Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αβάσταχτη ηδονή της φθίνουσας απόλαυσης


sundance

Recommended Posts

Άπαξ δηλαδή και αποδεχθείς ότι αφενός δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα και αφετέρου πώς ακόμη και να μπορούσες, πάλι κάποια στιγμή στην άκρη του τούνελ παραμονεύει αναπόφευκτα η φυσική φθορά και η εκμηδένιση του θανάτου, τότε παύεις να είσαι τόσο υστερικός με τους κινδύνους, τότε παύεις να αποφεύγεις ζωογόνες δραστηριότητες επειδή σκέφτεσαι διαρκώς τι μπορεί να σου συμβεί.

 

Γιατί το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να φοβηθείς να ζήσεις.

 

 

ομορφο.συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Με έκανε να θυμηθώ μια ιστορία, όπου μικρός ο πατέρας μου μου είχε πει να μην κάνω ποδήλατο σε μεγάλους δρόμους γτ φοβόταν ότι μπορεί να με έπαιρνε σβάρνα κανά αυτοκίνητο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το αντ-επιχείρημα ήταν "ε τότε να μην βγαίνω και στο πεζοδρόμιο, ή μάλλον να μην βγαίνω έξω από το δωμάτιό μου"...

 

Νταξ, τα αυτονόητα λέει, με βρίσκει μεν σύμφωνο αλλά δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Διότι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι κοιτάξεις με ορθάνοιχτα μάτια γύρω σου και να μεταφέρεις μια απλή λογική από την βασική καθημερινότητά σου (πχ το να οδηγείς με u>100-120 χωρίς φόβο στην Αττική Οδό που ξέρεις ότι σε αυτές τις ταχύτητες κανένα παθητικό σύστημα ασφαλείας δεν σε σώζει...και πολλοί το κάνουν ) συνειδητά και σε άλλα πράγματα.

 

Σε αντίθεση με το πρόβλημα που τονίζει το κείμενο που παρέθεσε sundance που έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής και λογική που εκφράζει πολύ κόσμο χωρίς καμία έξοδο (από την λογική αυτή) στην καθημερινότητά του. Στην περίπτωση αυτή, ο άνθρωπος δεν έχει απλά να γενικεύσει εύστοχα και συνειδητά αλλά καλείται να δημιουργήσει ένα άνοιγμα εκ του μηδενός μέσω της λογικής και κριτικής σκέψης.

 

Τέσπα για να κλείσω, και τα δύο κείμενα τονίζουν την ανάγκη της σύνεσης και της λογικής αντιμετώπισης της ζωής μας. Έχουμε συγκεκριμένο χρόνο ζωής και συγκεκριμένα χρήματα. Η ιδέα είναι να μην σπαταλάμε τσάμπα κανένα από τα δύο. Και ναι χρησημοποίησα πολλές φορές την λέξη λογική γτ πιστεύω ότι οποιοσδήποτε καθήσει και σκεφτεί σοβαρά μισή ώρα για τον τρόπο ζωής του τα καταλαβαινει αυτά, απλά ο περισσότερος κόσμος δεν θέλει να δει που βρίσκεται και που πάει γτ ψυχοπλακώνεται και προτιμάει αντί να δει πως μπορεί να διορθώσει τα πράγματα, να αγνοεί το πρόβλημα εξ' αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, τα αυτονόητα λέει, με βρίσκει μεν σύμφωνο αλλά δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

μα δεν ειπα ότι προσφέρει κάτι καινούργιο και ότι δεν λέει τα αυτονόητα.

για άλλο λόγο το έβαλα περαν του ότι το 1ο μερος του κειμένου σχετίζεται με τον "αρθρο" του "τέως γενικού".

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα ότι προσφέρει κάτι καινούργιο και ότι δεν λέει τα αυτονόητα.

 

Δεν το είπα σαν κατηγορία, απλά σχολίασα αυτό που λαμβάνω εγώ από το κείμενο, το οποίο μπορεί να μην είναι όλη η ουσία του κειμένου και να μην "βλέπω" κάτι. ;)

 

για άλλο λόγο το έβαλα περαν του ότι το 1ο μερος του κειμένου σχετίζεται με τον "αρθρο" του "τέως γενικού".

 

Ο οποίος είναι?

Link to comment
Share on other sites

ότι υπάρχουν πιο απλοί άνθρωποι που τα έχουν πει και τα έχουν γράψει και δεν περιμένουμε να τα δούμε γραπτά από "τεως γενικους διευθυντές χρηματοπιστωτικών εταιρειων"

Link to comment
Share on other sites

ότι υπάρχουν πιο απλοί άνθρωποι που τα έχουν πει και τα έχουν γράψει

 

Και από που γνωρίζουμε αγαπητέ στοιχεία για τον συγγραφέα του κειμένου που παρέθεσες (που και να είχε από την στιγμή που δεν αναρτά επώνυμα στο net θα ήταν και πάλι αμφισβητίσιμα)? Στο προφίλ του τουλάχιστον δεν λέει κάτι. Δεν έχω καθήσει να διαβάσω τις δημοσιεύσεις του βέβαια στις οποίες μπορεί να αναφέρει κάτι σχετικό. Δεν είναι όμως αυτό το ζήτημα κατά την γνώμη μου. Νομίζω ότι πρέπει να αξιολογήσουμε γτ δίνουμε τόση βαρύτητα στην ιδιότητα ή ιδιότητες του εκάστοτε συγγραφέα σε βαθμό που ίσως να προσπερνάμε την ιδέα και το μήνυμα του κειμένου. Σύμφωνοι, ο τέως διευθυντής μπορεί να είναι προκλητικός που γράφει αυτά με την ιδιότητά του αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να ζητήσει να μην αναγράφεται η εν λόγω ιδιότητα και να είναι μόνο το όνομά του. Το κείμενο θα παρέμενε ίδιο αλλά η δικιά μας αντίδραση όχι. Συμφωνώ ότι πρέπει να υπολογίζονται και οι δύο παράγοντες στην τελική αξιολόγηση του κειμένου αλλά με περισσότερη βάση στο κείμενο ενώ η ιδιότητα του γράφοντος να χρησημοποιείται μόνο για να καταλάβουμε την επάρκεια γνώσεων γύρω από ένα ζήτημα αλλά και τους πιθανούς σκοπούς που εξυπηρετεί. Επίσης να είμαστε διατεθειμένοι να αξιολογήσουμε χωριστά κείμενο και άνθρωπο. Διότι ναι μεν το κείμενο εκφράζει υποτίθεται τον άνθρωπο, αλλά να μην ξεχνάμε δε το υποτίθεται. Έτσι έχουμε μια εικόνα/άποψη και για τον συγγραφέα/αρθρογράφο/γράφοντα τεσπα, και για το κείμενο αλλά και για την σύνθεση αυτών, δίνοντας όμως βαρύτητα στο κείμενο, ώστε να παίρνουμε κάτι προς κρίση (και όχι άμεσο ενστερνισμό) ασχέτως του σκοπού και τις ιδιότητος του συγγραφέα.

 

 

 

και δεν περιμένουμε να τα δούμε γραπτά από "τεως γενικους διευθυντές χρηματοπιστωτικών εταιρειων"

 

γραπτά τα είδαμε από ότι κατάλαβα και από τον blogger καθώς στο κάτω μέρος του κειμένου στην σελίδα που παρέθεσες γράφει:

 

(Κείμενο γραμμένο για το «SMS» της «SportDay»)

 

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν με αυτό εννοεί πως δεν δημοσιεύθηκε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

καλώς λοιπόν, το μαζεύω να μη καταλαμβάνει και 001100010

ps: γραπτο ειναι ετσι κι αλλιως ειτε δημοσιευτηκε σε εφημεριδα, ειτε στο internet

Link to comment
Share on other sites

καλώς λοιπόν, το μαζεύω να μη καταλαμβάνει και 001100010

 

Ποιος ο λόγος? Συζήτηση και ανταλαγή απόψεων κάνουμε! Άστο να υπάρχει, εξ' άλλου είναι καλό το κειμενάκι ασχέτως του αν εγώ προσωπικά κρίνω ότι δεν (μου) προσφέρει κάτι. Όπως είπα προηγουμένως, συμφωνώ με την άποψη που παρουσιάζει.

 

ps: γραπτο ειναι ετσι κι αλλιως ειτε δημοσιευτηκε σε εφημεριδα, ειτε στο internet

 

Ναι έχεις δίκιο, εγώ ήμουν κολημένος και είπα πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

ότι υπάρχουν πιο απλοί άνθρωποι που τα έχουν πει και τα έχουν γράψει και δεν περιμένουμε να τα δούμε γραπτά από "τεως γενικους διευθυντές χρηματοπιστωτικών εταιρειων"

 

Σε ευχαριστώ rigid για τα καλά σου λόγια. Να και ένας που αναγνωρίζει το έργο μου και επίσημα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.