)

Που o Leonhardt k o Ruesch είναι οι θεμελιωτές της επιστήμης !!! Που το DIN 4227 ξεκίνησε το 1920...(το 1953 η πρώτη norm)και μου λες για ελληνικά πολυτεχνεία ??? Ruesch (λοξές πλάκες στην γεφυροποιία)Και πόσα ακομα άλλα...

Η αναλογια του Moersch σας λέει τιποτα ?(διάτμηση Vrd...) Dischinger ? (ερπυσμός κ.τ.λ.)

 

Είμαστε Ελληνες αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Η αλήθεια να λέγεται και να ακούγεται !!!

 

Yπερβολές.Κανείς δεν αμφισβητεί τα Γερμανικά Πρότυπα και τα Γερμανικά Πολυτεχνεία.

Αλλά η προσπάθεια που κάνεις να απαξιώσεις τα Ελληνικά Πολυτεχνεία και τους Έλληνες μηχανικούς στερείται κάθε λογικής.

Για τον ΕΚΩΣ που αναφέρθηκες, θεωρείται από τους καλύτερους κανονισμούς παγκοσμίως.Σκέψου και πότε βγήκε.Η εμπειρία που έχουν οι Έλληνες μηχανικοί στο σκυρόδεμα είναι πολύ μεγάλη.Το μεγαλύτερο Δημόσιο Έργο που είχε γίνει πριν το 1940 ήταν το οχυρό Ρούπελ.

* Περίοδος 1937-1940

* Δαπάνη 1,5 δισεκατομμύριο τοτινές δραχμές (η σημερινή ισοδυναμία των οποίων μπορεί να κυμαίνεται από 2 έως 20 τρισεκατομμύρια δραχμές, ανάλογα με τον τρόπο με τον οποίον θα βρεθή η αντιστοιχία).

* Σύνολο ημερομισθίων 3.000.000

* Μήκος υπογείων στοών 24.000 μ.

* Μήκος υπογείων καταφυγίων 13.000 μ.

* Υπόγειες και επιφανειακές εκσκαφές 900.000 κυβ. μ.

* Τσιμέντο (ειδικό 500 χγ/εκ², καί κοινό) 66.000 τόνοι

* Σκυροδέματα (οπλισμένα και άοπλα) 180.000 κυβ. μ.

* Σιδηροπλισμός 12.000 τόνοι

* Σωλήνες αερισμού 17.000 μ.

* Σωλήνες ύδρευσης 75.000 μ.

* Σωλήνες αποχέτευσης 24.000 μ.

Κάθε σύγκριση με τον υπόγειο σιδηρόδρομο των Αθηνών ή μ' οποιοδήποτε άλλο σύγχρονο τεχνικό έργο, κάνει τον θαυμασμό-μας να μεγαλώνη για το επίτευγμα εκείνο - ιδίως άν ληφθή υπόψη η διασπορά του έργου σε δυσπροσπέλαστα βουνά, οι δυσμενέστατες καιρικές συνθήκες (και το κράτος δυσαρέστων πολιτικών συνθηκών). Αλλά φορέας ήταν ο Ελληνικός Στρατός και όχι το Ελληνικό Δημόσιο.Σύμφωνα με πρόσφατες μελέτες για την ποιότητα του σκυρόδεματος αποδείχτηκε ότι έχουν πολύ υψηλή αντοχή για τα δεδομένα και τα μέσα εκείνης της εποχής.

Η ΑΓΕΤ πριν την πουλήσει ο Μητσοτάκης ήταν μία από τις 10 μεγαλύτερες εταιρείες παγκοσμίως στο κλάδο της.

Για τον Ε.Α.Κ. που αναφέρθηκες για διάβασε τους συγγραφείς.Κάπου εκεί θα δεις και το όνομα του Αναστασιάδη.Ο παππούλης έχει βγάλει κάτι βιβλία για τη Δυναμική εδώ και 30 χρόνια.

Για τη Γεωτεχνική Σεισμική Μηχανική , οι σχέσεις εξασθένησης που χρησιμοποιούμε για τον Ελλαδικό Χώρο είναι του Παπαζάχου.Υπάρχουν και οι σχέσεις του Αmbrassey o oποίος είναι Έλληνας καθηγητής στο Imperial.

Mία από τις μεγαλύτερες κατασκευαστικές εταιρείες ουρανοξυστών ανήκει σε ένα Έλληνα μηχανικό από την Κρήτη που δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα του.

Ασχετοσύνες και υπερβολές.Το σεισμό του Βουκουρεστίου τον θυμάμαι από τον Πιτιλάκη που έλεγε ότι είχε γίνει σε μεγάλο βάθος και είχαν πέσει πολλά 7όροφα κτίρια.

Στο συγκεκριμένο σεισμό, με εστιακό βάθος 90χλμ!!! σκοτώθηκαν 1500 άτομα ,35.000 κτίρια υπέστησαν ζημιές και 33 μεγάλα κτίρια καταστράφηκαν.Μετά το σεισμό του 1977 η Ρουμανική κυβέρνηση θέσπισε αυστηρότερους κανονισμούς.

Πολλοί Έλληνες καθηγητές πήγαν στο Kόμπε για να δούνε τις ζημιές .Πολλά συμπεράσματα για το φαινόμενο του σεισμού έχουν εξαχθεί μετά από μελέτες σε επιπτώσεις παλαιοτέρων σεισμών.

Link to comment
Share on other sites

cna

Όχι δεν το αποδέχτηκα ούτε και τώρα το αποδέχομαι.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανικών ΤΕΙ δεν μπορεί παρά να είναι υποσύνολο των δικαιωμάτων των Μηχανικών ΑΕΙ.

Για να στο πω με όρους μπάσκετ οι Μηχανικοί ΑΕΙ είναι all around players ενώ οι των ΤΕΙ προσανατολισμένοι στην κατασκευή, στην εφαρμογή και όχι στη μελέτη.

Και μόνο όμως το γεγονός ότι εσύ αποδέχεσαι έναν τέτοιο περιορισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων σου, εμένα κάτι μου λέει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

chihor όταν κάποιος αναφέρει ότι τεκμηριωμένα έχει την άποψη ότι δε πρέπει ποτε κ υπο καμία συνθήκη να παίρνουν οι μηχανικοί ΤΕ επ. δικαιώματα μηχανικών ΠΕ, υποτίθεται ότι εμπεριέχεται κ μια αντικειμενικότητα. Αλλίως αντιμετωπίζει το θέμα όπως Παναθηναικός--Ολυμπιακός. Εγώ στη δήθεν τεκμηριωμένη άποψη μπορώ να αντιπαρατεθώ με επιχειρήματα άλλα όταν ο άλλος στο τέλος λέει "έτσι είναι, εμας μας αρέσει, εσείς να πάτε να πνιγείτε" τι να του απαντήσω; Να του ρίξω καπνογόνο η να γίνω Τσουκαλας του forum κ να φωνάζω "αντε γεια" όποτε λένε οι άλλοι κάτι που δε μου αρέσει;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και οι μηχανικοί ΤΕΙ μπορούν και πρέπει να έχουν δικαίωμα στη μελέτη και να την υπογράφουν κιολας. 4 χρόνια σπουδών τους παρέχουν όλα τα εφόδια για να κάνουν μελέτες και επιβλέψεις έργων.

Link to comment
Share on other sites

stayros, οι περισσότερες απόψεις εδώ μέσα δε λένε να μην παίρνουν οι των ΤΕΙ επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ. Απλώς τα περιορίζουν και αντιδρούν στην εξίσωση των δύο. Το εύρος των δικαιωμάτων αυτών είναι προφανέστατα, αποδεικνύεται και από την κουβέντα αυτή, υποκειμενικό. Πιθανόν να μην υπάρχει σωστό ή λάθος. Επιχειρήματα προσωπικά διακρίνω και από τις δύο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

cna

Όχι δεν το αποδέχτηκα ούτε και τώρα το αποδέχομαι.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανικών ΤΕΙ δεν μπορεί παρά να είναι υποσύνολο των δικαιωμάτων των Μηχανικών ΑΕΙ.

Για να στο πω με όρους μπάσκετ οι Μηχανικοί ΑΕΙ είναι all around players ενώ οι των ΤΕΙ προσανατολισμένοι στην κατασκευή, στην εφαρμογή και όχι στη μελέτη.

Και μόνο όμως το γεγονός ότι εσύ αποδέχεσαι έναν τέτοιο περιορισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων σου, εμένα κάτι μου λέει. :wink:

 

Παίζουμε με τις λέξεις Χάρη και διαβλέπω ότι μιλάς εκ του πονηρού. Η διαφορά μας βλέπεις είναι ότι προσπαθώ να βρω βιώσιμη λύση πραγματικά γι αυτό και έχω ρίξει στο τραπέζι πολλαπλές προτάσεις. Όπως πλήρη εξομοίωση με τη κτήση master ή απονομή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για όλους μέσω εξετάσεων κλπ κλπ. Η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ αποδέχομαι να κάνω έστω μισό βήμα πίσω μπας και μπορέσουμε να συνυπάρξουμε, εσύ όμως; Μου θυμίζει όλο και περισσότερο την Ινδία του Γκάντι αυτό το σκηνικό. Στην τελική όμως η αλαζονεία των Βρετανών πήγε περίπατο και αυτή τη στιγμή βαυκαλίζονται με μια νήσο-αυτοκρατορία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους κ εύχομαι καλό και παραγωγικό χειμώνα για όλους, αφού οι εποχές κάθε χρόνο γίνονται όλο και δυσκολότερες!

Με προσοχή διαβάζω όλες τις απόψες,άλλες σεβαστές άλλες όχι αλλά αυτή είναι η ουσία μέσα από ένα διάλογο!

Δίκαιο να μάχονται για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα οι διπλωματούχοι κ να υπερασπίζονται τη θέσπιση του master στην φοίτηση τους.Από την άλλη δίκαιο να υπερασπίζονται την θεσμοθέτηση των δικαιωμάτων τους οι πτυχιούχοι αφού αυτή εκκρεμεί από την ίδρυση των τμημάτων τους.

Παιδιά μην ξεχνάμε ότι όλοι αρχίσαμε από την ίδια αφετηρία(μιλάω για το σύνολο των ελλήνων φοιτητών),τις ίδιες ανησυχίες,τους ίδιους προβληματισμούς.Πόσοι από εμάς δεν είδαμε συμμαθητές ή φίλους που τα κατάφεραν στις πανελλήνιες(Πανεπιστήμια-ΤΕΙ) κ πόσους άλλους είδαμε να δείχνουν αδιαφορία αφού με κάποια εξασφαλισμένη οικονομική άνεση δεν μπήκαν στην διαδικασία να μοχθήσουν για να περάσουν(βλέπε εξωτερικό).

Θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα των πτυχιούχων να προσπαθούν να αποκτήσουν αυτό που τους αναλογεί και αυτό δεν είναι τίποτα περισσότερο από τα επαγγελματικά δικαιώματα πάνω στα οποία σπούδασαν, και είμαι σίγουρος ότι προσπαθούν με όπλο τη συνεχή μελέτη αποδεικνύοντας ότι τίποτα δεν τους χαρίζεται.Για τους διπλωματούχους που έχουν επίγνωση των γνώσεων και των δυνάμεων τους δεν νομίζω να υπάρχει κάτι μεμπτό και προσβλητικό.Μην ξεχνάμε ότι η ακεραιότητα του καθενός είναι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του και δεν μαθαίνεται από καμία σχολή!Συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

stayros, οι περισσότερες απόψεις εδώ μέσα δε λένε να μην παίρνουν οι των ΤΕΙ επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ. Απλώς τα περιορίζουν και αντιδρούν στην εξίσωση των δύο. Το εύρος των δικαιωμάτων αυτών είναι προφανέστατα, αποδεικνύεται και από την κουβέντα αυτή, υποκειμενικό. Πιθανόν να μην υπάρχει σωστό ή λάθος. Επιχειρήματα προσωπικά διακρίνω και από τις δύο πλευρές.

 

Μέγα ψέμα. Οι απόψεις που έχουν ακουστεί είναι να μην έχουμε καθόλου δικαιώματα στις μελέτες, "τα δυόροφα και πολύ σας είναι " και άλλα τέτοια.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ δεν μπορεί να είναι άλλα απο εκείνα που έχουν οι ισότιμοι με αυτούς απόφοιτοι στην Ε.Ε. Εγώ έχω πει την γνώμη μου. Μπορεί να μην είναι τα ίδια στην αρχή, αλλά θα πρέπει να είναι αντίστοιχα 4ετών σπουδών σε ανώτατο ίδρυμα και με την εμπειρία και τα χρόνια να εξομοιώνονται στην ειδικότητα του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.