Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση ρυμοτομικού σχεδίου - Μέθοδος σύνταξης


Recommended Posts

Kαλημερα 

εχουμε κανα λινκ για τις προδιαγραφες συνταξης τοπογραφικου για αλλαγη ρυμοτομικου γιατι τα λινκ στην πρωτη σελιδα δεν λειτουργουν

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μία τροποποίηση ενός ρυμοτομικού σχεδίου είναι, ίσως, το δυσκολότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε μία πολεοδομική ενότητα. Γίνεται σπάνια. Θα πρέπει να συντρέχει, να υπάρχει κάποιος πολύ δυνατός λόγος για να συμβεί κάτι τέτοιο και ο μηχανικός που θα προτείνει αυτή την τροποποίηση του Ρ. Σχ. θα πρέπει  με μία ΚΑΛΗ τεχνική έκθεση, προς τον Δήμο , να την τεκμηριώνει απόλυτα. 

Λίνγκ λοιπόν και για το σκοπό αυτό??

Η κάθε Αίτηση για τροποποίηση Ρ.Σ. δεν μοιάζει και δεν είναι ίδια, με κάποια άλλη που θα συμβεί κάπου αλλού, έστω και στον ίδιο συνοικισμό..

Πρέπει πάντα να ξέρουμε και να το λαμβάνουμε αυτό υπ΄ όψει,  πως σε κάθε τροποποίηση ενός Ρ.Σ. ζητάμε να βελτιώσουμε την δικιά μας ιδιοκτησία, που πιθανότατα πλήττεται, σε βάρος όμως κάποιας άλλης που είναι απέναντι ή δίπλα. Όχι??

Η ιδιοκτησία αυτή, όμως, έχει επίσης έναν ιδιοκτήτη που σίγουρα θα αντιδράσει!! 

......... Γι'αυτό λοιπόν η εμπειρία μας λέει, πως πολύ δύσκολα γίνονται τροποποιήσεις παρά μόνο οι άκρως απαραίτητες και οι καλά τεκμηριωμένες!

Να πας από την υπηρεσία και να συζητήσεις το θέμα και θα φύγεις σίγουρα πιο σοφός.

 

Υ.γρ. Τι Ρ.Σ. είναι αυτό? Παλαιό? Από Π.Ε.? Από Υπ. Γεωργίας? 

Edited by nbr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται π.χ. για άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης, το τοπογραφικό θα πρέπει να περιέχει κατ' ελάχιστον:

  1. Αποτύπωση ολόκληρου του Ο.Τ. και των προσώπων των απέναντί του.
  2. Εφαρμογή των ρυμοτομικών και οικοδομικών γραμμών που ισχύουν.
  3. Πίνακας κορυφών για όλα τα ΟΤ
  4. Εφαρμογή των ορίων για όλα τα οικόπεδα εντός του ΟΤ.
  5. Κτηματολογικό πίνακα με τις διευθύνσεις των ιδιοκτητών των οικοπέδων
  6. Να υπάρχει σαφής διαχωρισμός για τις ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές: Α. Σε αυτές παραμένουν, Β. Σε αυτές που καταργούνται και Γ. Στις νέες
  7. Να αναγράφονται οι ισχύοντες όροι δόμησης 
  8. Δήλωση του Ν.651/77 σύμφωνα με το ισχύον Ρυμοτομικό για το οικόπεδο του επισπεύδοντα.
  9. Υπολογισμός θεωρητικής και πραγματικής εισφοράς σε γη όσων οικοπέδων αλλάζουν με βάση την πρόταση τροποποίησης.
Edited by sdtopo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βάζει ο συν. sdtopo πρέπει να υπάρχουν σίγουρα, εκτός φυσικά από την τεχνική έκθεση, στο "τοπογραφικό διάγραμμα" που θα καταθέσεις στην Τ.Υ.(είναι  περίπου τα ίδια που θα καταθέσει κάποιος και για μία "πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού". Με την διαφορά πως αν τα κάνεις αυτά για "πράξη τακτοποίησης" αυτή σίγουρα θα γίνει, ενω η η αλλαγή του Ρ. Σχ. έχει ελάχιστες πιθανότητες να πραγματοποιηθεί.

 

Υ.γ. Ένα τέτοιο Τ.Δ. , που θα καλύπτει τα 8 αυτά σημεία που αναφέρονται (το 9ο αφορά Π.Ε.), μη το κάνεις με κάτω από .... 1000-1500 Ευρώ (και πολύ λίγα είναι!!).

Να βάλεις και το τρέξιμο που θα κάνεις για άγνωστο χρονικό διάστημα σε υπηρεσίες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/26/2024 at 12:13 PM, nbr said:

Αυτά που βάζει ο συν. sdtopo πρέπει να υπάρχουν σίγουρα, εκτός φυσικά από την τεχνική έκθεση, στο "τοπογραφικό διάγραμμα" που θα καταθέσεις στην Τ.Υ.(είναι  περίπου τα ίδια που θα καταθέσει κάποιος και για μία "πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού". Με την διαφορά πως αν τα κάνεις αυτά για "πράξη τακτοποίησης" αυτή σίγουρα θα γίνει, ενω η η αλλαγή του Ρ. Σχ. έχει ελάχιστες πιθανότητες να πραγματοποιηθεί.

 

Υ.γ. Ένα τέτοιο Τ.Δ. , που θα καλύπτει τα 8 αυτά σημεία που αναφέρονται (το 9ο αφορά Π.Ε.), μη το κάνεις με κάτω από .... 1000-1500 Ευρώ (και πολύ λίγα είναι!!).

Να βάλεις και το τρέξιμο που θα κάνεις για άγνωστο χρονικό διάστημα σε υπηρεσίες. 

 

On 6/26/2024 at 9:10 AM, sdtopo said:

Αν πρόκειται π.χ. για άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης, το τοπογραφικό θα πρέπει να περιέχει κατ' ελάχιστον:

  1. Αποτύπωση ολόκληρου του Ο.Τ. και των προσώπων των απέναντί του.
  2. Εφαρμογή των ρυμοτομικών και οικοδομικών γραμμών που ισχύουν.
  3. Πίνακας κορυφών για όλα τα ΟΤ
  4. Εφαρμογή των ορίων για όλα τα οικόπεδα εντός του ΟΤ.
  5. Κτηματολογικό πίνακα με τις διευθύνσεις των ιδιοκτητών των οικοπέδων
  6. Να υπάρχει σαφής διαχωρισμός για τις ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές: Α. Σε αυτές παραμένουν, Β. Σε αυτές που καταργούνται και Γ. Στις νέες
  7. Να αναγράφονται οι ισχύοντες όροι δόμησης 
  8. Δήλωση του Ν.651/77 σύμφωνα με το ισχύον Ρυμοτομικό για το οικόπεδο του επισπεύδοντα.
  9. Υπολογισμός θεωρητικής και πραγματικής εισφοράς σε γη όσων οικοπέδων αλλάζουν με βάση την πρόταση τροποποίησης.

Κατά αρχήν ευχαριστώ πολύ και τους δυο και συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση

Έχω την εξής περίπτωση :

Σε ένα γωνιακό οικόπεδο εντός ρυμοτομικού σχεδίου το οποίο έγινε το 55 και αναθεωρήθηκε το 82 με την ρυμοτομική να ταυτίζεται με την οικοδομική ,  έχει κατασκευαστεί ένα 2 όροφο κτίριο με άδεια του 72 το οποίο στην χάραξη του  μπήκε λίγο λοξά με αποτέλεσμα ένα κομμάτι του κτιρίου να είναι εκτός ρυμοτομικής ( περίπου 7 τ.μ  ανά όροφο )  . εκτός της αδείας κατασκευάστηκε και ένα δώμα 65 τ.μ με επίσης τα 7 τ.μ να είναι εκτός της ρυμοτομικής

Το έτος 1995 είχαν γίνει κάτι ενέργειες απαλλοτρίωσης κάποιων χωρών γύρω από το οικοδομικό τετράγωνο  και είχε συνταχθεί ένα τοπογραφικό διάγραμμα σφραγισμένο από την  πολεοδομία που εμφάνιζε το κτίριο εντός  της ρυμοτομικής γραμμής .  

Επίσης  να προσθέσω ότι στο Ο.Τ. υπάρχει τυφλό οικόπεδο και για τις γύρω ιδιοκτησίες έχουν εκδοθεί κανονικά από την ΥΔΟΜ  οικοδομικές αδεείς και έχουν κτιστεί σπίτια  . (ναι τόσο καλά !! )

Το 2014 ο ιδιοκτήτης ήρθε σε εμένα να του τακτοποιήσω το δώμα και μου είχε προσκομίσει και το ως άνω τοπογραφικό , το οποίο όταν απευθύνθηκα στην πολεοδομία  και τους έδειξα το αρχίσαν να μου λένε ότι δεν είναι σωστό και δεν εννοούσαμε ότι είναι εντός  και είναι λάθος και που το βρήκες  και κάτι τέτοια και για να μην πολυμπλεξω έδωσα άκυρο στον ιδιοκτήτη ο οποίος έμαθα ότι προχώρησε σε τακτοποίηση με άλλον συνάδερφο η οποία στην συνέχεια  ακυρώθηκε από την

ΥΔΟΜ . 

Μετα την ακύρωση ξανάρθε σε εμένα ο ιδιοκτήτης και μου έλεγε να του ξανατακτοποιήσω γιατί όπως είχε διαβάσει  μπορεί να κτίσει σε κοινόχρηστο χώρο  γιατί το είχε διαβάσει τον νομό…… 

Η λύση που του είχα προτείνει και τότε ήταν η αλλαγή της ρυμοτομικής γραμμής κάτι το οποίο έβρισκε και βρίσκει ακόμα και σήμερα σύμφωνη την ΥΔΟΜ η οποία θέλει να διευθετήσει όλα τα θέμα του εν λόγω Ο.Τ. που γενικά είναι ολίγον τι ΧΑΟΣ

Το καλό είναι ότι το απέναντι οικόπεδο είναι αδόμητο οπότε θεωρητικά θα μπορούσε η ρυμοτομική να αλλάξει εις βάρος του απέναντι και να αποζημιωθεί  ο ιδιοκτήτης .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η ρυμ. Γραμμή ξεκινάει από την μία γωνία του οικ. Τετραγώνου και καταλήγει σε μια άλλη.

Άρα ΔΕΝ αφορά μόνο το απέναντι σας οικόπεδο αλλά όλα τα απέναντι οικόπεδα που είναι κατα μήκος του δρόμου.

Ρωτηθηκε έστω ο απέναντι σας και συμφωνεί;; 

Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, nbr said:

Ναι αλλά η ρυμ. Γραμμή ξεκινάει από την μία γωνία του οικ. Τετραγώνου και καταλήγει σε μια άλλη.

Άρα ΔΕΝ αφορά μόνο το απέναντι σας οικόπεδο αλλά όλα τα απέναντι οικόπεδα που είναι κατα μήκος του δρόμου.

Ρωτηθηκε έστω ο απέναντι σας και συμφωνεί;; 

 

από όσο είχα μιλήσει με την πολεοδομία το σκεπτικό τους ήταν να γίνει ενα  σπάσιμο στη μέση της πλευράς του τετράγωνου , γιατί δε γίνεται να γίνει όλη πλευρά καθώς η μισή απέναντι πλευρά είναι κτισμένη πάνω στην Ρ.Γ. 

 και όχι ακόμα δεν έχουν μιλήσει με τον ιδιοκτήτη  γιατί είμαι ακόμα σε φάση αποτύπωσης και μελετη εφαρμογης των ρυμοτομικων

Edited by sirkos1981
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μη σου μείνει η αποτύπωση αμανάτι. 

Τέτοιες τροποποιήσεις με σπάσιμο στα απέναντι κλπ αλλά και με 2 μη άρτια- οικοδομισημα οικόπεδα εντός του Ο. Τ...... βλέπω να πηγαίνει το τοπογραφικό στο ράφι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ικανή τεκμηρίωση για τροποποίηση του ρυμοτομικού (όπως άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης, δημιουργία κοινόχρηστων χώρων, ειδικές περιπτώσεις δημοσίων αναγκών κ.λπ.) και σίγουρα δεν είναι ικανή συνθήκη η καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου.

Προτείνω να συνταχθεί και να κατατεθεί, σε συνεννόηση με την Πολεδομία, Διάγραμμα Εφαρμογής Ρυμοτομικών Γραμμών που να περιλαμβάνει την υφιστάμενη κατάσταση (με σπάσιμο ή χωρίς).

Όποιο Τοπογραφικό στην συνέχεια θα εφαρμόζει αυτό το Δ.Ε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nbr said:

Πρόσεξε μη σου μείνει η αποτύπωση αμανάτι. 

Τέτοιες τροποποιήσεις με σπάσιμο στα απέναντι κλπ αλλά και με 2 μη άρτια- οικοδομισημα οικόπεδα εντός του Ο. Τ...... βλέπω να πηγαίνει το τοπογραφικό στο ράφι. 

πολύ πιθανό αλλά έχω πάρει προκαταβολή που καλύπτει τουλάχιστον το  τοπογραφικό  οπότε σε αυτό το θεμα είμαι καλυμμένος

 

2 hours ago, sdtopo said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ικανή τεκμηρίωση για τροποποίηση του ρυμοτομικού (όπως άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης, δημιουργία κοινόχρηστων χώρων, ειδικές περιπτώσεις δημοσίων αναγκών κ.λπ.) και σίγουρα δεν είναι ικανή συνθήκη η καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου.

Προτείνω να συνταχθεί και να κατατεθεί, σε συνεννόηση με την Πολεδομία, Διάγραμμα Εφαρμογής Ρυμοτομικών Γραμμών που να περιλαμβάνει την υφιστάμενη κατάσταση (με σπάσιμο ή χωρίς).

Όποιο Τοπογραφικό στην συνέχεια θα εφαρμόζει αυτό το Δ.Ε.

βασικά η πορεία που έχει χαρακτεί είναι ακριβώς αυτή που λες ,  μέχρι στιγμής έχω αποτυπώσει όλο το ΟΤ μαζί με όλους του απέναντι δρόμους και ιδιοκτησίες  και είμαι σε φάση εφαρμογής των ρυμοτομικών γραμμών και όταν το τελειώσω θα πάω μια πολεοδομία να συνεννοηθώ για το τι μελλει γενεσθαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.