Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

μεταφορά από άλλο θέμα

 

Προσυπογράφω ενθέρμως την φράση - άποψη του συναδέλφου tpanag, "δεν συμφωνώ σε καμμία περίπτωση με την ισοπέδωση".

Όμως οφείλω να τονίσω, ότι όταν προσδίδουμε ειρωνικό ύφος στα σχόλιά μας μειώνουμε την βαρύτητα των παρατηρήσεών μας.

 

Με αφορμή το σχόλιο του συναδέλφου περί ατυχίας γέννησης στην χώρα μας (προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου "άτυχος"

αλλά υπερήφανος που είμαι Έλληνας), έχω να επισημάνω -σε όποιον αισθάνεται την ίδια "ατυχία"- ότι υπάρχει διαδικασία

αποποίησης (του δυσβάσταχτου φορτίου) της ελληνικής υπηκοότητας όπως και η δυνατότητα μετοίκησης εις την αλλοδαπή.

Για τους υπόλοιπους (δηλαδή γι' αυτούς που δεν αισθανόμαστε "άτυχοι") υπάρχει η σκληρή προσπάθεια για την πρόοδο της

χώρας μας και της ελληνικής κοινωνίας.

 

Η Ελλάς είναι η μήτρα του πολιτισμού και το λίκνο της φιλοσοφίας (και όλων των επιστημών), της δημοκρατίας και της ελεύθερης σκέψης.

Το αθάνατο Ελληνικό Πνεύμα και η αδάμαστη Ελληνική Ψυχή αποτέλεσαν, αποτελούν και θα αποτελούν τα φώτα όλων των λαών του πλανήτη.

Η παγκόσμια κοινότητα οφείλει πολλά στο Ελληνικό Έθνος, γι' αυτό η Ελλάς ήταν, είναι και θα είναι το υπέρλαμπρο στολίδι της ανθρωπότητας.

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=100282&postcount=338

 

gr-flag1-ss.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok chilon, νομίζω ότι το έχουμε εμπεδώσει οι πάντες.

 

θεωρώ ότι δεν ειναι ανάγκη να το επαναλαμβάνεις σε κάθε post σαν τα din του pappos.

Link to comment
Share on other sites

************

 

edit

εννοείται ότι ειρωνεύομαι.

 

Παρακαλώ να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας.

Πολύ επιεικώς κίτρινη.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάς είναι η μήτρα του πολιτισμού και το λίκνο της φιλοσοφίας (και όλων των επιστημών), της δημοκρατίας και της ελεύθερης σκέψης.

Το αθάνατο Ελληνικό Πνεύμα και η αδάμαστη Ελληνική Ψυχή αποτέλεσαν, αποτελούν και θα αποτελούν τα φώτα όλων των λαών του πλανήτη.

Η παγκόσμια κοινότητα οφείλει πολλά στο Ελληνικό Έθνος, γι' αυτό η Ελλάς ήταν, είναι και θα είναι το υπέρλαμπρο στολίδι της ανθρωπότητας.

 

Χείλωνα

 

Χωρίς να το καταλαβαίνεις,κατά τη γνώμη μου συμβάλλεις στη νοητική καθυστέρηση των ανθρώπων που διαβάζουν αυτές τις απόψεις.Η προγονοπληξία δεν ταιριάζει σε επιστήμονες κ πόσο μάλλον σε μορφωμένους κ ευγενείς ανθρώπους σαν εσένα.Εϊμαστε μηχανικοί κ τέτοιες ιδέες δεν έχουν σχέση με την επιστήμη μας,η επιστήμη είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ κ δεν οικειοποιείται.

 

Θέλω να καταλάβεις ότι υπάρχουν κ άνθρωποι που θίγονται με τις απόψεις σου,όπως κ εσύ με τις δικές τους.Δεν υπάρχει σε αυτόν τον τομέα περίπτωση νουθεσίας.

 

 

gr-flag1-ss.gif

ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?Να αρχίσω κ εγώ να μοστράρω σημαίες της Νορβηγίας επειδή γουστάρω Black Μetal?

 

 

Στο θέμα:Εν μέρει,συμφωνώ με το Χάρη.Όμως υπάρχουν κ δουλειές που θα σε πάνε κ ένα βήμα παραπέρα κ δεν αξίζει να τις χάσεις....

 

edit:

 

**********

ΆΛΛΟ ΠΑΛΙ Κ ΤΟΥΤΟ.Ρε παιδιά,κ εγώ με Νίτσε μεγάλωσα,αλλά τώρα τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα...Εσείς είστε στραβοί ή απλά δεν βγαίνετε από το σπίτι?:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμμία πρόθεση να γίνομαι κουραστικός επαναλαμβάνοντας τα ίδια πράγματα.

Όμως πες μου, σε παρακαλώ, συνάδελφε rigid τι άλλο να κάνω όταν εκφράζονται απόψεις του τύπου "είναι ατυχία που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα", "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας" και άλλες παρόμοιες;

(Προσοχή - δεν αναφέρομαι σε απόψεις που στηλιτεύουν την υπάρχουσα κατάσταση στην κοινωνία μας.)

 

Με την άποψη του συναδέλφου zavi, περί συμβολής των απόψεών μου στη νοητική καθυστέρηση (ατυχέστατη έκφραση, συνάδελφε) όσων

τις διαβάζουν και -μάλιστα- χωρίς να το καταλαβαίνω, διαφωνώ πλήρως. Προφανώς εσύ δεν κατάλαβες και μιλάς για προγονοπληξία.

 

Το σχόλιο του συναδέλφου chrisven είναι χυδαίο και -επιεικώς- απαράδεκτο. Πρώτη φορά αναγκάζομαι να χαρακτηρίσω άποψη.

Τέτοιου είδους εκφράσεις υποβιβάζουν την οντότητα του Μηχανικού και αποτελούν ντροπή για το επάγγελμά μας όταν χρησιμοποιούνται

από έναν επιστήμονα Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

οκ chris,για μια στιγμή απόρησα.My apologies.

 

Όμως πες μου, σε παρακαλώ, συνάδελφε rigid τι άλλο να κάνω όταν εκφράζονται απόψεις του τύπου "είναι ατυχία που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα", "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας" και άλλες παρόμοιες;

 

Να υποστηρίξεις την άποψή σου φίλε με σημερινά δεδομένα.Αυτά που λες μας τα μοστράρουν κατά καιρούς όλοι όσοι θέλουν να μας κοιμίσουν.Κ εσύ δεν φαίνεσαι να είσαι από αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ομιλείτε ελληνικά;

Προσοχή - δεν αναφέρομαι σε απόψεις που στηλιτεύουν την υπάρχουσα κατάσταση στην κοινωνία μας.

 

Έχω τονίσει πολλάκις ότι η σημερινή κοινωνική πραγματικότητα (δηλαδή τα σημερινά δεδομένα, συνάδελφε zavi) είναι άθλια.

Τί άλλο να κάνω για να γίνω κατανοητός; Να αναρτήσω πανό στην πλατεία Συντάγματος;

 

Άλλο αυτό και άλλο τα σχόλια κάποιου περί ατυχίας που γεννήθηκε στην Ελλάδα. Είναι τόσο δυσνόητο;

 

Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, άλλωστε εγώ προσπάθησα να διευκολύνω όσους αισθάνονται άτυχοι που γεννήθηκαν

Έλληνες, προτείνοντας λύσεις στο πρόβλημά τους. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, γιατί δεν το κάνετε;

 

Συνάδελφε και φίλε zavi, με προτρέπεις να υποστηρίξω την άποψή μου (προφανώς με επιχειρήματα). Η άποψή σου

"αυτά που λες μας τα μοστράρουν κατά καιρούς όλοι όσοι θέλουν να μας κοιμίσουν", περιέχει κάποιο επιχείρημα;

Link to comment
Share on other sites

Για τους υπόλοιπους (δηλαδή γι' αυτούς που δεν αισθανόμαστε "άτυχοι") υπάρχει η σκληρή προσπάθεια για την πρόοδο της

χώρας μας και της ελληνικής κοινωνίας.

 

Η Ελλάς είναι η μήτρα του πολιτισμού και το λίκνο της φιλοσοφίας (και όλων των επιστημών), της δημοκρατίας και της ελεύθερης σκέψης.

Το αθάνατο Ελληνικό Πνεύμα και η αδάμαστη Ελληνική Ψυχή αποτέλεσαν, αποτελούν και θα αποτελούν τα φώτα όλων των λαών του πλανήτη.

Η παγκόσμια κοινότητα οφείλει πολλά στο Ελληνικό Έθνος, γι' αυτό η Ελλάς ήταν, είναι και θα είναι το υπέρλαμπρο στολίδι της ανθρωπότητας.

 

 

Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω που στηρίζεις συνάδελφε ότι η σημερινή (και μελλοντική) κατάσταση της χώρας, (θα) της επιτρέπουν να είναι όλα αυτα που λες, που σήμερα θεωρούμε ότι ήταν πριν από 2332 με 2509 έτη. Κάπου στο νετ διάβασα κοροϊδευτικά πως η Ελλάδα δεν άλλαξε από το 500 πΧ. Εγώ με αυτά που βλέπω γύρω μου τείνω να πιστέψω ότι άλαξε προς το χειρότερο... Για αυτό αν θες διατύπωσε κάποια επιχειρήματα γτ προς το παρών επαναλαμβάνεις σε διάφορα posts και νήματα την ίδια άποψη η οποία κατά την γνώμη μου είναι σε μεγάλο βαθμό αστήρικτη. Σίγουρα αναγνωρίζεις πως υπάρχουν πολλά προβλήματα στο Ελληνικό κράτος και μάλιστα λες ότι όσοι δεν βγαίνουν προς το εξωτερικό μπορούν να συμβάλλουν στην καλυτέρευση των συνθηκών. Αυτό από μόνο του δεν αναιρεί τον ενεστώτα (βλ. bold) ? Δεν θεωρείς ότι σίγουρα δεν προϊδεάζει θετικά για το μέλλον? (και πάλι βλ. τα bold).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου mred-akias διαφωνείς με το "είναι και θα είναι" και με το "αποτελούν και θα αποτελούν". Με τα υπόλοιπα συμφωνείς;

 

Επίσης αναφέρεις, "λες ότι όσοι δεν βγαίνουν προς το εξωτερικό μπορούν να συμβάλλουν στην καλυτέρευση των συνθηκών".

Πότε απέκλεισα την έξοδο από τη χώρα σε όσους "μπορούν να συμβάλλουν στην καλυτέρευση των συνθηκών";

Πότε υποστήριξα ότι όσοι βγαίνουν προς το εξωτερικό, δεν μπορούν να συμβάλλουν στην καλυτέρευση των συνθηκών;

 

Επαναλαμβάνω (χωρίς παρεξήγηση) ότι η κατανόηση της ελληνικής γλώσσας και η ορθή χρήση της, είναι απαραίτητες προϋποθέσεις

για την διεξαγωγή της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.