Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετικός αριθμός ελεύθερων διαφραγμάτων ανά κατεύθυνση


jackson

Recommended Posts

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι. Έστω μια οικοδομή ορθογωνικής κάτοψης με "ημιυπόγειο". ΄Εστω οι 2 μεγάλες παράλληλες πλευρές (έστω x-x) πλήρως καλυμένες με τοιχεία και οι άλλες 2 ελεύθερες. Προφανώς η στάθμη "οροφή ημιυπογείου" δεν αποτελεί ενεργό διάφραγμα κατά x-x, αλλά κατά y-y είναι. Άρα η τριγωνική σεισμική φόρτιση κατά x-x θεωρείται ότι σταματάει στην "οροφή ημιυπογείου", ενώ κατά y-y φτάνει στη θεμελίωση.

- Γνωρίζει κανείς αν κάποιο στατικό πρόγραμμα δέχεται διαφορετική στάθμη σεισμικής φόρτισης ανά κατεύθυνση? (Στην έκδοση Next που δουλεύω όχι)

- Σε όσα προγράμματα δεν το κάνουν, λογικά η σωστή αντιμετώπιση είναι να θεωρηθεί ότι ο σεισμός φτάνει ως τη θεμελίωση, αφού κάτι τέτοιο σίγουρα δεν είναι λάθος για το θεωρητικά μη ενεργό δΙάφραγμα κατά x-x.

Λογικά δεν θα δέχεται κ διαφορετική στάθμη ελέγχου τέμνουσας ανά κατεύθυνση. Άρα ορίζεται μία.

Αυτή σίγουρα θα είναι η οροφή 1ου αφού τα στοιχεία για σεισμό x-x πακτώνονται στο διαμήκες τοίχωμα του ημιυπογείου. Τα υπόλοιπα κατά x-x που θα φτάνουν στη θεμελίωση δεν θα παίρνουν σχεδόν καθόλου τέμνουσα, άρα ΟΚ.

Αν τώρα για σεισμό y-y, με στάθμη ελέγχου τέμνουσας την οροφή 1ου, δεν έχω επάρκεια τοιχείων κ απαιτείται ικανοτικός, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα απαιτείται και στην οροφή ημιυπογείου, κάτι που το πρόγραμμα δεν θα κάνει. Χώρια που η κρίσιμη στάθμη είναι η οροφή ημιυπογείου κ όχι η οροφή 1ου.

Γενικά πιστεύω ότι υπάρχουν κ άλλα προβλήματα, όπως να κάθεσαι μετά να διορθώνεις στα σχέδια κρίσιμες περιοχές κλπ.

Δεν θα έπρεπε κάτι τέτοιο να το έχουν ενσωματώσει οι εταιρίες λογισμικού? (όσες δεν το έχουν κάνει ήδη)

Aν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

- Γνωρίζει κανείς αν κάποιο στατικό πρόγραμμα δέχεται διαφορετική στάθμη σεισμικής φόρτισης ανά κατεύθυνση? (Στην έκδοση Next που δουλεύω όχι)

βαλε αλλα qx αλλο qy

 

όσο για τ'αλλα πάλι τα ιδια να ξαναλέμε θα μας νομίσουν και μονοχνωτους

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν μπορείς να θεωρήσεις διαφορετικές στάθμες ελέγχου, από άποψη θεωρίας, όχι σε σχέση με το πρόγραμμα.Το θέμα με τη στάθμη ελέγχου έχει να κάνει με την ύπαρξη ενός άκαμπτου κουτιού στη στάθμη της οροφής του υπογείου, το οποίο αντιστοιχεί σε ποσοστό ύπαρξης τοιχωμάτων με βάση την περίμετρο-κάτοψη του υπογείου.Αν θυμάμαι καλά αυτό το όριο είναι 80%.

Επομένως, το "υπόγειό" σου λαμβάνει μέρος στην ανάληψη των σεισμικών δυνάμεων.

Link to comment
Share on other sites

βαλε αλλα qx αλλο qy

 

Αυτό που μου λες δεν έχει σχέση με την στάθμη που σταματάει η τριγ. φόρτιση.

 

όσο για τ'αλλα πάλι τα ιδια να ξαναλέμε θα μας νομίσουν και μονοχνωτους

 

Έχει ξανασυζητηθεί παρόμοιο θέμα? Αν ναι μπας κ θυμάσαι στο περίπου τίτλο για να το ψάξω στην αναζήτηση? Ή αν ήταν στην κατηγορία "Στατικά" ή "Οπλισμένο σκυρόδεμα" κλπ? Για να μην ψάχνω τα πάντα.:shock:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα, όπως έχω ξαναπει για περιπτώσεις π.χ. 50% δεν υπάρχει αλλη λυση παρα μονο περιβάλλουσα επιλύσεων.

 

άλλωστε η προσσέγγιση με περιβαλλουσες δεν ειναι λαθος.

 

π.χ. με το ks και με χιλιαδύο που δεν ειναι μονοδιάστατα τεκμηριωμένα και καθορισμένα.

 

αρκει μετα μη δώσεις καμμια υπεραντοχη καταλάθος.

 

edit: οταν ειπες σταθμη θεωρησα εννοεις στάθμη μέγεθους

 

edit2 μια χαρα ειναι τα προγράμματα και οι κανονισμοί που έχουμε για το 80% των περιπτώσεων. τωρα 50% τοιχωμαta και σε μια διεύθυνση με μπαμ και κατω επίλυση παρακαλώ πολυ να περάσετε σε προγράμματα αναλυσης ξενων οικων λογισμικου (sic) και φτιαξτε φυλλα στο excel για διασταδιολόγηση.

 

edit3. μαλιστα μπορω να πω ότι οι κανονισμοί σε προτρέπουν να κάνεις περιβάλλουσες σε αβεβαιότητες

 

edit4. επίσης, πάλι εγω προσωπικα, εκτος από περιβαλλουσες δίνω και καταλληλες μεταφορικες/στροφικες δεσμευσεις αναλογα την κατοψη όταν προκυπτουν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

.......Το θέμα με τη στάθμη ελέγχου έχει να κάνει με την ύπαρξη ενός άκαμπτου κουτιού στη στάθμη της οροφής του υπογείου, το οποίο αντιστοιχεί σε ποσοστό ύπαρξης τοιχωμάτων με βάση την περίμετρο-κάτοψη του υπογείου.Αν θυμάμαι καλά αυτό το όριο είναι 80%.

Επομένως, το "υπόγειό" σου λαμβάνει μέρος στην ανάληψη των σεισμικών δυνάμεων.

Καλά θυμάσαι, ΕΚΩΣ 14.3.1

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν μπορείς να θεωρήσεις διαφορετικές στάθμες ελέγχου, από άποψη θεωρίας, όχι σε σχέση με το πρόγραμμα..

 

Mα αν ένα στοιχείο ανωδομής πέφτει πάνω στο επιμήκες τοιχείο ημιυπογείου, για σεισμό x-x πακτώνεται στο επιμήκες τοιχείο. Ένα άλλο στοιχείο που καταλήγει κατ' ευθείαν στη θεμελίωση, για σεισμό y-y, προφανώς πακτώνεται στη θεμελίωση.

 

Επομένως, το "υπόγειό" σου λαμβάνει μέρος στην ανάληψη των σεισμικών δυνάμεων.

 

Κατά x-x συμφωνώ, έχω "υπόγειο", κατα y-y όμως δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει όλη η στάθμη του υπογείου να λειτουργήσει ενιαία ως άκαμπτο κουτί (λάβε υπόψη στροφές, εκκεντρότητες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.