Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

τον bolton τον θυμασαι?

 

το πας πολυ μακρια.

 

βεβαια εισαι και κατασκοπος...

 

οσον αφορα τα ελληνικα γονιδια,αν οντως υπερισχυουν των υπολοιπων,εχουμε ελπιδες να εχουμε διατηρησει αξιολογα ποσοστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aπλά αντιδρώ στο ότι δεν έχουμε ούτε μία σταγόνα ελληνικού αίματος και γονιδίων.

 

Φίλε spy1551

 

από την κουβέντα εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι υπάρχει μία μερίδα ανθρώπων που είτε έχουν είτε δεν έχουν γενετικά ελληνικό αίμα,αυτός είναι ένας παράγοντας που έχουν επιλέξει ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ κ να μην τους αλλάζει τον τρόπο ζωής.Κρίνουν ότι άλλα θέματα της ζωής τους είναι πιό σημαντικά.Το να προσπαθεί κάποιος να τους πείσει αυτούς-στους οποίους συγκαταλλέγομαι κ εγώ- ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ.

 

Είτε έχω έιτε δεν έχω ελληνικό αίμα,μου αρέσει ο υπάρχων τρόπος σκέψης μου κ θεωρώ οτι είναι σωστός.

 

Άρα,όποιος επικαλείται τέτοιους παράγοντες εθνικής συνένωσης και συσπείρωσης-και αναφέρομαι σε πολιτικούς ή πολίτες με συμφέροντα αυτή τη στιγμή κ όχι σε σένα,πολύ απλά δεν πρόκειται να πετύχει τίποτα σε αυτή τη μερίδα ανθρώπων.Σε άλλη μερίδα που σκέπτεται διαφορετικά,ίσως μπορεί.

 

Ακόμα κ φιλοσοφικά να το πάρεις,δεν έχει καμία σημασία εφ' όσον δεν υπάρχει ολομέλεια!

Link to comment
Share on other sites

σε ποιον αναφέρεσαι;

 

Σε αυτούς που πιστεύουν τη θεωρία του Φαλμεράγιερ ή τη θεωρία των Τούρκων ότι είναι απόγονοι των Ιωνών και του Όμηρου.

@Zavi

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9250&page=7

Eίπα στο post #67 ότι δεν έχουν σημασία τα γονίδια.Άλλο το τι έχει σημασία ή τι σημαίνει ο Ελληνισμός , ο οποίος είναι ιδεολογία και ξαναλέω δεν περιορίζεται από γενετικά κριτήρια.

Η διαφωνία μου είναι πάνω σε άλλο θέμα , το οποίο στην τελική αποτελεί προσωπική άποψη.

Επειδή μου αρέσει η ιστορία , οποιαδήποτε άποψη είναι καλό να συνοδεύεται με επιχειρήματα.

Νομίζω ότι εξήγησα γιατί τουλάχιστον υπάρχει βιολογική συνέχεια.

H γλώσσα επίσης αποτελεί από μόνη της ένα αποδεικτικό στοιχείο και εξήγησα πριν το γιατί.

Η κατάσταση και η μορφή του σημερινού Ελληνικού Κράτους οφείλονται σε άλλες αιτίες.

Από εκεί και πέρα δέχομαι ότι έγιναν επιμειξίες αλλά δε δέχομαι ότι δεν έχουμε σταγόνα ελληνικού αίματος.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κρίνεις τα φιλοσοφικά/ιδεολογικά/πολιτικά πιστεύω του καθένός βασίζομενος στην κριτική ότι είναι ημιμαθείς. Επειδή τώρα δεν έχω καιρό επιφυλάσσομαι να σου δώσω και εγώ παραπομπές τόσο για το δήθεν ελληνικό αίμα, όσο και για το τι έγινε επί τουρκοκρατίας, τόσο με τις επιμειξίες όσο και με την διάδοση των ελληνικών μέσω κρυφού σχολιού κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς που πιστεύουν τη θεωρία του Φαλμεράγιερ ή τη θεωρία των Τούρκων ότι είναι απόγονοι των Ιωνών και του Όμηρου

 

οι γειτονικες χωρες της ελλαδας επειδη δεν μπορουν να σταθουν ιστορικα διπλα στην ελλαδα,μιας και δεν εχουν να επιδειξουν τιποτα απολυτως (και δεν το λεω κακοπροαιρετα),προσπαθουν και θα προσπαθουν να καπηλευτουν (για διαφορους λογους) οσο γινεται πιο πολλα απο την ελληνικη ιστορια,για να μπορεσουν να επιβιωσουν,συμβιωσουν,αναπτυχθουν,αναδειχθουν στον κοινο βαλκανικο χωρο.

 

κακα τα ψεμματα ομως.οι φατσες τους προδιδουν...

Link to comment
Share on other sites

οι γειτονικες χωρες της ελλαδας επειδη δεν μπορουν να σταθουν ιστορικα διπλα στην ελλαδα,μιας και δεν εχουν να επιδειξουν τιποτα απολυτως (και δεν το λεω κακοπροαιρετα),προσπαθουν και θα προσπαθουν να καπηλευτουν (για διαφορους λογους) οσο γινεται πιο πολλα απο την ελληνικη ιστορια.

 

κακα τα ψεμματα ομως.οι φατσες τους προδιδουν...

 

 

όπως έχω ξαναγράψει κ σε άλλο θρεντ,στη μάχη της Χαιρώνειας,οι Αθηναίοι πέφτοντας στην παγίδα του Φιλίππου κ ορμώμενοι από συναισθήματα μίσους για τους Μακεδόνες,διέσπασαν τη φάλαγγά τους κ φώναξαν ''τώρα είναι η στιγμή Αθηναίοι να στείλετε τους κωλόβλαχους Μακεδόνες πίσω στα βουνά τους'' σε νέα ελληνικά.Κ αφού είχαν πέσει στην παγίδα,ο Φϊλιππος τους πετσόκοψε μαζί με τους Θηβαίους.

 

2350 χρόνια μετά ο ελληνικός λαός βγήκε στους δρόμους για να υπερασπίσει την ''πολιτιστική κληρονομιά του Μεγάλου Αλεξανδρου''.

 

Τα πάντα όπως μας βολεύουν για να φέρουμε τον τουρίστα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι:

 

1.Ποτέ δεν υπήρχε εθνική ομογένεια κ ομοιογένεια,παρά μόνο σε εξ' ολοκλήρου αλλοεθνή απειλή.Εϊναι αυτό που μας χαρίζει την επιβίωση τόσα χρόνια κ ταυτόχρονα μας κατατρώει.

2.Στα ελληνικά σχολεία διδάσκεται ιστορικά η προπαγάνδα,όπως ακριβώς κ στα σχολεία της Άγκυρας.Άρα είμαστε τόσο ανώτεροι,όσο αυτοί που τους θεωρούμε κατώτερους.

3.Αυτό που υποστηρίζεις εσύ sundance είναι ό,τι ακριβώς δεν έχουν υποστηρίξει ποτέ στα σοβαρά οι εκπρόσωποι που ψηφίζουμε.Κ για να κρύψουν αυτή την ανενεργή στάση τους,όταν έρχονται τα σκούρα παίζουν το χαρτί της εθνικής υπερηφάνειας.Εϊναι ακριβώς κ ο λόγος με τον οποίο αντιπαρατέθηκα στο συνάδελφο Chilon.

 

zavi ας μην ανοίξουμε θέμα για τον Αλέξανδρο γιατί θα βλέπω να σκοτωνόμαστε εδώ μέσα!

Γιατί όχι?Να ξέρουμε δηλαδή μόνο αυτό που μας κάνει να κοιμόμαστε περήφανοι?Διάλογος δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.