Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Δεν εχω ξαναδει πιο ανειδιοτελη δουλεια και ουτε πιστευω πως θα ξαναδω. Μια ερωτησουλα μονο. Πορτες υπαρχουν στα block?(σιγουρα αλλα γιατι δεν τις βλεπω?)

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τις πόρτες και τα παράθυρα αλλά και τους τοίχους (και 2Δ και 3Δ ! ) , τα έχω φτιάξει εδώ και πολλά χρόνια . Όσο απίστευτο και αν ακούγεται , τόσο καιρό δεν έχω προλάβει να τα προσθέσω . Εξάλλου τον τελευταίο καιρό το βάρος έχει πέσει στο άλλος μου πρόγραμμα ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξαναδει πιο ανειδιοτελη δουλεια και ουτε πιστευω πως θα ξαναδω. Μια ερωτησουλα μονο. Πορτες υπαρχουν στα block?(σιγουρα αλλα γιατι δεν τις βλεπω?)

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!:mrgreen:

 

Να ρωτησω και κατι ακομη?Οταν παω να εισαγω μπλοκ κανω διπλο κλικ επανω του η οθονη φλασαρει για λιγο αλλα το μπλοκ δεν εμφανιζεται πουθενα.Υπαρχει προβλημα ή κανω κατι λαθος?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

iliekater σκεφτόμουν ότι αφού μοιράζεις όλη τη δουλειά σου

ανιδιοτελώς προς όλους μας(εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιώ και τα 2

σου προγράμματα καθημερινά) αν γίνεται να μπει κάποια επιλογή να δημιουργούμε νέα παράθυρα με ακόμα περισσότερα blocks

 

έτσι ο κάθε χρήστης θα προσθέτει και άλλα και όλοι μαζί θα μπορούμε να τα συγκεντρώνουμε

εδώ στο forum με αφορμή το freecad έτσι ώστε να γίνει μια ακόμη πιο πλούσια βιβλιοθήκη

 

η ισχύς εν τη ενώσει φίλε μου

να βοηθήσουμε και εμείς λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Xaris_bal :

Πήγαινε στο αρχείο "Γενικά περί FreeCAD.doc" και στο κάτω-κάτω μέρος διάβασε τη λύση για το "Πρόβλημα 6" . Έτσι θα λυθεί το πρόβλημα .

 

chrisven :

chrisven , ευχαρίστως να το κάνω , αλλά δεν ξέρω πώς ! Δεν ξέρω πώς να γράψω έναν τέτοιο γενικευμένο κώδικα ώστε να αναπαράγονται περισσότερα χειριστήρια (controls) . Παλιότερα είχα δοκιμάσει αλλά τα παράτησα καθώς δεν μπόρεσα να καταφέρω κάτι . Υπάρχουν εντολές που κάνουν κάτι τέτοιο , όπως η αντίστοιχη στο CADware , αλλά είναι γραμμένη σε DCL , αλλά είναι πολύ δύσκολο να γράφεις μεγάλες εφαρμογές σε δαύτη καθώς είναι πολύ δύσκολο να συντηρείς τον κώδικα (και εγώ σε DCL είχα κανει το εγχείρημα και εγκατέλειψα) . Από την άλλη , με τη VBA τα πράγματα είναι ευκολότερα , αλλά υπάρχουν περιορισμοί ως προς το αριθμό των χειρηστιρίων , κάτι το οποίο δεν είναι εφικτό να το γνωρίζει κανείς από την αρχή και μπορεί να αλλάζει κάθε φορά που μετατρέπεις σε κώδικα μηχανής . Για παράδειγμα η εντολή για τα σύμβολα μπάνιου έτρεχε μια χαρά ώσπου μία μέρα χωρίς προειδοποίηση όταν πρόσθεσα μερικές προεπισκοπίσεις , αποφάσησε να μην τρέχει ! Αφέρεσα περισσότερα χειρηστήρια απ'ότι είχα προσθέσει , αλλά πάλι τα ίδια ! Τότε ήταν που χρειάστηκε να τη "σπάσω" σε δύο κομμάτια .

Ωστόσο , chrisven , αν θες μπορείς να μου δώσεις τα blocks και να τα περάσω . Ιδίως αν πρόκειται για blocks για τις υπάρχουσες συλλογές , θα μπορώ να το κάνω γρήγορα . Έχω και εγώ ένα κάρο σύμβολα για άλλες κατηγορίες (π.χ. οχήματα , άνθρωποι) , αλλά πρέπει να φτιάξω τις αντίστοιχες νέες εντολές που χρειάζεται χρόνο .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Το εγκατέστησα σε architecture 2008 και όταν πάω να το ανοίξω με βγάζει το εξής μήνυμα «runtime error 75, Path/File access error

Link to comment
Share on other sites

georgecv , συγνώμη που δεν σε είδα τόσο καιρό .

Πέσε μου δύο πράγματα :

1) Το architecture 2008 είναι εκείνο της Autodesk ;

2) Στον φάκελο που εγκατέστησες το FreeCAD , υπάρχει το acad.exe ;

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι είναι το architecture της autodesk

2) Υπάρχει και έχει μέγεθος 1ΚΒ

Το λειτουργικό που χρησιμοποιώ είναι Vista home premioum

Link to comment
Share on other sites

georgecv , μήπως δεν το εγκατέστησες στο σωστό φάκελο ; Το αρχείο acad.exe έχει πάνω από 7 ΜΒ . Μήπως σε εκείνο το φάκελο υπάρχει απλά κάποια συντόμευση ;

Προσπάθησε να βρεις πού είναι το acad.exe , κοιτώντας που δείχνει η συντόμευση που έχεις στην επιφάνεια εργασίας σου (δεξί κλικ επάνω στο εικονίδιο > Ιδιότητες > Προορισμός) .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει και άλλο αρχείο με το όνομα acad.exe μεγέθους 9,5 ΜΒ και όταν του κάνω διπλό κλικ ανοίγει το architecture

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.