Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για οικοδομική άδεια Μηχανικού - ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Αυτό μπορεί να ξεδιαλύνει κάπως τα πράγματα..

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/GRAFEIO_TYPOY/TEXNOGRAFIMA_2007/TEXNOGRAFIMA_323/323_89.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι μηχανικοί σαφώς [...]

 

 

Εγω μπερδευτηκα τωρα.

Εαν εγω που ειμαι μηχανικος θελησω να βγαλω μια οικοδομικη αδεια μαζι με ενα 1ο μου ξαδερφο (σε ενα αγροτεμαχιο που εχουμε 50%-50%)..........μπορω να παρω απαλλαγη αμοιβων μελετης και επιβλεψης? Και αν ναι ποσο. Και γενικοτερα...με συμφερει?!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ή για άγνωστους λόγους δεν απασχόλησε το ερώτημά σας τα μέλη . Ίσως να τα απασχολήσει να ρωτήσουν την πολεοδομία ή το τμήμα αμοιβών του ΤΕΕ όταν και αν τους τύχει κάτι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Απαλλαγή παίρνεις για το δικό σου 50% και μπορείς να κάνεις δωρεά το άλλο 50% στον ξάδερφο (νομίζω-δε θυμάμαι αν γίνεται μέχρι 3ου ή 4ου βαθμού).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρώτου βαθμού συγγένεια είναι η απαλλαγή, οπότε στην περίπτωση, απαλλαγή για την πάρτη σου, και πληρώνεσαι για το 50% του ξάδερφου. Με την απαλλαγή πληρώνεις το ΤΕΕ, γλυτώνεις τις καταθέσεις και τον ΦΠΑ, μην ξεχνάς να πάρεις απαλλαγή για ΦΕΜ απο την εφορία. Το τρέξιμο ίδιο είναι, λεφτά γλυτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
φίλε iliekater, βοηθάει αυτό [ATTACH]4764[/ATTACH]

 

ΤΕΕ 02-10-2009: Δικαιολογητικά για την απαλλαγή από την προκατάθεση της αμοιβής μελέτης και επίβλεψης μηχανικών

 

https://www.technologismiki.com/nomos/index.html?tee_2_10_09.php

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.