Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικό γραφείο ψάχνει για θύματα...


vkoumoul

Recommended Posts

Λοιπόν εγώ την βλέπω την δουλειά, θα βγω στο επάγγελμα και ελπίζω να έχω καναδυό καλούς φίλους να στήσουμε ένα γραφειάκι ως συνέταιροι να ζήσουμε στην αρχή αξιοπρεπώς ίσως συνεργαζόμενοι και με κάποιον γηραιότερο συνάδελφο. Γτ αν είναι να πουλάω την υπογραφή μου ή να δουλεύω να γίνομαι χώμα για να πάρω το 12% της αξίας της δουλειάς μου, είμαι για πολλές σφαλιάρες. Δεν σκοπεύω να υποτιμήσω μόνος μου τον εαυτό μου ούτε να μην κοιμάμαι το βράδυ έχοντας ευθύνες για μελέτες άλλων. Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σα νέος και γω διακρίνω τις εξής κατηγορίες :

1.Κάνεις τη δουλειά έστω και με 10% για να βγάλεις τα χαρτζιλίκια

2.Ζητάς τα νόμιμα και μένεις χωρίς δουλειά

3.Παλεύεις με νύχια και δόντια να μπεις στο δημόσιο

4.Φεύγεις εξωτερικο

 

Βέβεια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όπως:

 

α)Δουλεύεις στη δουλειά - εταιρία του μπαμπά - θείου - πατέρα της γκόμενας και κράζεις τους υπόλοιπους που δεν έχουν να φάνε ένα ξεροκόμματο ψωμί ή ενίοτε τους εκμεταλλεύεσαι

 

β)Το παίρνεις απόφαση οτι στην Ελλάδα έχουν μέλλον μόνο οι καραγκιόζηδες και τα ξέκολα και

i)Λιώνεις στις καφετέριες πάλι με τα λεφτά του μπαμπά

ii)Ακολουθείς την περίπτωση 4

 

εγραψες. κοινως να ετοιμαζουμε βαλιτσες...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί ο άλλος σου δίνει 10% για να υπογράψεις μελέτη του;

1. Είναι άσχετος και δεν θέλει να πάρει την ευθύνη

2. Δεν έχει δικαίωμα υπογραφής

2α. Δεν είναι πολιτικός μηχανικός

2β. Δουλεύει στο δημόσιο

3. Θέλει να κλέψει την εφορία

4. Έχει τόσες πολλές δουλειές που δεν προλαβαίνει

 

εγώ γιατί να του κάνω την χάρη;

και επαναλαμβάνω πόσο χρόνο θα μου φάει να ελέγξω τη μελέτη του;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω.. μιλάμε για 90-120 ευρώ αμοιβή για στατική μελέτη μιας κατοικίας 120 τ.μ.(με την προυπόθεση ότι θα βγει κοντά στο χιλιάρικο);;;(που είναι κατι από τις συνηθισμένες μελέτες) δηλαδή αν σκεφτούμε ότι η εκτύπωση των σχεδίων και των τευχών κοστίζει κοντά στο 15άρι.. ε και η δική μας δουλειά στα αναλώσιμα υπάγεται.... δεν πάμε καλά..Για να μπορείς να πεις ότι ζεις με αυτά τα χρήματα πρέπει να κάνεις 10 τετοια στατικά τον μήνα τουλάχιστον..

Και από την άλλη με την ίδια λογική γιατί να μην κάνει κανείς όλη την οικοδομική άδεια με αμοιβή το 10%;; Παράλογο δεν ακούγεται; ε όχι.. που πάμε;;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν απαντώ σε κάποιον συγκεκριμένο αλλά σε όλους όσους δουλεύουν με 10% (αλλά και 20, και 30..).

(ο ενικός ειναι για να γίνει αμεσότερος ο διάλογος με αυτόν που διακρίνει τον εαυτό του στα λεγόμενα μου)

συμπεριλαμβάνει και αυτούς που θα διαβάσουν το thread του χρόνου αλλά και τα επόμενα χρόνια και εις τους αιώνας των αιώνων........αμήν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα στον rigid γιατί δουλεύει με 5% !!!

 

edit:

όποιος μάλιστα συνεχίζει την ιστορία του 10%, ψάχνει να βρει πελάτες εδώ μέσα και τον καταγγέλω δημόσια σαν άθλιο.

 

Ορίστε για να μην λέτε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

πράγματι o pappos απάντησε σε μένα.

 

μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ.

 

γιατί ΕΓΩ ήμουν που συνέχισα την ιστορία του 10%.

 

[....και έτσι λοιπόν, το μυστήριο της απάντησης που πλανιώταν μέρες πάνω από μηχανικός τελεία τζι αρ, λύθηκε. και ζήσαν αυτοί καλά (στην ψάθα) και αυτοί που παίρνουν το 90% μαύρο καλύτερα (στη χλίδα). οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να γίνουν ανταγωνιστικοι και πήραν το ..... ]

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα έχει παρατραβήξει.

 

Η αμοιβή μίας δουλειάς κατανέμεται ως εξής:30% σε αυτόν που την βρίσκει και την ''κλείνει'',30-40% σε αυτόν που την κάνει (κ την υπογράφει) και 30-40% σε αυτόν που καταφέρνει να την πληρωθεί.

 

Στα ιδιωτικά οικοδομικούλια,το τελευταίο 30-40% το έχει ''εξασφαλίσει'' το ΤΕΕ,κάνοντας τη ζωή πιό εύκολη.Άρα ουσιαστικά η δουλειά σε αυτά τα έργα είναι πλέον fifty-fifty(αυτός που την ''κλείνει'' κ αυτός που την ''τελειώνει''.Στην πραγματικότητα σε αυτό εδώ το σημείο ΟΛΟΙ που καλούνται να ''τελειώσουν'' τη δουλειά εξαθλιώνονται,εξ' ού κ η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί).Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του θρεντ,ζητήθηκε από το φίλτατο ΟΧΙ να κάνει τη δουλειά,αλλά να πάρει πάνω του την ΕΦΟΡΕΙΑ.Βέβαια,του δίνονται ψίχουλα,αλλά δεν άκουσα ΚΑΘΟΛΟΥ την τοποθέτησή του επάνω σε αυτό..........Τί ζήτησε αυτός?

 

ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΑ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑΤΕ?

 

Στην τελική,τα πάντα σε αυτή τη ζωή είναι ένα deal.....Ο φίλτατος που ξεκίνησε το θρεντ,θα μπορούσε πολύ απλά ή να κάνει καλύτερο deal,ή να πάει στον έφορο,αν είναι τόσο δυσαρεστημένος κ απηυδυσμένος.........

Link to comment
Share on other sites

δε μου λετε παώ αυριο να εισπράξω κάτι χρωστούμενα από μια κ*&^εταιρεία, πόσα θελετε να ρθειτε για τσαμπουκά μπας και πάρω τίποτα, ακούω προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.