Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Δηλαδή λες ο διευθυντής να είναι κορόιδο και να πιστεύει ότι το ΗR κάνει αξιοκρατικές προσλήψεις? Αφού τα δικά του ρουσφέτια εξυπηρετεί το ΗR και δικά του άτομα με ρουσφέτι πάλι τοποθέτησε και 'κει..

 

Ίσως πάλι κάποιοι να τους λένε να δείχνουν ότι γίνονται προσλήψεις και υπάρχει ανάπτυξη! Στον απλό κόσμο που βλέπει τις αγγελίες περνάει η εντύπωση πριν κάτσει να σκεφτεί τι απέγιναν τελικά όλες αυτές οι θέσεις..

 

Το χειρότερο είναι οι αγγελίες που βγαίνουν μέσω γραφείων που από μας ζητούν όλα τα προσωπικά μας δεδομένα ενώ εκείνοι δε λένε τίποτα για τον εργοδότη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ μαζι σου το HR δεν δουλεύει εν λευκό κουμάντο παντα κανουν τα μεγάλο στελέχη. Πχ μπορουν να κανουν εισηγήσεις για προσλήψεις αλλα το πράσινο φως το δίνουν οι "μεγάλοι". Απο φίλο που ειναι σε HR μεγάλης εταιρείας μου εχει πει οτι κατα καιρούς βγάζουν εικονικές αγγελίες για να προβάλλεται η εταιρεια και να δημιουργούν ενα μελλοντικό αρχείο υποψηφίων αν μεσα απο αυτη τη διαδικασία βρουν κάποιο λαβράκι τοσο το καλύτερο για αυτούς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαρτογραφούν  και την αγορά εργασίας, πόσοι ψάχνουν και τι προσόντα έχουν για να προσαρμόσουν και τις αμοιβές. Κι αν κάποιος εργαζόμενος αρχίσει να κάνει νερά θα του τρίψουν στη μούρη καμια διακοσάρα βιογραφικά πιθανών αντικαταστατών! χα χα!

 

Βέβαια, δε ξέρω κατά πόσο στις αγγελίες στέλνουν βιογραφικό τα λαβράκια ή οι ψάρακες που μόλις ξεκίνησαν το ψάξιμο και ακόμα δε κατάλαβαν πώς λειτουργεί το σύστημα κι ότι αν δεν υπάρχει κάποιος ισχυρός υποστηρικτής δε πρόκειται να σε προσλάβουν...

 

Οπότε ο κόσμος προσανατολίζεται στην αναζήτηση υποστηρικτών και όχι στην αποστολή βιογραφικών..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από όλους έχει ο μπαξές....Στην τελική δεν χάνει κανείς τίποτα....Πχ στέλνω καθημερινά κάπου βιογραφικά. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Το πιο πιθανό να μην πάρω ποτέ κάποια απάντηση. Η να πάρω μια τυποποιημένη "ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον...θα κρατηθεί στο αρχείο μας...μπλα μπλά.." 

Δεν πειράζει μισή ντροπή δική μου, μισή δική τους. 

Ξέρω πως αν γίνει κάτι θα γίνει από διάφορους γνωστούς, που έχω μιλήσει, όπως είχε γίνει και στο παρελθόν, αλλά δεν είναι κόπος να ψάχνεις και να στέλνεις...

Link to comment
Share on other sites

Το data base έχει νόημα μόνο αν το κοιτάς και καθόλου. Αλλιώς, ειναι χάσιμο χρόνου. Το αξίωμα του γνωστού ισχύει παντού και παντα και ακυρώνει την αξία του data base. Στα ΕΛΠΕ που το παίζουν και αξιοκρατία, εκει να δείτε τι πόλεμος γίνεται.

 

Όταν έψαχνα για δουλεια στην Αγγλία και δεν μου έλεγαν τον εργοδότη που κανω αίτηση, δεν έλεγα τιποτα γιατι ήμουν στην ανάγκη. Πλεον, παντα ρωτάω και αν δεν μου τον λένε τότε αρνούμαι να προωθήσω cv.

 

Μόλις θυμηθηκα περσινό σκηνικό. Είδα αγγελία που μονο το όνομα μου δεν έλεγε και έκανα αίτηση για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι δεν υπάρχει ελπιδα. Η αγγελία ανώνυμη. Με πήραν τηλ με ύφος ότι ήξερα που έκανα αιτηςη και σχεδον μου επέβαλαν συνέντευξη! Απάντησα οτι δε συνηθίζω να κάνω αιτήσεις σε άγνωστο εργοδότη, ευχαρίστησα που μου αποκάλυψαν το όνομα και ζήτησα χρονο να σκεφτώ την προοπτικη να γίνω μέλος της εταιρείας. Μου ζήτησαν να τους παρω τηλ εντός βδομάδας. Πήρα πληροφορίες απο γνωςτους (μικρός κοςμος) και είδα οτι θα ήταν λάθος κινηςη. Τους πήρα και αρνήθηκα να προχωρήσουμε.

 

Τι προτείνω στον συνάδελφο αν θελει Ελλαδα; Να βρει γνωστό! Αλλιώς, υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως υποτίμηση όλο αυτο. Δηλαδή στέλνεις cv στα τυφλά; Δε πρέπει να ξέρεις που πάει η αιτηςη; Και αν το στείλεις, σε καλέσουν για συνεντευξη και δεις οτι η εταιρεία ειναι της πλακας ή έχει κακό όνομα, τότε τι θα κανεις; Θα αποσύρεις την αιτηςη;

 

Η εταιρεία ειναι πολυ σημαντική. Ίσως πιο πολυ και απο την ίδια τη θεςη.

 

Δουλεια θελουμε, και να κανουμε add value στην εταιρία. Δεν είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τι εχεις να χάσεις; Ας σε καλέσουν και αν δεν σου αρεσει δεν πας... Λιγο οξύμωρο ομως στην εποχή μας να εισαι άνεργος και να κοιτάς τον γάιδαρο στα δόντια..

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και ας με βάζουν να βάφω τοίχους πλέον

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το data base έχει νόημα μόνο αν το κοιτάς και καθόλου. Αλλιώς, ειναι χάσιμο χρόνου. Το αξίωμα του γνωστού ισχύει παντού και παντα και ακυρώνει την αξία του data base. Στα ΕΛΠΕ που το παίζουν και αξιοκρατία, εκει να δείτε τι πόλεμος γίνεται.

 

Όταν έψαχνα για δουλεια στην Αγγλία και δεν μου έλεγαν τον εργοδότη που κανω αίτηση, δεν έλεγα τιποτα γιατι ήμουν στην ανάγκη. Πλεον, παντα ρωτάω και αν δεν μου τον λένε τότε αρνούμαι να προωθήσω cv.

 

Μόλις θυμηθηκα περσινό σκηνικό. Είδα αγγελία που μονο το όνομα μου δεν έλεγε και έκανα αίτηση για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι δεν υπάρχει ελπιδα. Η αγγελία ανώνυμη. Με πήραν τηλ με ύφος ότι ήξερα που έκανα αιτηςη και σχεδον μου επέβαλαν συνέντευξη! Απάντησα οτι δε συνηθίζω να κάνω αιτήσεις σε άγνωστο εργοδότη, ευχαρίστησα που μου αποκάλυψαν το όνομα και ζήτησα χρονο να σκεφτώ την προοπτικη να γίνω μέλος της εταιρείας. Μου ζήτησαν να τους παρω τηλ εντός βδομάδας. Πήρα πληροφορίες απο γνωςτους (μικρός κοςμος) και είδα οτι θα ήταν λάθος κινηςη. Τους πήρα και αρνήθηκα να προχωρήσουμε.

 

Τι προτείνω στον συνάδελφο αν θελει Ελλαδα; Να βρει γνωστό! Αλλιώς, υπομονή και επιμονή.

 

 

Τι εννοείς ότι το παίζουν αξιοκρατία; Ούτε τους τύπους δεν κρατάνε να λες. Στις προηγούμενες εξετάσεις υποτίθεται ότι ανέθεσαν σε ιδωτική εταιρεία την διαλογή και στην αίθουσα ήταν όλοι υπάλληλοι των ΕΛΠΕ που πιθανόν να πληρώνονται και δεύτερο μεροκάματο. Το αίσχος της λαμογιάς! Μπορεί να είσαι Ταλιμπάνος και να έχεις συνδικαλιστή από την Ταλιμπανία και να βρεθείς μέσα. Οικογενειοκρατία παίζει πολύ εκεί και σε πολλές ΔΕΚΟ. Αλλά όταν μία επιχείρηση στηρίζεται σε τρίτη γενιά εργαζομένων αναμφισβήτητα χάνει σε ανταγωνιστικότητα και πρωτοπορία, μπορεί μάλιστα να θέσει σε κίνδυνο κρίσιμες εγκαταστάσεις όπως γίνεται τελευταία αν παρακολουθεί κανείς.

Edited by dzois1985
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τι εχεις να χάσεις;

 

Δίνεις πληροφορίες και σε ψυχολογούν, χωρίς ταυτόχρονα να παίρνεις πληροφορίες για να τους ψυχολογήσεις και συ, να δεις τι θέλουν και να προσαρμοστείς στα δεδομένα τους και να επανέλθεις καλύτερος.

 

 

Πιστεύω ότι ο απρόσωπος αυτός τρόπος επικοινωνίας είναι από μόνος του καταδικασμένος να ατονήσει και δε κατηγορώ τους εργοδότες που προτιμούν να κάνουν προσλήψεις βάσει γνωριμίας. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.