Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Χρυσός Αιώνας Της Δύσης


alej

Recommended Posts

Ή του ''Πολιτισμού''

 

Η αφορμή ήταν ότι το τα τελευταία χρόνια έχω βαρεθεί να ακούω για το πόσο υπέροχα είναι τα πράγματα στη Δύση (Αμερική - Γερμανία - Ελβετία και λοιπές πολιτισμένες χώρες), για το πως λειτουργούν οι θεσμοί, για το σεβασμό στον άνθρωπο και την εργασία του και άλλα διάφορα ανατριχιαστικά! Πληθαίνουν δε οι φωνές που ζητούν επιτέλους να γινούμε ευρώπη κι εμείς οι δύσμοιροι...

 

Μην ξεχνάμε όμως ότι:

 

1. Οι πολιτισμένες χώρες αυτές έκαναν τον πόλεμο στο Ιράκ - Αφγανιστάν όπου πλέον στις εκδημοκρατισμένες αυτές χώρες κάθε μέρα σκοτώνονται 15 - 20 άτομα. (και περνάνε στα ψιλά των ειδήσεων)

2. Αυτές οι χώρες (σιγά - σιγά κι οι δικοί μας) έχουν εργοστάσια σε Κίνα - Ινδία κλπ όπου παιδάκια φτιάχνουν αυτά που όλοι εμείς λαχταρούμε να αγοράσουμε

3. Με το εμπόριο ρύπων συνεχίζουν να ρυπαίνουν και μετακυλούν το κόστος στα προϊόντα που αγοράζουμε ενώ δίνουν ''μάχες'' για τις κλιματικές αλλαγές

 

Χωρίς καμία κομματική προδιάθεση έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις...

1. Θέλουμε τα παιδιά μας να σκοτώνουν και να κινδυνεύει η ζωή τους για να αγοράζουμε εμείς ''φθηνό'' πετρέλαιο? Μας αρκεί το 1,10 €/λτ η βενζίνη ή πρέπει να κάνουμε κι άλλο πόλεμο?

2. Αντέχει η συνείδηση μας να αγοράζουμε προϊόντα που έφτιαξαν παιδιά 8-12 ετών για λίγα δολάρια ? (και να τα πληρώνουμε πανάκριβα)

3. Ανεχόμαστε να δίνουν βραβεία νόμπελ ειρήνης σε έναν άνθρωπο που έδινε εντολές για βομβαρδισμούς με ουράνιο και τώρα μας κάνει τον οικολόγο?

 

Αυτά για αρχή μη σας κουράσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ηθικά διλήμματα πάντα προκαλούν ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Δυστυχώς όμως έχουν μικρή χρησιμότητα.

 

Εϊναι αυτό που λένε:

Θεέ μου, δώσ'μου δύναμη να κάνω όσα πρέπει να κάνω για να καλυτερέψω τον κόσμο.

Δώσ'μου υπομονή να υποστώ όσα δεν μπορώ να αλλάξω.

Και σοφία να μπορώ να ξεχωρίσω ανάμεσα στα δύο.

 

 

Και ένα ακόμη δίλημμα : Εϊναι προτιμότερο να αφήνεις ένα κράτος, έναν λαό, στα χέρια ενός δικτάτορα, όπως ο Σαντάμ, ή στα χέρια μιας φυλής όπως οι Ταλιμπάν, παρά να εισβάλεις για να αλλάξεις το καθεστώς σε κάτι λιγότερο απάνθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καταρχάς ας μην βιαστούμε να προτείνουμε λύσεις. Για ποιο λόγο?

Γιατί φοβάμαι ότι δεν έχει πλήρη συνείδηση ο κόσμος του τι γίνεται γύρω του. Δεν λέω ότι είμαι ο έξυπνος που βλέπω αλλά έχω την αίσθηση ότι ο κόσμος δεν επεξεργάζεται τις πληροφορίες που παίρνει. Δεν σκέφτεται τα γιατί και τα πως.

Άσε που οι πηγές πληροφόρησης παράγουν ειδήσεις και σχολιάζουν όπως τους βολεύει κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

CostasV, τα ηθικά διλήμματα έχουν την χρησιμότητα που προανάφερα.

Να βάλεις το μυαλό να δουλέψει, να καταλάβεις σε πρώτη φάση τι συμβαίνει γύρω σου.

Μετά όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φοβάμαι ότι δεν έχει πλήρη συνείδηση ο κόσμος του τι γίνεται γύρω του.

alej άσ'τον κόσμο εκει που'ναι.........στον καναπέ.

 

μιλάμε για μας εδώ που ξέρουμε τι γίνεται γύρω μας.

 

λύσεις υπάρχουν στα πλαίσια που είπα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν.

Πρώτα από όλα στο θέμα της ενημέρωσης.

Τι σημαίνει αυτό?

Αν π.χ. διαβάζεις Τα Νέα (τυχαία το όνομα) μια ζωή στο τέλος καταλήγεις φερέφωνο του Λαμπράκη...

Διάβασέ τα όλα όχι φυσικά κάθε μέρα αλλά όσο μπορείς πιο πολύ.

Μετά ασχολήσου με τα κοινά.

Link to comment
Share on other sites

CostasV, τα ηθικά διλήμματα έχουν την χρησιμότητα που προανάφερα.

Να βάλεις το μυαλό να δουλέψει, να καταλάβεις σε πρώτη φάση τι συμβαίνει γύρω σου.

Μετά όλα τα άλλα.

 

Σαν ασκήσεις επί χάρτου, ναι. Τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση του προέδρου των ΗΠΑ; Τι θα επρεπε να κάνει ο ΕΛληνας πρωθυπουργός αν του ζητήσουν συμμετοχή ελλήνων στρατιωτών για το Αγφανιστάν;

 

Ολα αυτά τα ερωτήματα είναι πραμγατικά ερωτήματα, αλλά απευθύνονται σε άλλους. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να μας απασχολούν. Οχι. Να μας απασχολούν και να προσπαθούμε να δούμε ποιό είναι το σωστό και ποιό όχι. Αλλά να είμαστε και ρεαλιστές.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ασκήσεις επί χάρτου, ναι. Τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση του προέδρου των ΗΠΑ; .

 

Αυτό ακριβώς. Πριν τον πόλεμο στο Ιράκ (τον δεύτερο και αφού και καλά όλα γίνονταν για την τρομοκρατία) Αμερικανός αξιωματούχος είπε:

 

- Θέλετε φθηνό πετρέλαιο, ή όχι?

 

Οι Αμερικανοί διάλεξαν, με τον τρόπο μας κι εμείς.

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Πρέπει να γυρίσει το πρώτο φέρετρο με την γαλανόλευκη από τον κόλπο για να αναρωτηθούμε τι κάνουμε?

Πρέπει να είσαι μπροστά ως επισκέπτης - μηχανικός σε εργατικό ατύχημα μικρού παιδιού για να ταραχτείς?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να φέρω ένα άλλο παράδειγμα, πιο κοντινό.

Σε ερώτηση που μας έγινε στις αρχές του '90, "θέλετε χαμηλό πληρωρισμό και είσοδο στην ΟΝΕ", οι Έλληνες απάντησαν (δια της ψήφου τους) ΝΑΙ. Και μπήκαν οι αλλοδαποί, και αυξήθηκε (εν μέρει και από την συνεισφορά τους) η παραγωγικότητα, και έπεσε ο πληθωρισμός και μπήκαμε στην ΟΝΕ. Και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.