Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόχειρη εκτίμηση βάρους Μεταλλικού Κτιρίου


 

Recommended Posts

πάντως για τη ζώνη 3 λογικά παίρνει τιμές νότιου χιονιού σαν προσήμενη περιοχή νότιων ανέμων λόγω ολύμπου-πίνδου (μάλλον)

 

αν μάλιστα πάμε με τη λογική 50εκ min χιόνι με βάση το ΒΔ, τότε είναι και σχετικά ευνοϊκότερες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Rigid

Είναι παράλογο ο κανονισμός να δέχεται διπλάσιο χιόνι στη Λάρισα από ότι στη Φλώρινα.

Εάν χρησιμοποιεί δεδομένα προηγούμενων ετών είμαι σίγουρος ότι επηρεάστηκε από τη χιονόπτωση του 2003.

Ουσιαστικά στη ζώνη Γ σου ζητάει να σχεδιάσεις για πάνω από 1μέτρο χιόνι ,ανάλογα με το υψόμετρο, μπορείς να φτάσεις και τα δύο μέτρα για υψόμετρο 900m.

To Β.Δ λέει για ελάχιστο 125*H ( 0-20o) .Για Η = 50 εκ. βγαίνει 0,625 kN/m2.

Ο Ευρωκώδικας δίνει ευνοικότερες τιμές μόνο για ζώνη Ι.

Εντελώς διαφορετικά υπολογίζει και τον άνεμο.

Link to comment
Share on other sites

spy, το ότι χρησιμοποιούνται δεδομένα είναι βέβαιο, από πιο βάθος χρόνου ειναι άγνωστο (σε μένα τουλάχιστον)

 

στοιχεια γενικά άμεσα προσβάσιμα σε τέτοια data δεν ξέρω που μπορεί να υπάρχουν γιατι όπου έχω κοιτάξει δεν έχω βρει.

 

το νότιο χίονι έχει τιμη όχι 1, αλλά 3-4. με μισο μετρο έφτασες 1.5-2.

 

απλά νότιο 0.5m ποτε δεν πέφτει με τη μία, μπορεί όμως πιθανα να πέσει σε 2-3 μέρες

 

θεωρώ πάντως ότι τιμές κάτω του 1 δεν πρέπει να λαμβάνονται.

 

(το πως βγηκε πάντως δεν ξέρω, αυτά ειναι προσωπική εκτίμηση)

Link to comment
Share on other sites

Για τα στοιχεία έχεις δίκιο , μόνο για βροχόπτωση και άνεμο έχω βρει.Για χιονόπτωση τίποτα.

Επιμένω για τη Λάρισα γιατί έχω μεγαλώσει εδώ και από το 1987 το έχει στρώσει μόνο μία φορά μέσα στην πόλη.Τριγύρω δεν υπάρχουν βουνά για να συγκρατήσουν τα cumullonimbus.

Tι ειδικό βάρος χιονιού παίρνεις;

Φρέσκο 1,00 (site το βρίσκω και κάτω από 1)

Στρωμένο (αρκετές ώρες ή μέρες μετά τη χιονόπτωση) 2,00

Παλαιό 2,50 έως 3,50

Βρεγμένο 4,00

 

Εγώ το θεωρώ ως στρωμένο , δλδ 2,00.

 

Βέβαια με τα καιρικά φαινόμενα δεν μπορείς να έχεις λογική.

Την ισχυρότερη χιονόπτωση ( 480cm) την είχαμε στην Καλιφόρνια και όχι σε καμία Σιβηρία

http://www.meteo.gr/Gratest_Snowfall_World.asp

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, αυτό ακούγεται και σαν να πει κάποιος ότι εκει που δουλεύει δεν έχει κάνει ποτέ το σεισμό σχεδιασμου.

 

δεν ξέρω που μπορεί να το στήριξαν αλλά αφού διατηρείται τόσα χρόνια μάλλον θα επικυρωθεί

 

για την εφαρμογή του τύπου παίρνω 1 και ότι υπόλοιπα μπορεί να χρειαστούν τ'αφήνω στον συντελεστή 1.5.

 

ανάλογα τα κέφια παίζει και καμμια στρογγυλοποίηση (προς τα πάνω εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Χίονι 75 kgr/m2 για να συμπεριλάβεις την συντήρηση της στέγης και ίσως κάποια πρόσθετα Η/Μ και να είσαι καλυμένος .

 

Μέχρι 30m με πλαίσια ανα 6m χωρίς γερανογέφυρα και με ικανοποιητική κλίση μπορει να βγεί με διατομές εμπορίου. Θέλει λίγο προσοχή το ζύγωμα για να μην βγεί κατηγορία 4 λόγω θλίψης.

 

Βιομηχανικά χωρίς γερανογέφυρα, και ύψος υποστυλώματος κάτω απο 5m με άνοιγμα γύρω στα 20m,χωρις τις μηκίδες και τους μετωπικούς στύλους περίπου 30-40 kgr/m2 και ίσως λιγότερο αν βάλεις λεπτότοιχες τεγίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.