Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

Θράσος λόγω της υποστήριξης που έχουν. Χωρίς αυτήν η χώρα τους θα γινόταν 4 κομμάτια

 

Όπως και αν δεν επέμβαιναν οι μεγάλες δυνάμεις (ναυμαχία στο Ναυαρίνο) ακόμα σουλτάνο θα είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντυπωσιακό πως μια "εξομολόγησή" μου (ότι νιώθω δηλαδή "άτυχος" και "ντροπή" να συμπληρώσω που γεννήθηκα σε αυτή τη χώρα), προκάλεσε τη δημιουργία τέτοιου thread! Θα επιμείνω ασφαλώς ότι νιώθω και άτυχος και ντρέπομαι. Και με αφήνουν παντελώς αδιάφορο, τα όποια επιτεύγματα των αρχαίων προγόνων μου. Γιατί πολύ απλά, τα τελευταία 60 τουλάχιστον χρόνια, οι συμπολίτες μου, απέδειξαν και αποδεικνύουν με τις επιλογές τους, ότι κατά την κομψότερη έκφραση που μπορώ να χρησιμοποιήσω, είναι μικρόνοες. Κουράστηκα να υπομένω να αποφασίζουν για την τύχη μου -αποδεδειγμένα εκ του αποτελέσματος- ανόητοι, που ελέω δημοκρατίας έχουν ίσο δικαίωμα ψήφου και επιλογών με εμένα.

Σαφώς και τις επιλογές που μου έδωσε ο αρχικός poster τις γνωρίζω (και τις σκέφτομαι σοβαρά τον τελευταίο καιρό όπως ήδη έχω γράψει σε αρκετά διαφορετικά θέματα). Της μετανάστευσης δηλαδή. Κάπου όμως με πιάνει το παράπονο και σκέφτομαι ότι είναι μάλλον άδικο να σηκωθώ να φύγω εγώ, αν δεν εξαντλήσω τα περιθώρια να τρέψω σε φυγή τους ανόητους που με έφεραν σε αυτή την κατάσταση πρώτα...

 

Υ.Γ. Στην τελευταία προταση όπου 1ο ενικό βάλτε 1ο πληθυντικό αν θέλετε. Το 1ο ενικό εκφράζει καλύτερα την αγανάκτηση απλά. Πιστεύω μεγάλη μερίδα του ελληνικού λαού σκέφτεται έτσι όσο περνάει ο καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , το μικρό και ασήμαντο κράτος έχει και άλλες πλάτες από πίσω.Το Μακεδονικό δε γεννήθηκε το 1991.

Για το κράτος που κάνει προπαγάνδα , αν εννοείς την Ελλάδα , είναι 181 ετών.

Για πες σε τι κάνουμε προπαγάνδα;

Eκείνη την εποχή ο Μέτερνιχ ήταν κατά της Ελληνικής Επανάστασης.

Οι τρεις προστάτιδες δυνάμεις απλά είχαν συμφωνήσει σε κατάπαυση του πυρός.

Επίσης η ναυμαχία λένε ότι ξεκίνησε από τυχαίο κανονιοβολισμό.

Αγγλία και Γαλλία στην αρχή δεν είδαν τον αγώνα ως απελευθερωτικό αλλά ως κοινωνική ανταρσία.Στη συνέχεια φοβούμενοι κάθοδο των Ρώσσων επενέβησαν.

Η Οθωμανική αυτοκρατορία θα έπεφτε.Μη ξεχνάτε την εξέγερση των Σέρβων το 1804 (τελική αναγνώριση 1835).

Οι 3 δυνάμεις εξυπηρετούσαν μόνο τα συμφερόντα τους.

Το 1849-1850 ναυτικός αποκλεισμός, το 1854-1857 ωμή αγγλο-γαλλική στρατιωτική κατοχή της Αθήνας του Πειραιά και άλλων ελληνικών λιμανιών για να μην μπει η χώρα στον Κριμαϊκό Πόλεμο, το 1862 αλλάζουν βασιλιά, το 1917 τα ίδια, το 1944 φέρνουν βασιλιά, κλπ

Mεγάλη η σημασία της μάχης του Ναβαρίνου αλλά κατά άλλους μεγαλύτερη η επέλαση των Ρώσων μέχρι την Ανδριανούπολη.

Καλύτερη ''φίλη'' αποδείχτηκε η Αιτή , η οποία ήταν η πρώτη χώρα που μας αναγνώρισε.

Τελικά στις 6 Ιουλίου 1827 οι πληρεξούσιοι της Αγγλίας, της Γαλλίας και της Ρωσίας υπέγραψαν στο Λονδίνο την ομώνυμη συνθήκη, με την οποία δεσμεύονταν να διευθετήσουν το ελληνικό ζήτημα και να επιφέρουν την ειρήνευση στην ανατολή. Η οθωμανική κυβέρνηση αρνήθηκε να υποταχθεί στη Συνθήκη του Λονδίνου με αποτέλεσμα τη Ναυμαχία του Ναυαρίνου στις 20.10.1827, όπου καταστράφηκε ο τουρκοαιγυπτιακός στόλος. Ο πανίβλακας Σουλτάνος τότε κύρηξε τον πόλεμο (14/27 Απριλίου 1828) στους Ρώσους που φτάσαν μέχρι την Ανδριανούπολη. ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΡΩΣΟΙ ΣΤΗ ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΥΠΟΛΗΣ (2/14 ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 1829) ΤΟΥ ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ.

 

ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ: «Ποιος έκρινε τον αγώνα όταν εξεγέρθηκαν οι Ελληνες; Οχι βέβαια οι συνωμοσίες και οι ξεσηκωμοί του Αλή Πασά στα Γιάννενα, όχι βέβαια η Ναυμαχία του Ναυαρίνου, όχι βέβαια η παρουσία γαλλικού στρατού στο Μοριά ούτε οι συνδιασκέψεις και τα πρωτόκολλα του Λονδίνου παρά ο Ντίμπιτς, που προέλασε με τον ρωσικό στρατό ίσαμε την κοιλάδα της Μαρίτσας περνώντας τον Αίμο».

Link to comment
Share on other sites

Όπως και αν δεν επέμβαιναν οι μεγάλες δυνάμεις (ναυμαχία στο Ναυαρίνο) ακόμα σουλτάνο θα είχαμε.

 

 

Όπως κ αν για το Θεμιστοκλή δεν ίσχυε το ''άκουσον δε'' ακόμα Πακιστανοί θα ήμασταν.Όπως κ αν η γιαγιά μου είχε συνευρεθεί με τον παππού μου ένα λεπτό νωρίτερα πριν τα προκαταρκτικά,τώρα μπορεί να ήμουν μία καλή ιδέα ή ένα αποτέλεσμα μπεκρουλιάσματος σαββατόβραδο στο Λονδίνο........ή στη Νικαράγουα

Link to comment
Share on other sites

@chris

Καλά αυτό πολύ δύσκολο

οι Έλληνες έκαναν συνεχώς εξεγέρσεις, με την έκρηξη του εθνικισμού και τις συνθήκες κατάρρευσης της Οθωμανικής αυτοκρατορίας η δημιουργία των βαλκανικών κρατών ήταν θέμα χρόνου.

 

Οι μόνοι αδικημένοι από το ανατολικό ζήτημα είναι οι Κούρδοι (προς το παρόν...)

Link to comment
Share on other sites

1.Εντυπωσιακό πως μια "εξομολόγησή" μου (ότι νιώθω δηλαδή "άτυχος" και "ντροπή" να συμπληρώσω που γεννήθηκα σε αυτή τη χώρα), προκάλεσε τη δημιουργία τέτοιου thread!

 

2....Της μετανάστευσης δηλαδή. Κάπου όμως με πιάνει το παράπονο και σκέφτομαι ότι είναι μάλλον άδικο να σηκωθώ να φύγω εγώ, αν δεν εξαντλήσω τα περιθώρια να τρέψω σε φυγή τους ανόητους που με έφεραν σε αυτή την κατάσταση πρώτα...

 

1.Τί νόμισες?Ότι είσαι ξεχωριστός?Ή ότι είσαι μόνος?:lol:

 

2.Γι 'αυτόν ακριβώς το λόγο σε υπερασπίστηκα απέναντι στο συνάδελφο Chilon που είχε αντίθετη γνώμη.

 

Για πες σε τι κάνουμε προπαγάνδα;

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!Διότι στην απίστευτη περίπτωση που μιλάς σοβαρά,δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα λόγω έλλειψης του απαραίτητου χρόνου να επιχειρηματολογήσω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@chris

Καλά αυτό πολύ δύσκολο

οι Έλληνες έκαναν συνεχώς εξεγέρσεις, με την έκρηξη του εθνικισμού και τις συνθήκες κατάρρευσης της Οθωμανικής αυτοκρατορίας η δημιουργία των βαλκανικών κρατών ήταν θέμα χρόνου.

 

Οι μόνοι αδικημένοι από το ανατολικό ζήτημα είναι οι Κούρδοι (προς το παρόν...)

 

Παρόλα αυτά μια ζώη αποτύγχαναν οι επαναστάσεις (άνω των 40 στη διάρκεια της τουρκοκρατίας), από τους Ρώσους περιμέναμε να μας σώσουν (και σήμερα πολλοί αυτό περιμένουν). Η επανάσταση θα αποτύχαινε αν δεν επέμβαιναν οι μεγάλες δυνάμεις και σήμερα μπορεί να ειμασταν τουρκία, βουλγαρία .. κλπ. Όπως αν δε γίνονταν ο Δευτερος βαλκανικός πόλεμος οι Βούλγαροι θα είχαν και τη Θεσσαλονίκη.

 

Τα πέρι προπαγάνδας είναι πολλά θα τα γράψω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Eκείνη την εποχή ο Μέτερνιχ ήταν κατά της Ελληνικής Επανάστασης.

Οι τρεις προστάτιδες δυνάμεις απλά είχαν συμφωνήσει σε κατάπαυση του πυρός.

Επίσης η ναυμαχία λένε ότι ξεκίνησε από τυχαίο κανονιοβολισμό.

Αγγλία και Γαλλία στην αρχή δεν είδαν τον αγώνα ως απελευθερωτικό αλλά ως κοινωνική ανταρσία.Στη συνέχεια φοβούμενοι κάθοδο των Ρώσσων επενέβησαν.

 

Οι ρώσοι ξεκίνησαν τη ναυμαχία γιατί τότε είχαν συμφέροντα σε μας. Αφού μετά γίναμε αποικία των Αγγλων-Γάλλων και με την πολιτική του Πανσλαβισμού (βλέπε και το μακεδονικό ζήτημα ως μέρος αυτού) υποστήριξαν τους Σλάβους. Το αποκορύφωμα ήταν η βοήθεια προς τους νεότουρκους.

 

το 1854-1857 ωμή αγγλο-γαλλική στρατιωτική κατοχή της Αθήνας του Πειραιά και άλλων ελληνικών λιμανιών για να μην μπει η χώρα στον Κριμαϊκό Πόλεμο [/i]

 

Μια ιστορία απείρου κάλους που δε διδάσκεται στα σχολεία...

 

Όταν ένα κράτος δεν ελευθερώνεται με τους αγώνες του, αλλά από προστάτες ακόμα και σήμερα αποικία θα είναι.

Παγκοσμια ελληνική πατέντα. Τα τρία πρώτα ελληνικά κόμματα ήταν το Αγγλικο, το Γαλλικό και το Ρωσικό. Δε ξέρω καμιά άλλη χώρα που να έγινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Zavi να μην είμαστε περήφανοι για την ιστορία μας.

 

Φίλε spy

 

Ας είμαστε περήφανοι.Χωρίς να ανταποκρινόμαστε όμως σε αυτά τα κατορθώματα είμαστε απλά κότες που κακαρίζουν.

 

Ανταποκρινόμαστε:με την καθημερινή μας συμπεριφορά,που μόνο πολίτες υποανάπτυκτης χώρας θυμίζουμε στα έργα,όμως επίσης με ανθρωπιστική συμπεριφορά που κανείς άλλος λαός δεν διανοήθηκε να έχει.

 

Ιστορία:είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι αυτά που ξέρεις είναι

 

1.γεγονότα?

2.υποθέσεις?

3.μονόπλευρες αφηγήσεις?

4.ό,τι γράφουν οι νικητές?

5.προσωπική σου θεώρηση που σε αυτοικανοποιεί?

6.taboo?

 

 

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ?

 

Εγώ προσωπικά,για να σχηματίσω εικόνα,πρώτα απ' όλα σταμάτησα να εμπιστεύομαι τα βιβλία ιστορίας του Υπουργείου.

Στη συνέχεια,διαβάζω πηγές,γραμμένες από τον πιό ακραίο φυλετιστή Ελληναρά-γαμώ τον κόσμο όλο εκτός της Ελλάδας,κανείς άλλος δεν αξίζει να μου γλείφει τις βρώμικες πατούσες μου ενώ εγώ εισπράττω- μέχρι τον πιό ακραίο μισέλληνα-θέλω να εξαλείψω το ελληνικό αίμα κ πνεύμα,να βάλω τις στάχτες τους σε πύραυλο κ να τα στείλω έξω από το ηλιακό σύστημα.

 

Μεσα σε αυτό το φάσμα απόψεων,θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες παραλλαγές αυτών που θεωρείς γεγονότα-ιστορία.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

τι κάνουμε παίδες ???

 

Για ποιό θέμα μιλάμε γιατί δεν κατάλαβα...(ηλικία, αλκοόλ, κ.α. διάφορα)

 

Ευχαριστώ!

 

edit:

6.taboo?

 

Μιλάμε για το γνωστό παιχνίδι ή είμαι πάλι εκτός ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.