Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ατύχημα μικρού παιδιού


m_vasso

Recommended Posts

Στην γειτονική μου ημιτελή οικοδομή, συνέβη ένα ατύχημα. Ένα παιδάκι μπήκε βράδυ να παίξει στην ανοιχτή οικοδομή και χτύπησε, δυστυχώς σοβαρά, καθώς έπεσε από το φρεάτιο του ασανσέρ (παραθέτω σκίτσο), στο οποίο δεν είχε τοποθετηθεί κανένα προστατευτικό. Ο ιδιοκτήτης της οικοδομής και φίλος είναι πρόθυμος να παρέχει κάθε νοσηλευτική βοήθεια στο παιδάκι. Ωστόσο οι γονείς του (οι οποίοι είναι συντετριμμένοι φυσικά) απειλούν πως θα των κλείσουν φυλακή θα του πάρουν ότι έχει και δεν έχει κ.α.π . Τρομοκρατημένος λοιπών ο ιδιοκτήτης με ρώτησε εάν έχει διαπράξει νομοθετικά κάποιο λάθος.

 

Η απάντηση μου ήταν ‘’εγκληματική αμέλεια’’ . Αλλά δεν μπόρεσα να του το αιτιολογήσω.

Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ?

Τι θα μπορούσα αιτιολογημένα να απαντήσω στην ιδιοκτήτη – φίλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(παραθέτω σκίτσο)

 

που ακριβώς? Εγώ πάντως δεν το βλέπω...:rolleyes: ίσως να σε βοηθήσει αυτό διαφορετικά στείλε μου ένα πμ να συνενοηθούμε να την ανεβάσω εγώ για σένα αν δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει στην οικοδομή να υπάρχει το ημερολόγιο μέτρων ασφάλειας που συμπληρώνει ο επιβλέπων μηχανικός και θα πρέπει να τηρεί τις συμβουλές του ευλαβικά ο εργολάβος-ιδιοκτήτης. Υπάρχει το ημερολόγιο;

 

edit: Καλό θα ήταν να ενημερωθεί αμέσως ο επιβλέπων της οικοδομής

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε μήπως γνωρίζεις από ποιά έγγραφα (φεκ κοκ) προσδιορίζονται οι ευθύνες του επιβλέποντα μηχανικού? Δηλαδή αν έχει συμπληρώσει στο ημερολογίο ότι έχει προτείνει να μπει περίφραξη αλλά λχ ο ιδιοκτήτης-ερογλάβος αποφασίζουν να μην την τοποθετήσουν τότε ποιος έχει την νομική ευθύνη?

 

 

Πάντως και αυτοί οι γονείς αντί να δεχθούν την οικονομική βοήθεια για την περίθαλψη του παιδιού τους και μετά να σχοληθούν δικαστικά αν θα πάρουν κάτι (πχ πλήρη κάλυψη της περίθαλψης και για ψυχικές οδύνες κοκ) κάθονται και λένε στο άλλον ότι θα του πάρουν ότι έχει και δεν έχει επί τόπου? Με ποιο μυαλό ένας γονιός κάθεται να σκεφτεί να πει τέτοια κουβέντα περί φυλακής κοκ? Τέσπα άποψή μου αυτό... Πρεπιπτόντος τι είναι το κ.α.π.?

Link to comment
Share on other sites

http://www-static.shell.com/static/gr-el/downloads/legislation/ploia/ya1306461984.pdf

 

ΠΔ 778/80

ΠΔ 1073/81

Ν 1396/83

ΑΠ 130646/84

Ν 1430/84

ΠΔ 225/89

ΠΔ 305/96

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4855

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση βρήκα και αυτό το νήμα:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5773

 

δώστε βάση στις δημοσιεύσεις του camelot και παναγιώτη η οποίες καλύπτουν ένα ολόκληρο φάσμα και όχι μόνο την αφορμή εκείνου του νήματος.

 

edit: με πρόλαβε ο αλέξανδρος και τους συμπεριέλαβε.

 

Θα δω τι μπορώ να βρω από όλα αυτά με γενικές αναζητήσεις στο νετ και θα ανεβάσω στα downloads

Link to comment
Share on other sites

ευθυνες εχει ο κυριος του εργου αν καποιο τμημα της οικοδομης δεν εχει εκτελεστει απο πρόσωπο που συµβάλλεται µε µίσθωση έργου µε τον κύριο του έργου (με απλα λογια,αν καποια τμηματα εγιναν απο τον κυριο του εργου με αυτεπιστασια και χωρις εργολαβο) και ο εργολαβος.

 

ο επιβλεπων εχει ευθυνη διοτι δεν ηλεγξε αν εχει γινει εφαρμογη ολων των μετρων.

 

ΝΟΜΟΣ 1396/1983 (Φ.Ε.Κ. 126/Α/15-9-1983)

 

αρθρα 3,4,5,7,8 και 9 (αυτο μη το διαβασεις καλυτερα...)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι το, κατά τα άλλα, πολύ αποδοτικό μυαλό μας, έχει μία μικρή ατέλεια: θεωρεί ότι το "πολύ σπάνιο" είναι το ίδιο με το "ποτέ".

 

Μία μερίδα ατυχημάτων συμβαίνει λόγω αυτής της ατέλειας του μυαλού μας.

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΔ 778/80

ΠΔ 1073/81

Ν 1396/83

ΑΠ 130646/84

Ν 1430/84

ΠΔ 225/89

ΠΔ 305/96

 

Tα συγκέντρωσα όλα μαζί σε ένα .zip . Μπορείτε να το βρείτε εδώ αν και προς το παρών είναι προφανώς στην λίστα διαχείρησης.

 

@m_vasso: έπαιζε εργολάβος που να είχε λάβει εξ' ολοκλήρου το έργο στην υπόθεση, έτσι?

Διαφορετικά διάβασε το άρθρο 9...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.