Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι δημιουργίας Screenshots


pk10gr

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι για τον Τεκτωνα κι εγω (αν και νομιζω οτι εχει αναφερθει αλλα δεν μπορεσα να εντοπισω κατι με την αναζητηση)..

 

Για να μετατρεψω μια κατοψη Τεκτωνα σε μορφη φωτογραφιας (πχ jpg) ποια ειναι η διαδικασια??

Link to comment
Share on other sites

ε.. το print screen (και ένα crop μετά με όποιο πρόγραμμα να 'ναι) τι κακό έχει?

 

νταξ το ξέρω πως είναι δωρεάν το screenhunter απλά δεν βλέπω τον λόγο στην συγκεκριμένη περίπτωση..ο άνθρωπος ένα screenshot θέλει στην ουσία και να το σώσει μετά ως jpeg.

Link to comment
Share on other sites

Μαθαινουμε και διαφορετικους τροπους..

 

Προφανώς συνάδελφε απλά μου φένεται βαβούρα το να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα για μια λειτουργία που γίνεται με 3 πλήκτρα ( print screen και ctrl+V στο σχετικό πρόγραμμα ακόμη και στο paint) και λίγα κλικ:rolleyes: Για αυτό το είπα;)

Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα ειναι 3 κλικ τελος...

Ανοιγεις το προγραμμα, επιλεγεις μορφη αποθηκευσης και επιλεγεις τι θες να αποθηκευσεις..

 

Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο, αλλα το προγραμμα που εβαλα ειναι αρκετα απλο και κανει μια χαρα τη δουλεια που ηθελα..

 

Και ως συναδελφος θα γνωριζεις οτι μας αρεσουν οι εναλλακτικες λυσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

spam:

Eναλλακτικές? Τι θες να σου πω τώρα, command+shift+3 και σωσμένο κατευθείαν στο desktop σε format που έχεις προεπιλέξει εσύ? (συμπεριλαβανομένου pdf και jpeg)8-)

 

Για να μην πω για το άμεσο cropping πριν πάρεις το screenshot ή αν θες κατευθείαν επιλογή για ένα παράθυρο. Για να δεις τι χάνεις εδώ->http://guides.macrumors.com/Taking_Screenshots_in_Mac_OS_X (ναι αναφέρετε σε built in λειτουργίες και όχι σε επιπλέον πρόγραμμα)

:mrgreen:

 

Ναι ξέρω, δεν μπορείτε να ζήσετε χωρίς τα παράθυρα...:rolleyes:

 

Αλλά αφού εσύ κάνεις την δουλειά σου όλα τα άλλα περιτά!

Link to comment
Share on other sites

http://brandonz.net/projects/zscreen/index.html

 

Screenshots με το πάτημα 2 κουμπιών και στα ανεβάζει και αυτόματα και στο νετ για να ποστάρεις σε φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει λιγο πισω.. :(

Καποτε (εποχη dos και λιγο αργοτερα μεχρι ΡΙΙΙ) ημουν μεσα στα πραγματα..

Απο τοτε εχω χασει πολλα επεισοδια..

Ενδιαφερον εχει παντως και πολυ καλα που χωριστηκε σε ανεξαρτητο θεμα

(απο τον Παναγιωτη υποθετω)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.