Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχύτητα αδειάσματος δοχείου


aginor

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή τώρα να ασχοληθούμε όλοι με τον συντελεστή ca, ο οποίος είναι πολύ κοντά στη μονάδα τις περισσότερες φορές? Αυτό λες? Δεν μας έφτανε η ημιμάθειά μας στα βασικά, ας βάλουμε και τον συντελεστή ακροφυσίου να δούμε τι θα γίνει. Τον στροβιλισμό που επιβραδύνει τη ροή να τον λάβουμε υπόψιν?

 

Δεν είναι έτσι. Ας λύσουμε πρώτα το εύκολο πρόβλημα και μετά βάζουμε και απώλειες και ακροφύσια και ότι θέλει ο καθένας. Εδώ δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε γαι πράγματα όπως π.χ. αν το "δοχείο" περιλαμβάνει και το σωλήνα...

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής παίζει από 0,60 έως 1,50. Καταλαβαίνεις πόσο σωστά αποτελέσματα βγάζεις με τις απλουστεύσεις!

Η υδραυλική είναι καταρχήν εμπειρική επιστήμη όλα βασίζονται στην παρατήρηση και την εξαγωγή εμπειρικών εξισώσεων.

Αν προσπαθήσεις να λύσεις το πιο απλό πρόβλημα με εξισώσεις Navier Stokes ή την αρχή διατήρησης της μάζας και της ενέργειας ενδεχομένως οι απλουστεύσεις που θα αναγκαστείς να κάνεις να σου δίνουν τη τιμή 1 ενώ είναι 0,60 ή 1,50 (για το πολύ απλό παράδειγμα του ακροφυσίου) διαφορά 50%. Είναι αποδεκτή αυτή η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αποδεκτή αυτή η διαφορά. Λύσαμε όμως το εύκολο πρόβλημα και μετά πήγαμε και στο δύσκολο? Το πρόβλημα που έθεσε ο Aginor πρέπει να λυθεί με γνώσεις πρώτων ετών. Και εν πάσει περιπτώσει απάντησες στη δική μου άποψη έχοντας κάνει υποθέσεις που δεν έχω κάνει εγώ. Για μένα ο ca είναι 1. Αν λύσουμε το πρόβλημα μετά το κοιτάζουμε και αλλιώς. Μεγάλο αν

 

Λοιπόν ας θέσω το δικό μου ερώτημα:

Αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχουν τριβές, απώλειες, συντελεστές ακροφυσίων, στροβιλισμός κλπ, ισχύει ή δεν ισχύει η ισότητα παροχών στα δύο άκρα του λεπτού σωλήνα? Επομένως είναι ή δεν είναι ίση η ταχύτητα στα δύο άκρα του σωλήνα? Απλή ερώτηση κάνω. Μετά θα πω τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Με βάσει την συνέχεια της ροής η παροχή είναι η ίδια σε κάθε διατομή του σωλήνα και Q = V*A

 

Με γνώσεις πρωτοετή δε λύνεται το πρόβλημα με κλειστά δοχεία και μειούμενο μανομετρικό πίστεψε με!

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη συνέχεια της ροής η παροχή είναι ίση είπες? Δηλαδή είτε έχουμε 1μ σωλήνα είτε 100μ σωλήνα η παροχή είναι η ίδια, σωστά? Μιλάμε για κατακόρυφο σωλήνα. Προσθέτω ότι η διατομή του σωλήνα είναι σταθερή. Πού πάει τότε η μεγαλύτερη ταχύτητα στην έξοδο λόγω"υψομετρικής διαφοράς"? Πάλι ερώτηση κάνω. Ας απαντούσε όμως ο Alej πάνω σε αυτό. Προσοχή, όπως είπα απλή ερώτηση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η υψομετρική διαφορά πάει στο ολικό φορτίο!

 

Δλδ τί θέλεις να μας πείς ότι η παροχή εντός κλειστού αγωγού μεταβάλλεται όταν αλλάζει το z του;

Link to comment
Share on other sites

θα αδειάσει το Α επειδή στο Β θα γίνει χαμός απο τις μπουρμπουλήθρες.-

εντελώς εμπειρικά (μηχανικά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.