Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή Πολιτικών έργων υποδομής


George13

Recommended Posts

Και κάτι ακόμα...σχετικά με τα πιθανά μ-ε-λ-λ-ο-ν-τ-ι-κ-ά επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ.

Στη σχολή που πέρασες κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να σε απασχολούν τα επαγγ. διακαιώματα (ΕΠ από δω κ στο εξής). Και εξηγούμαι. Τα ΕΠ αυτής της σχολής έχουν να κάνουν σχεδόν αποκλειστά με ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ. Ιδιωτικά=μόνο τοπογραφικά, όπου έχω πει πόσοι πολλοί μπορούν να κάνουν.

Άρα έχεις μηδαμινές ελπίδες να ανοίξεις τη δική σου δουλειά κ να κάνεις δημόσια έργα με ένα σωρό περιορισμούς λόγω ΤΕΙ. Στατική μελέτη οικοδομής δεν μπορείς να κάνεις...Στην ουσία τα βελτιωμένα ΕΠ που μ-π-ο-ρ-ε-ί να έχει στο μέλλον αυτή η σχολή, έχει να κάνει με μεγαλύτερους επιτρεπόμενους προϋπολογισμούς για ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ κ για τοπογραφικά. Αυτή η σχολή ποτέ δεν θα πάρει ΕΠ για οικοδομικά (έτσι πιστεύω) απλά γιατί υπάρχει το ΤΕΙ Δομικών Έργων που κάνει αυτή τη δουλειά. Αν είχες περάσει Δομικών Έργων ίσως μπορούσες να ανοίξεις το γραφειάκι σου κ να κάνεις δουλειά με στατ. μελέτες ιδιωτικών οικοδομικών έργων.

Κατά τη γνώμη μου μη σκέφτεσαι δικιά σου δουλειά κ ΕΠ σ' αυτή τη σχολή.

Ξανατονίζω, το παραπάνω κείμενο έχει κυρίως να κάνει με το αν σκέφτεσαι να ανοίξεις δικό σου γραφείο κ ΟΧΙ με το αν θα έχεις δουλειά σαν υπάλληλος. Αυτά τα έχουμε πει.

 

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥΣ Κ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ/ΔΙΑΨΕΥΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γραφειο μπορεις να ανοιξεις απλα θα ασχοληθεις με τοπογραφικα και κατασκευη δημοσιων εργων.

Μια χαρα λεφτα θα βγαζεις.

 

Δε λεω, θα ηταν πολυ καλυτερα αν ειχες και το δικαιωμα για αδειες οικοδομων.

Αν θες πηγαινε μετα 3 χρονια και στο ΤΕΙ δομικων και παρε και αυτο το δικαιωμα.

Το εχουν κανει πολλοι αποφοιτη που δεν ηθελαν να δωσουν κατατακτηριες και να κανουν αλλα 5 χρονια να παρουν το πτυχιο του πολυτεχνιου.

Link to comment
Share on other sites

Γραφειο μπορεις να ανοιξεις απλα θα ασχοληθεις με τοπογραφικα και κατασκευη δημοσιων εργων.

Μια χαρα λεφτα θα βγαζεις.

 

Πόσοι κάνουν τοπογραφικά? Θα τους ξαναπώ:

Τοπογράφοι ΑΕΙ, Τοπογράφοι ΤΕΙ, ΤΕΙ Δομικών Έργων, ΤΕΙ Έργων Υποδομής, Πολιτικοί Μηχ ΑΕΙ, Αρχιτέκτονες Μηχανικοί + από ξένα Πανεπιστήμια. Δεν είναι κ λίγοι. Κ από όλους αυτούς πρέπει το Υποδομής μαζί με το Δομικών να δικαιούνται τοπογραφικά με τους περισσότερους περιορισμούς.

 

Για την κατασκευή δημοσίων έργων δεν γνωρίζω πράγματα, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται κ εκεί να έχεις κάποια...."μέσα". Μακάρι να μην ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο συνάδελφος triumph σε ότι αφορά τα ιδιωτικά έργα. Όμως, όπως επισήμανε και ο koulosb, αν ανοίξεις γραφείο προσανατολισμένο κυρίως στα δημόσια έργα και φυσικά έχει και 1-2 "άκρες" μπορείς μια χαρά να τα καταφέρεις. Το πρόβλημα βέβαια είναι αν θα προχωρήσουν τελικά τα σχετικά Π.Δ. ώστε να εκδοθούν επιτέλους τα επ. δικαιώματα των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ. Διότι αυτή τη στιγμή όπως πολλάκις έχουμε αναφέρει, αμφότερες οι σχολές Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής ΔΕΝ έχουν κατοχυρωμένα επ. δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ασχολουνται με τοπογραφικα τοσες πολλες σχολες δε σημαινει οτι δε θα πρεπει να κυνηγησει και αυτη τη δουλεια.

Πιστευω οτι τοπογραφικα και δημοσια εργα ειναι καλα. Απλα θα πρεπει να εχεις γερο στομαχι για να γινεις ελευθερος επαγγελματιας.

Αυτο κανω κι εγω και μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο συνάδελφος triumph σε ότι αφορά τα ιδιωτικά έργα. Όμως, όπως επισήμανε και ο koulosb, αν ανοίξεις γραφείο προσανατολισμένο κυρίως στα δημόσια έργα και φυσικά έχει και 1-2 "άκρες" μπορείς μια χαρά να τα καταφέρεις. Το πρόβλημα βέβαια είναι αν θα προχωρήσουν τελικά τα σχετικά Π.Δ. ώστε να εκδοθούν επιτέλους τα επ. δικαιώματα των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ. Διότι αυτή τη στιγμή όπως πολλάκις έχουμε αναφέρει, αμφότερες οι σχολές Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής ΔΕΝ έχουν κατοχυρωμένα επ. δικαιώματα.

 

-Δεν μίλησα για "άκρες". Άν τις έχεις μπορείς να κάνεις από πολλά έως πάρα πάρα πολλά. ΄

-Επαγγελματικά δικαιώματα υπάρχουν. Νομίζεις ότι αν θες να κάνεις ένα μικρό τεχνικό έργο (μελέτη) δεν μπορείς? Φυσικά κ μπορείς κ νόμιμα ανάλογα τον προϋπολογισμό του έργου κ τα χρόνια εμπειρίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω το μαστερ αν κανει καποιος τι παραπανω του προσφερει. Εν ολιγις οπως τα λετε δεν αξιζει??

 

Γνώσεις στο εκάστοτε θέμα ειδίκευσης του μαστερ, ένα επιπλέον "όπλο" στο βιογραφικό σου κ μόρια για το δημόσιο.

Α!:P:p Κ μία επιπλέον κορνίζα δίπλα στο πτυχίο σου!!!!!!!!!!!!!!!

 

Υ.Γ. Δεν ειρωνεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

George13...... τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι απλα....

 

Αν μπεις πολιτικος μηχανικος στο πολυτεχνειο κανεις οτι θες.

Απο οικοδομη μεχρι τοπογραφικα και απο δημοσια μεχρι μελετες.

Αν πας σε ΤΕΙ εχεις λιγοτερα σκελη στη δουλεια σου.

ΤΕΙ και μεταπτυχιακο δε σου προσφερει καποιο δικαιωμα παραπανω παρα μονο να σε παρει με καλυτερο ματι ο εργοδοτης σου αν ψαξεις για δουλεια.

 

Εγω πιστευω οτι στην Ελλαδα ειναι σκοτωμα σαν μηχανικος ειτε ΤΕΙ ειτε ΑΕΙ να δουλευεις για αλλους. Ιδιως στην επαρχια που ανοιγεις πιο ευκολα γραφειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτο που πρέπει και υπογραφουν τα εκκρεμη Π.Δ των Ε.Δ, τότε το μάστερ θα σου δινει εξτρα εππ. δικαιωματα. Αν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.