Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Όσον αφορά παλιούς απόφοιτους με χρόνια στο επάγγελμα, ξέρουν πολύ περισσότερα από κάποιον που μόλις πήρε 1 δίπλωμα στα χέρια του. Άρα πρέπει να θεωρούνται τουλάχιστον ισότιμοι. Αλήθεια αν αναγνωριστούν τα διπλώματα πολυτεχνείου ως bachelor+master, οι παλιοί απόφοιτοι δε θα δικαιούνται την αναγνώριση κ των δικών τους διπλωμάτων;

 

Σε ό,τι αφορά τα δικαιώματα αυτών που έχουν χρόνια στο επάγγελμα και άρα ξέρουν πολλά πράγματα θα διαφωνήσω, έχω αναφερθεί και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις ότι προσωπικά δεν πιστεύω στην αναγνώριση δικαιωμάτων χωρίς τις κατάλληλες σπουδές.

Σε ό,τι αφορά τους παλιούς απόφοιτους πολυτεχνείων, για αυτό το λόγο στην προηγούμενη αναφορά μου τόνισα ότι δεν πρέπει να ισχύσει αναδρομικά για όσους πήραν πτυχίο τουλάχιστον πριν να γίνουν οι αλλαγές στο σύστημα εκπαίδευσης των ΤΕΙ. Με την ίδια λογική, αν παλαιότερα οι μηχανικοί των πολυτεχνείων παίρνανε πτυχίο στα 4 χρόνια και βέβαια να μην τους αναγνωριστεί μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πάρουνε τα πολυτεχνεία master να πάρουνε και τα TEI όπως γίνεται στην Γερμανία 3 χρόνια Bachelor + 1χρόνο master. Αν δώσουνε και στα ΤΕΙ εγώ δεν έχω προβλημα να πάρουνε τα πολυτεχνεία master. Αλλά τονίζω το σύστημα παιδείας που έχουμε στα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι αντιγραφή της Γερμανίας από εποχή Ωθωνα όσοι θυμούνται.

Το σύστημα εκπάιδευσης των ΤΕΙ έχει αλλάξει και είναι σε άλλο level πλέον. Αν τώρα το ΤΕΕ θέλει να το υποβαθμίζει συνέχεια αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά στην Γερμανία σπουδάζουνε μαθηματικοί και φυσικοί 5 χρόνια και όχι 4 όπως εδώ και ούτε τους ενδιέφερε το master. Εννοείται ότι ενα Diplom από Γερμανία ισωπεδώνει πολλά masterakia της πλάκας που κυκλοφορούν στο agora edw sto Ellada !!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το master στα πολυτεχνεία ξεκίνησε λόγω της αναγνώρισης ώς ισότιμων των πτυχίων του εξωτερικού με σπουδές 3+1. Γιατί σου λέει πως εδώ εμείς θεωρούμε πως για να γίνεις μηχανικός πρέπει να πάρεις 64 μαθήματα και αυτά δεν μπορούν να βγουν μαζί με διπλωματική σε λιγότερο από 5 χρόνια. Άρα εσύ που κάνεις λιγότερα μαθήματα γιατί να είσαι μηχανικός. Άρα σου λέει πως αφού εσύ θεωρείσαι μηχανικός με bachelor εγώ θα πρέπει να έχω master. Άρα το θέμα δεν είναι αν το master είναι ουσιαστικό master αλλά ποιος κάνει λάθος. Αυτός που θεωρεί οτι σου φτάνουν 4 χρόνια και 36 (λέω γω) μαθήματα ή ο άλλος που λεει 5 χρόνια και 64;

Το θέμα έχει καταντήσει σαν τα ένσημα για να πάρεις σύνταξη. Αν κοιτάξεις την ουσία θα πρέπει να δεις τι πραγματικά συμβαίνει. Υπάρχουν πανεπιστήμια στην Αγγλία που είναι κορυφαία σε κάποιο τομέα. Υπάρχουν και άλλα που είναι για κλάματα. Υπάρχουν ΤΕΙ που είναι αξιόλογα και άλλα που το επίπεδο είναι τραγικό. Πως μπορούμε να τα ισοπεδώσουμε όλα.

 

Στα ΤΕΙ τώρα κάπως πάει να ανέβει το επίπεδο σε ευρύτερο πλαίσιο που φεύγει η παλιά φουρνιά των καθηγητών και μπαίνουν νέοι με διδακτορικά γνώσεις και όρεξη, γιατί πριν δεν είχαν οι περισσότεροι τίποτα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι το επίπεδο στο ένα ΤΕΙ είναι μέτριο, στο άλλο πολύ καλο, στο άλλο έτσι κι έτσι. Τι σόι θεωρίες είναι αυτές ? Το ίδιο ισχύει για τα πολυτεχνεία και τα πανεπιστήμια. Δεν μπορούμε να μιλάμε με προσωπικές αξιολογήσεις παρά μόνο με βάση το σύστημα που εφαρμόζεται ή που θα εφαρμοστεί.

 

Αν το πολυτεχνείο και ο δήθεν τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας δέχονται το νέο ευρωπαϊκό σύστημα αναγνώρισης τίτλων σπουδών και βάσει αυτού ζητάνε να αναγνωριστεί το δίπλωμα του πολυτεχνείου (του όποιου πολυτεχνείου, ασχέτως επιπέδου) ως master, τότε το πτυχίο ΤΕΙ πρέπει να αναγνωριστεί ως βασικός, πρώτος τίτλος σπουδών μηχανικού. Αυτό λέει η λογική, αυτό είναι και το σωστό.

 

Το πτυχίο των ΤΕΙ και των Fachhoschule, που αναγνωρίζεται σε όλη την Ευρώπη, ΔΕΝ μπορεί να υποβαθμίζεται και να μην αναγνωρίζεται στη χώρα μας επειδή μια συμμορία δεν μπορεί να απαγκιστρωθεί από τις συντεχνιακές της λογικές. Το δήθεν ενδιαφέρον της για το "επίπεδο" των σπουδών είναι ένα προσχηματικό παραμύθι που δεν πείθει κανέναν πια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε george το ίδιο ισύει και για τα πανεπιστήμια. Αυτό που εννοώ είναι πως στην τραγική προσπάθειά του το κράτος να "αναβαθμίσει' τα ΤΕΙ το κάνει μόνο ως προς το τυπικό μέρος και όχι στην πράξη με βελτίωση του προγράμματος σπουδών. Αυτό γίνεται σε βάρος των ΤΕΙ στα οποία γίνεται αξιόλογη δουλειά. Γιατί τώρα μην μου πεις πως όλα έχουν το ίδιο επίπεδο. ΤΕΙ στα οποία δεν υπάρχουν άνθρωποι να διδάξουν πως είναι ισότιμα με ΤΕΙ στα οποία γίνεται έρευνα;

 

Δεν μιλάω για τα Πανεπιστήμια γιατί δεν έγινε κίνηση ανωτατοποίησής τους. Για αυτά τα έχουμε πει κατά καιρούς

 

Και επαναλαμβάνω αυτή η κοροϊδία με την δήθεν ανωτατοποίηση των ΤΕΙ βλάπτει πρωτίστως τους τεχνολόγους και κατ'επέκταση την κοινωνία.

George δεν ξέρω αν είσαι απόφοιτος ΤΕΙ αλλά εσύ συμφωνείς με αυτήν την ιστορία; Το σύστημα που λες ότι εφαρμόζεται ή θα εφαρμοστεί ΔΕΝ σου κατοχυρώνει επαγγελματικά δικαιώματα. Το υπερασπίζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε george το ίδιο ισύει και για τα πανεπιστήμια. Αυτό που εννοώ είναι πως στην τραγική προσπάθειά του το κράτος να "αναβαθμίσει' τα ΤΕΙ το κάνει μόνο ως προς το τυπικό μέρος και όχι στην πράξη με βελτίωση του προγράμματος σπουδών. Αυτό γίνεται σε βάρος των ΤΕΙ στα οποία γίνεται αξιόλογη δουλειά. Γιατί τώρα μην μου πεις πως όλα έχουν το ίδιο επίπεδο. ΤΕΙ στα οποία δεν υπάρχουν άνθρωποι να διδάξουν πως είναι ισότιμα με ΤΕΙ στα οποία γίνεται έρευνα;

 

Δεν μιλάω για τα Πανεπιστήμια γιατί δεν έγινε κίνηση ανωτατοποίησής τους. Για αυτά τα έχουμε πει κατά καιρούς

 

Και επαναλαμβάνω αυτή η κοροϊδία με την δήθεν ανωτατοποίηση των ΤΕΙ βλάπτει πρωτίστως τους τεχνολόγους και κατ'επέκταση την κοινωνία.

George δεν ξέρω αν είσαι απόφοιτος ΤΕΙ αλλά εσύ συμφωνείς με αυτήν την ιστορία; Το σύστημα που λες ότι εφαρμόζεται ή θα εφαρμοστεί ΔΕΝ σου κατοχυρώνει επαγγελματικά δικαιώματα. Το υπερασπίζεσαι?

 

 

Λοιπόν αγαπητέ Evan

 

1. Ως προς το περίγραμμα σπουδών : Το περίγραμμα σπουδών στα ΤΕΙ είναι μια χαρά. Αλήθεια στο λέω. Προς απόδειξη καλώ όσους ηλεκτρολόγους βρίσκονται ανάμεσά μας να δούν ο περίγραμμα σπουδών και τη διδακτέα ύλη του τμήματος Ηλεκτρολογίας εδώ :

 

http://ikaros.teipir.gr/H-L/html/anprospou.html

 

Ρίξε μια προσεκτική ματιά και πες μου σε τι υστερεί από ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα. Επίσης, το συγκεκριμένο πρόγραμμα το παρακολουθούν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως. Στα πολυτεχνεία, ανάλογα με τη ροή-κατευθυνση που θα πάρεις μπορεί να ΥΣΤΕΡΕΙΣ ως ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ σε σχέση με έναν μηχανικό ΤΕΙ. Μπορεί να ειδικευθείς στους Ηλεκ. Υπολογιστές ή στις τηλεπικοινωνίες, άρα θα είσαι ουσιαστικά, μηχανικός τηλεπικοινωνιών γιατί στη πραγματικότητα στο πολυτεχνείο θα διδαχθείς λιγότερα αμιγώς ηλεκτρολογικά μαθήματα αν δεν πάρει την ενεργειακή κατεύθυνση.

Πραγματικά ρίξε μια ματιά να δεις.

 

2. Συμφωνώ εν μέρει στο θέμα των καθηγητών. Άνθρωποι με σπουδές και μεταπτυχιακό (όχι διδακτορικό) και με μεγάλη εμπειρία σε έργα και εργοστάσια, μπορεί να είναι ουσιαστικά πολύ καλύτεροι γνώστες από κάποιον που δεν έχει δει ποτέ του μια βιομηχανική μονάδα γιατί κάθεται στο γραφείο του και γράφει papers. Άλλωστε, όπως και στη Γερμανία, τα ΤΕΙ είναι πανεπιστήμια ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ επιστημών. Κατά συνέπεια οι σπουδές τους είναι πιο κοντά στο επάγγελμα που ασκείται καθημερινά, άρα δικαιούνται πλήρη επ. δικαιώματα. Ομως, δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου ότι πράγματι, Ανώτατα Ιδρύματα πρέπει να έχουν καθηγητές με διδακτορικό. Δεν αντιλέγω. Απλά κάνω αυτή τη παρατήρηση ως θέμα ουσίας και όχι τπικών προσόντων.

 

3. Μέχρι στιγμής όλα τα τμήματα Ηλεκ/γων, μηχ/γων, Ενεργειακών μηχανικών, Δομικών έργων κλπ των ΤΕΙ και οι ισότιμοί τους από Γερμανία, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ επαγγελματικά δικαιώματα. Είναι ξεκρέμαστοι επαγγελματικά και όμηροι των γνωστών παρεμβάσεων του δήθεν τεχνικού συμβούλου του κράτος που φρόντισε επί τόσα χρόνια η χώρα μας, σε επίπεδο τεχνικής ανώτατης εκπαίδευσης, να μείνει στο μεσαίωνα.

 

Εγώ προσωπικά, αν και ιδεολογικά έχω αντιρρήσεις με πολλά που γίνονται στην Ευρ. Ενωση, βλέπω ότι η χώρα μας και χιλιάδες απόφοιτοι ΤΕΙ δεν πρόκειται ποτέ να βρουν το δίκιο τους μέσα στην ίδια τους τη χώρα. Αφού το ΤΕΕ αποδείχθηκε παντελώς ανίκανο τόσα χρόνια να συμφωνήσει σε μια λύση και έσπειρε τη διχόνοια και τον διχασμό ανάμεσα σε μηχανικούς πολυτεχνείων και ΤΕΙ, αντί να θωρακίσει το ελληνικό σύστημα ανώατατης τεχνικής εκπαίδευσης, εκβιάζοντας άτολμες πολιτικές ηγεσίες και κάνοντας κατάχρηση της εξουσίας τους οδηγώντας το 50% των σχολών μηχανικών της Ανώτατης εκπαίδευσης να βρίσκονται χωρίς επ. αντίκρισμα, εε ναι, ας βάλει το Ευρ. Δικαστήριο μια τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. ΥΠΑΡΧΟΥΝ αξιόλογα ΤΕΙ. Η ψαλίδα όμως μεταξύ καλού ΑΕΙ και λιγότερο καλού είναι μικρότερη από την ψαλίδα καλού ΤΕΙ και λιγότερο καλού. Διαφωνείς?

Και αντί να ανεβάσουν τα λιγότερο καλά ΤΕΙ υποβαθμίζουν τα καλά.

Είναι καθαρά πολιτικό το θέμα.Παλιά γιατί δεν υπήρχαν αντίστοιχα προβλήματα με μικρό Πολυτεχνείο; Γιατί είχαν οι απόφοιτοί τους επαγγ. δικαιώματα.

Για αυτό η άποψή μου είναι αντί να χαίρονται οι απόφοιτοι ΤΕΙ για την "ανωτατοποίησή¨" τους να στεναχωρηθούν και να οργιστούν που δεν τους έχουν δώσει ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα με αποτέλεσμα να τους εκμεταλλεύονται οι εταιρίες με χάλια μισθό.

Και δεν είναι μόνο θέμα ΤΕΕ βέβαια, είναι πολιτικό και κοινωνικό το θέμα.

 

George έχω φίλους συναδέλφους σου και ξέρω τι μαθαίνουν. Σε πιστεύω για τη δουλειά που γίνεται δεν είναι ανάγκη να διαβάσω το πρόγραμμα σπουδών σου (δεν είναι και της ειδικότητάς μου άλλωστε)

 

ΔΕΝ είμαστε εχθροί (γενικά μιλάω) μαζί παλεύουμε για αξιοκρατεία, κοινωνικό κράτος, δικαίωμα στην εργασία...

Link to comment
Share on other sites

Evan δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν υπήρχαν προβλήματα με το μικρό πολυτεχνείο ?!?!?!?!?!? Θα σου θυμίσω ότι πρωτοχρονιά οι πτυχιούχοι του μικρού πολυτεχνείου είχαν πραγματοποιήσει με τα πόδια, μια μεγάλη πορεία από Θεσσαλονική για Αθήνα διαμαρτυρόμενοι για την στάση του Πολυτεχνείου και των φορέων του απέναντί τους. Λίγο καιρό μετά το μικρό πολυτεχνείο έκλεισε.

 

Φυσικά και είμαστε εξοργισμένοι που μετά από τόσα χρόνια δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα όπως προέβλεπε ο Νόμος. Σου θυμίσω όμως, ότι τόσο το Ινστιτούτο Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, το Συμβούλιο Τεχνολογικής Εκπαίδευσης και όλα τα αρμόδια όργανα του ΥΠΕΠΘ, ετοίμασαν πολλές φορές τα επ. δικαιώματα των ΤΕΙ και τα προώθησαν για ψήφιση. Σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις το θέμα πάγωνε ύστερα από απειλές, εκβιασμούς και παρεμβάσεις του ΤΕΕ, το οποίο είχε συμφέρον ώστε να υπάρχει ΠΑΝΤΑ αυτή η εκκρεμότητα και να μην λύνεται ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα.

 

Γιαυτό σήμερα κανείς από εμάς δεν αναγνωρίζει το ΤΕΕ ως σοβαρό και αντικειμενικό σύμβουλο της πολιτείας αλλά ως μια αναχρονιστική συντεχνία της οποίας τις αγκιστρώσεις πληρώνουμε σήμερα. Δεν ήξερε το ΤΕΕ ότι θα έρθει και στη χώρα μας η κοινοτική νομοθεσία ? Τι έκανε ? ΤΙΠΟΤΑ. Διατηρούσε αυτό το φαύλο καθεστώς επι χρόνια. Οπότε, οι ανοησίες περί ΅επιπέδου" σπουδών, οι μεγαλόστομες ανακοινώσεις για επικές δικαστικές εκστρατείες, οι στημένες παραιτήσεις και όλα τα τραγελαφικά που ανακοινώνει και πράττει δεν πείθουν κανέναν. Ως δήθεν τεχνικός σύμβουλος, και ΝΠΔΔ, ήξερε πολύ καλά τι γίνεται στην Ευρώπη, αλλά δεν έκανε καμιά κίνηση να θωρακίσει το ελληνικό σύστημα. Τώρα, δια μέσω άναρθρων κραυγών και διαμαρτυριών από τη μια διαφωνεί και από την άλλη επικαλείται το ίδιο το Ευρ. Σύστημα (με το οποίο διαφωνεί) για την αναγνώριση των διπλωμάτων ως master. Σοβαρότητα μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Pappos, αν ισχύσει αυτό που λες, τα πολυτεχνεία θα πρέπει να δίνουν δύο master και το θέμα ξεφτιλίζεται λίγο.

 

Από εμένα ας πάρουν και δέκα δεν με ενδιαφέρει. Τα ΤΕΙ έχουν 50 μαθήματα σύνολο. Δηλαδή στην Γερμανία γιατί να παίρνουν οι εκεί ΤΕΙ 3+1 master και εδώ να μην γίνεται ??? Το ΤΕΕ θα το κρίνει αυτό ?? Με πιο επιστημονικό υπόβαθρο ?? (Μην προλάβει κανένα σπίρτο και πει μα εκεί είναι πολιτικοί μηχανικοί γιατί θα πέσει γιαούρτι)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.