Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Νωρίς νωρίς ξυπνάς οργισμένο μου αγόρι!!!!:lol:

 

Εγώ σε λίγο θα την πέσω για σιέστα,την καλύτερη από τις κουλτούρες του μέχικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε spy

 

Ας είμαστε περήφανοι.Χωρίς να ανταποκρινόμαστε όμως σε αυτά τα κατορθώματα είμαστε απλά κότες που κακαρίζουν.

 

Ανταποκρινόμαστε:με την καθημερινή μας συμπεριφορά,που μόνο πολίτες υποανάπτυκτης χώρας θυμίζουμε στα έργα,όμως επίσης με ανθρωπιστική συμπεριφορά που κανείς άλλος λαός δεν διανοήθηκε να έχει.

 

Ιστορία:είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι αυτά που ξέρεις είναι

.....

 

@Zavi ,

Tα πάντα.

Για ποιο κομμάτι θες αναφέρω πηγές.Τι θεωρείς αναληθή;

Για το μόνο που παρέθεσα πηγές είναι οι δημοσιεύσεις του Άρη Πουλιανού και του Κων/νου Τριανταφυλλίδη , ανθρωπολόγος ο ένας και καθηγητής γενετικής στο Α.Π.Θ. ο άλλος.

Η μελέτη του Τριανταφυλλίδη έγινε σε συνεργασία το Stanford και το πανεπιστήμιο της Pavia.

Δογματικά δεν δέχομαι κανένα από τους δύο αλλά δεν μπορώ να τους αμφισβητήσω για την επιστημονική τους κατάρτιση γιατί ως μηχανικός δεν μπορώ να κρίνω τις μεθοδολογίες τους.Η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα τους αποδέχεται.

Τα υπόλοιπα ,για την Ελληνική Ιστορία τα θεωρώ γνωστά.

Στα περί καταγωγής των Θηβαίων , ανέφερα τις πηγές μου.Οι αρχαίοι συγγραφείς έχουν διαφορετική γνώμη.

Περί Σουλιωτών , έχω διαβάσει πολλά και αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα βιβλίο του Γ.Μπαρμπαρούση.

Εσύ είσαι απολύτος σίγουρος γι'αυτά που ξέρεις ;

Eγώ είμαι σίγουρος ότι ξέρω αυτά που έχω διαβάσει.Πολλές φορές οι συγγραφείς βάζουν και τη δική τους άποψη.Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.Επίσς για πολλά γεγονότα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

Το ότι η ιστορία γράφεται από τους νικητές είναι γνωστό.

Ενδιαφέρον θα ήταν να αναφέρουμε παραδείγματα , είτε σε αυτό το thread είτε σε κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Στη σύγχρονη Ελλάδα φίλε,ιδέες του στυλ ''να αναβιώσουμε τον ελληνικό πολιτισμό,να ξαναπάρουμε την Πόλη,να είμαστε υπερήφανοι κ να επιβάλλουμε στους υπόλοιπους λαούς την αναγνώριση του μεγαλείου μας,να καγχάζουμε για το μεγαλείο των προγόνων μας'' ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΣΑΓΓΑΡΙΟΥΣ ΠΟΤΑΜΟΥΣ.

 

Άλλος είναι ο τρόπος.....

 

Αυτή ήταν κ η συνολική μου τοποθέτηση σε αυτό το θρεντ.Τα υπόλοιπα,είναι λόγια του αέρα για να περνάει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Σαγγάριο ποιοι κέρδισαν?

 

Τί εννοείς?:confused:Εννοείς κάτι βαθύτερο που δεν το πιάνω ή απλά ρωτάς?

 

 

Εσύ είσαι απολύτος σίγουρος γι'αυτά που ξέρεις ;

 

Φυσικά κ όχι.

 

Απλά για την κοσμοθεωρία μου μου είναι πιό προσιτά να τα πιστέψω.

Link to comment
Share on other sites

Στη σύγχρονη Ελλάδα φίλε,ιδέες του στυλ ''να αναβιώσουμε τον ελληνικό πολιτισμό,να ξαναπάρουμε την Πόλη,να επιβάλλουμε στους υπόλοιπους λαούς την αναγνώριση του μεγαλείου μας,να καγχάζουμε για το μεγαλείο των προγόνων μας''

 

Ποιος μίλησε γι'αυτά.Mην παραποιείς τα λεγόμενα μου.

Aυτό που είπα είναι :

Γιατί να μην είμαστε περήφανοι για την Ιστορία μας ;

Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε περήφανοι για την τωρινή μας κατάσταση.

 

.......για το Σαγγάριο έπρεπε να εκτελεστεί και κάποιος πρίγκηπας.

Έπεσαν στη παγίδα του Κεμάλ.Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορική συζήτηση.

Εκείνη την εποχή στη Σμύρνη υπήρχαν 25% Έλληνες , αντίθετα στη Ανατολική Θράκη το ποσοστό άγγιζε το 50%.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δε μας είπατε

τι ή ποιοι ήταν αυτοί που έκαναν την επανάσταση (ή τις επανατσάσεις αν θέλετε);

γιατί μετά από 400χρόνια δουλείας ή πολυπολιτισμικής συμβίωσης κατα άλλους

χαλάσαν τη βόλεψή τους ή ρίσκαραν την επιβίωσή τους;

 

τι σχέση είχαν με τους βυζαντινούς και τι με τους νεοέλληνες;

Link to comment
Share on other sites

Στο Σαγγάριο ποιοι κέρδισαν? απλά ρωτάω γιατί μπερδεύομαι.

 

πάρε ένα πρόχειρο να ενημερωθείς.

http://ehetlaios.blogspot.com/2009/01/blog-post_28.html

 

 

@spy

Δεν παρανόησα τα λεγόμενά σου,ούτε είπα ότι τα δήλωσες εσύ.Άλλοι τα δήλωσαν κ διευκρινίζω πού οδηγούν τέτοιες αντιλήψεις στη σύγχρονη Ελλάδα.

 

Τοποθετήθηκα συνολικά στο θέμα του θρεντ,γιατί η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα για σήμερα.Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε μορφωμένοι κ σμιλεμένοι πνευματικά άνθρωποι,κ σίγουρα έχουμε πολλές ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις να κάνουμε.

 

Σε ευχαριστώ που ήσουν ένας από τους καλύτερους συνομιλητές με τα πιό ισχυρά επιχειρήματα,κ όχι λόγια-φούσκες.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δε μας είπατε

τι ή ποιοι ήταν αυτοί που έκαναν την επανάσταση (ή τις επανατσάσεις αν θέλετε);

γιατί μετά από 400χρόνια δουλείας ή πολυπολιτισμικής συμβίωσης κατα άλλους

χαλάσαν τη βόλεψή τους ή ρίσκαραν την επιβίωσή τους;

 

τι σχέση είχαν με τους βυζαντινούς και τι με τους νεοέλληνες;

 

Ρωμιοί, άμεση σχέση με τον πυρήνα της Βυζαντινής αυτοκρατορίας, μικρότερη με την αρχαία Ελλάδα. Α και χριστιανοί φυσικά όχι παγανιστές. Αυτοί είναι οι νεοέλληνες (μαζι και με εκείνους που δε θέλαν την επανάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.