Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

ppanag 

Πολύ σωστά με διορθώνεις με την αφορά σου "ότι δεν επιστρέφονται τα πάντα  αλλά  μόνο το ΙΚΑ" !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, ppanag said:

.... γιατί να επιστραφούν, αφού η έκδοση της άδειας ολοκληρώθηκε.

σιγά μη επιστραφούν.... κλέφτης θα γίνει το κράτος...

Και το ΙΚΑ είναι ή ελάχιστη προκαταβολή που έχει δωθεί.

Αν και στο ΙΚΑ ίσως αξίζει κάποιον κόπο να γίνει ενημέρωση μη εκτέλεσης της άδειας (αν έχουν προβλέψει κάτι σχετικό), για να μη στέλνουν ραβασάκια μετά 10 χρόνια για μεροκάματα και θα πρέπει να κάνει κάποια τρεχάματα τότε.

Της έχουν ανοίξει καρτέλα και στη δεκαετία που υπάρχει παραγραφή εισφορών σε ΙΚΑ ξεκινούν τα ραβασάκια.

Υ.Γ

απορία.... σου ζήτησαν να επιστέψεις και τις αμοιβές σου?? Ελπίζω πως όχι ουτε καν ως σκέψη

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2024 at 7:13 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

... ώστε στο τέλος η ΥΔΟΜ να ακυρώσει την Ο.Α.

Μπορεί να ακυρωθεί άδεια που έχει λήξει οριστικά (χωρίς παρατάσεις)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Θέλω να περάσω φορολογικά μια Ο.Α. για την οποία:
1) υπήρχε παλιά ΟΑ από το 1991, όπου προέβλεπε ισόγειο κατάστημα, Α' όροφο διαμερίσματα και είχαν τελειώσει τα μπετά.
2) βγήκε ΟΑ τώρα, για συνέχιση εργασιών, και αλλαγή του ισογείου από κατάστημα σε διαμερίσματα. 
3) Με την αλλαγή χρήσης δεν έχω εργασίες αλλαγής χρήσης. Ο Φ/Ο παραμένει ο ίδιος.
Από την ΥΔΟΜ μου έχουν ζητήσει να κάνω προϋπολογισμό για την αλλαγή χρήσης και αναλυτικό για τις εργασίες αποπεράτωσης.

Δεν ασχολούμαι με τις αμοιβές, αυτό έχει περάσει. Για το ΚΗ κλπ κρατήσεις...
Έχω βρει από το ΤΕΕ τον τύπο Π= ΕxΕΤΑxΣΕxΣΖ και μου βγάζει ένα ποσό γύρω στις 17500. Αυτό για νέα οικοδομή.
Μετά έχω βρει και το ΕΚΚΟ = ΚΕxΜΟxΣΑ το οποίο από όσο διαβάζω είναι για τις αμοιβές.
Μέχρι εδώ καλά; 

1) Αν ισχύει αυτό που έχω βρει για τις κρατήσεις, πού κολλάει η αλλαγή χρήσης;
2) Από την στιγμή που οι δύο άδειες έχουν τον ίδιο Φ/Ο και δεν έχει γίνει καμία άλλη εργασία, δεν θα γίνουν εργασίες αλλαγής χρήσης (δεν θα ξηλώσω κάτι). Γιατί έχω αναλυτικό για αλλαγή χρήσης;
3) Για τον αναλυτικό για αποπεράτωση, μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ποσοστά των εργασιών για το ΕΚΚΟ; Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η Υδομ δεν σου είπε να υπολογίσεις την διαφορά των προϋπολογισμών; Εγω με βάση αυτό θα έβγαζα και τις κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.