Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

ας ανοίξουμε και κάνα βιβλίο πριν βαυκαλιστούμε με μεγαλεία. Έλληνες νοιώθουμε, αλλά δε το κάνουμε και πινακίδα στη χάρλεϊ

 

 

Αυτό το ποστ του agior είναι όλη η ουσία του θρεντ.

 

Η διαφθορά δεν είναι σημάδι των καιρών μας.Όλοι οι μεγάλοι πολιτισμοί παρήκμασαν λόγω της διαφθοράς....

 

Τα μεγαλεία που αφήνουν πίσω τους οι πολιτισμοί προέρχονται από ΔΟΥΛΕΙΑ.Ο τόνος σε αυτή τη λέξη πάει όπου θέλετε,το ίδιο νόημα έχει....Τα μεγάλα δομικά έργα,η ανάπτυξη των επιστημών,η ευημερία έχει ΜΙΑ Κ ΜΟΝΟ ΒΑΣΗ:τη δουλεία.Όταν έχω το δούλο να μου κάνει όλες τις δουλειές,τότε μπορώ να αμπελοφιλοσοφήσω,να ασχοληθώ με την ανάπτυξη των επιστημών,να πάω στην Εκκλησία του Δήμου για να ασχοληθώ με τα κοινά,να πάω στα οργιάκια μου κ να γυρίσω ξερνώντας στη γυναίκα μου κ τους ευνούχους μου.

 

Όταν όμως δεν έχω το δούλο,τότε ο χρόνος μου μειώνεται κατά πολύ.Κ για να παράγω όλες αυτές τις πολιτισμικές αξίες σημαίνει ότι πρέπει να στρώσω τον πισινό μου κάτω κ να ξεπατωθώ στη δουλειά.Κ όταν παίρνω το μισθό μου,δεν με απασχολούν τέτοιες ουτοπίες,θέλω να τελειώσει το ωράριό μου ή οι υποχρεώσεις μου για να πάω για καφέ στον ήλιο.Κ τότε η εξέλιξη έρχεται με πολύ πιό αργούς ρυθμούς.........

 

Κ έτσι έχουμε εξελιχθεί σε αυτό που είμαστε τώρα.Αν βάλεις κ το γεγονός ότι τον καιρό που πέρναγε Αναγέννηση η Ευρώπη εμείς είχαμε να πληρώσουμε το φόρο υποτέλειας ως ραγιάδες,ΙΔΟΥ Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΞΕΛΙΞΗ!!!

 

Αντιδρώ στο σύμβολο της σημαίας κ σε εθνικές εκκλήσεις ενότητας κ περηφάνιας που παρουσιάστηκαν σε αυτό το χώρο.Προσωπικά θεωρώ ότι εγώ κ η οικογένειά μου έχουμε προσφέρει στη χώρα πολύ περισσότερα απ' ό,τι μας έχει προσφέρει αυτή.Καλώ τους συναδέλφους να αναλογιστούν πόσο μεγάλη προσπάθεια πρέπει να καταβάλλουν για να προοδεύσουμε σαν Κράτος χωρίς πολλούς πόρους κ καθόλου δούλους,έτσι ώστε να έχουν μετά το δικαίωμα να ανεμίζουν τη γαλανόλευκη.Γιατί αυτό το δικαίωμα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το αποκτά μόνο με την ιθαγένεια κατά τη γνώμη μου....

 

@agrafiot:οκ φίλε,συγγνώμη που παρεξήγησα τα γραφόμενά σου.Όσο για τις μολότοφ,πάνω-κάτω όλοι στο ίδιο μοτίβο σκεπτόμαστε,στον ακτιβισμό διαφέρουμε!

 

edit:ΜΠΡΑΒΟ dargi!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@zavi,

Zavi με το χέρι στην καρδιά και με πάσα ειλικρίνεια δεν αναφερόμουν σε σένα, εσύ εκφράζεσαι με σαρκαστικό / χιουμοριστικό τρόπο, κανένα πρόβλημα. Αναφερόμουν στον μηχανικό που πετάει μολοτωφ στην φωτό του.

 

Οι απόψεις του με προκαλούν ως Έλληνα, και αν τον ντοπιάζει που είναι Ελληνας υπάρχουν διαδικασίες προβλεπόμενες γιαυτό. Πας στην Νομαρχία και κάνεις αίτηση να γίνεις Αλβανός, Τούρκος, Αμερικανός ή Γάλλος. Δεν είναι ανάγκη τα συμπλέγματα του ο καθένας να τα αναγάγει σε αμπελοφιλοσοφίες..

 

Και γιατί δεν το λεγες από την αρχή φοβόσουνα βρε; Σε ρώτησα 2 φορές και έκανες μόκο

επειδή είσαι ******* σε ενοχλεί η φωτογραφία, ενώ εμένα η δικία σου με το μασονικό σύμβολο δεν με ενοχλεί με ξεκαρδίζει γιατί άλλα λες και άλλα αυτή υποδηλώνει γιατί απλά ούτε και εσύ ξέρεις τι πιστεύεις και τι είσαι

 

Παρατήρηση:

9. Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.).

acnt

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω τι ιστορικά ανακριβές ανάφερα.

 

Φίλε Χρήστο, άλλο Χρήστο εννοούσα (τον ChriSven) για άλλο νήμα...

 

Ισως θα' πρεπε να χρησιμοποιώ τα nicnames αντί για τα βαφτιστικά, δε μου πάει όμως για φίλους...

 

Επανερχόμενος στο θέμα νομίζω πως ο Μήτσος έδωσε την πεμπτουσία της έννοιας "γιατί τώρα έχουμε τα μαύρα χάλια μας και τότε περνάγαμε μέγκλα και μας παραδεχόντουσαν άπαντες".

 

Μπράβο του.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να ρίξετε τους τόνους η συζήτηση θα ήταν καλύτερα να διεξάγεται σε καφετέρια και όχι σε φόρουμ μηχανικών.

 

Σε αρκετά στρατόπεδα έχουμε χωριστεί και αυτά της πολιτικής και της θρησκείας είναι τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση μια χαρά ήταν μέχρι που άρχισαν τα συνθήματα για τον Πλεύρη και τον Τρεμόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είσαι ****** σε ενοχλεί η φωτογραφία

 

Χαλάρωσε bro......

 

Κ εγώ ****** είμαι:D.Κ η φωτό δεν με χαλάει.

 

Σταματήστε τους χαρακτηρισμούς εδώ κ τώρα γιατί αλλιώς θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να γίνω μπλε,κ μετά τέλος τα αστεία ποστς από [email protected]!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Πότε γίνονται αυτές οι κουβέντες και δεν τις παίρνω χαμπάρι εγώ ρε παιδιά... Άντε τώρα να παρακολουθήσεις 24 σελίδων συζήτηση...

 

Λίγα πράγματα μόνο:

 

Μην είστε περήφανοι μόνο και μόνο επειδή είστε Έλληνες (δηλαδή απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων). Διότι με την ίδια λογική, οι Ταϊβανέζοι που έχουν κάνει θαύματα ανάπτυξης στον 20ο αιώνα δεν θα έπρεπε να είναι περήφανοι;

Εγώ συμφωνώ με ένα γνωστό αναρχικό σύνθημα που βλέπουμε κατά καιρούς στους τοίχους: "Είμαστε όλοι ξένοι". Όλα είναι δανεικά. Τα έχουμε δανειστεί από τα παιδιά μας και θα τους τα παραδώσουμε.

 

Από το να τρωγόμαστε ποιος είναι ο καλύτερος λαός, ας κάνουμε κάτι όλοι μαζί για να πάμε μπροστά την ανθρωπότητα, ας κάνουμε κάτι οι λαοί να σώσουμε την γη από την καταστροφή, ας μην αφήσουμε αυτούς που το μόνο τους συμφέρον είναι ότι γεμίζει την τσέπη τους να μας κυβερνάνε και να σπέρουν διχόνοιες.

 

Επιβάλλεται να είμαστε όλοι διεθνιστές, επιβάλλεται να είμαστε όλοι ενωμένοι.

Έτυχε να γεννηθούμε σε αυτήν την χώρα. Για μένα είμαστε τυχεροί. Για σκεφτείτε να γεννιόμασταν στην Ουγκάντα και να μην έχεις και μεγάλη πιθανότητα να ζήσεις πάνω από 5 χρόνια... Για σκεφτείτε να γεννιόμασταν στην Παλαιστίνη και να είμασταν υποχρεωμένοι να πολεμάμε από παιδιά για να έχουμε δικό μας κράτος...

 

Το ότι ζούμε στην Ελλάδα έχει τα καλά του, αλλά να μην ξεχνάμε τους λαούς που ζούνε σε τέτοιες συνθήκες και να μην ξεχνάμε τι τα προκαλεί όλα αυτά: Οι αδηφάγες ορέξεις των ιμπεριαλιστών.

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε bro......

 

Κ εγώ ****** είμαι:D.Κ η φωτό δεν με χαλάει.

 

Σταματήστε τους χαρακτηρισμούς εδώ κ τώρα γιατί αλλιώς θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να γίνω μπλε,κ μετά τέλος τα αστεία ποστς από [email protected]!!!!!!:D

 

βασικά εκνευρίστηκα με την απειλή ότι θα φωνάξει τον ****** Πλέυρη να μας κάνει ντα

Link to comment
Share on other sites

******************************************************

 

Παρατήρηση:

 

Σβήνω ολόκληρο το μήνυμα, δυστυχώς.... Ο κανόνας 9 λέει:

 

"Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε, δεν τους ειρωνευόμαστε ούτε αυτούς ούτε τα συλλογικά όργανά τους (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.)."

 

Βασικά, πιστεύω πως ούτε ευγενικοί, ούτε κόσμιοι αλλά ούτε δίκαιοι είμαστε την στιγμή που μιλάμε για κάποιον δίχως να'ναι παρόν. Εκτός βέβαια αν θέλετε στο φόρουμ μας να αρχίσουν να παρεμβαίνουν πολιτικοί με αγωγές, μηνύσεις κτλ, κτλ.

 

Συζητήστε δίχως αναφορά σε πολιτικούς...ενεργούς και μη...

 

acnt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.