Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

Όσο για το ποιός μπορεί να κρατήσει τη σημαία..........αυτός που μπορεί να την τιμήσει.

 

Συμφωνώ, ελπίζω μόνο να αλλάζεις κανάλι όταν στα παράθυρα συζητούν αν ο εκάστοτε αριστούχος Αλβανός μαθητής πρέπει η δεν πρέπει να κρατήσει την σημαία στην παρέλαση...;)

 

Όταν ο ''Σόφο'' τα κάρφωνε στους Αμερικανούς πώς ένιωθαν αυτοί που μιλάνε για DNA?:lol::lol:

 

respect!:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@chilion

τα τσουρέκια ήταν επίσης με χιουμοριστικη διάθεση: 'Οτι δεν ειναι ανάγκη να επαναλαμβάνεσαι διαρκώς στα posts σου για τα πιστεύω σου.

 

Επειδη ξεκίνησε από μενα χθες η σημερινη ιστορια, σου ξαναλέω ότι έχεις ακουστεί, είσαι ξεκάθαρος, δεν αλλάζεις άποψη σε κάποιον επαναλαμβανοντας τα, σε κάποια συμφωνω μαζί σου, έχεις διάθεση να συμμετέχεις και αυτό ειναι καλό, και για όλους εμάς τους υπόλοιπους που συμμετέχουμε αλλά και για τους τενεκέδες μπανιστηρτζήδες, και όλοι ανεξαιρέτως το εκτιμούν και το σέβονται.

 

Και είναι κρίμα να προσπερνάνε τα posts σου, δηλαδή την ανιδιοτελή επιστημονική προσφορά σου, μόνο και μόνο από το φόβο του overdose από πατρίδα στο τέλος.

 

Και με τον jack δεν ήταν τυχαίο σήμερα το πρήξιμο. Επίτηδες το έκανα. Και είδες ότι μία, δύο, τρεις ξεχείλωσε.

 

Αυτό συμβαίνει και από την πλευρά σου με την διαρκή αναφορά των αρχαίων ιδανικών, πατρίδα κλπ. Μία φορά έχουν ενδιαφέρουν, δύο, τρεις το πολύ και τέλος. Μετά είναι για χαρακίρι.

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το φίλο ρίτζιντ για τη βοήθεια που μου παρείχε, με τις δημοσιεύσεις του, στο να κατανοήσω αν συγκαταλέγομαι στους Έλληνες παροικούντες, γεγονός που με απασχολεί από τότε που διαπίστωσα το πόσο μεγάλες δόσεις αμερικάνικης παιδείας έχω δεχτεί (no offence στους φίλους μας)

 

Μια πρόχειρη όμως "δημοσκόπηση" στους γηραιότερους συγγενείς και φίλους έδειξε πως "ο τόπος γεννάει τον Έλληνα". Αυτό δεν έρχεται αναγκαστικά σε αντιδιαστολή με την "παιδεία" αφού η έννοιά της περιλαμβάνει όλες τις δυνατές πηγές εκπαίδευσης. Σκεφτείτε για παράδειγμα, τί παιδεία παίρνανε τα παιδιά των επαναστατών του '21, μόνο απ την οικογένεια και τη φύση...

 

Ισως εκεί έγκειται και η εξήγηση για το χάλι που ζούμε σήμερα, η σύνθεση των διαφόρων παραγόντων που παρέχουν παιδεία περιλαμβάνει μεγάλο ποσοστό άχρηστης σαβούρας, τηλεόραση και έντυπα ευρείας κυκλοφορίας για παράδειγμα.

 

Γνώμη των γηραιών, πάρτε την παιδεία των παιδιών σας πάνω σας. Μην τ' αφήνετε στιγμή.

 

Αντί να σας τα "παιδεύσουν" θα σας τα παιδέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε για παράδειγμα, τί παιδεία παίρνανε τα παιδιά των επαναστατών του '21, μόνο απ την οικογένεια και τη φύση...

 

Μα,φίλε agior,όταν λέμε ''συμμετέχω στην ελληνική παιδεία'' δεν σημαίνει μόνο το πόσο καλά μαθαίνεις τα μαθήματά σου!

 

Σημαίνει κατά πόσο συμμετέχεις σε αξίες κ ιδανικά που μας χαρακτηρίζουν ως λαό!

 

Η ιδέα για την ελευθερία του Έθνους,είναι ένα από αυτά.Οπότε θα μπορούσε να χαρακτηρίσει ως Έλληνα κ τον οποιονδήποτε αμόρφωτο επαναστάτη,όπως κ έγινε (π.χ. Μάρκο Μποτσάρ = Μάρκος Μπότσαρης,Τσάμης στο αίμα,από τους μεγαλύτερους έλληνες κατά τη γνώμη μου ακόμα κ αν δεν γνώριζε ούτε λέξη ελληνικά,αιωνία του η μνήμη)

 

Όποιος με τις καθημερινές του πράξεις τιμά τις Ελληνικές ιδέες κ τα ιδανικά είναι άξιος να λέγεται Έλληνας.Σήμερα,είναι περισσότεροι αυτοί που δεν τα τιμούν,από αυτούς που τα τιμούν.Αυτούς τους αποκαλώ ''Γιουνάνι''.Το Γιουνάνι,επειδή νιώθει κατωτερότητα κ καλά κάνει,του αρέσει να καμαρώνει για τους προγόνους του,γιατί δεν μπορεί να τους ξεπεράσει=προγονοπληξία.Χρησιμοποιεί τη δόξα τους όποτε το βολεύει,για να συγκαλύψει τις αδυναμίες του.

 

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν,ο όρος ''Ελλάδα'' δεν χαρακτηρίζει τόπο ή αίμα,αλλά ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

 

Κ να σβήσουν τα σύνορα της Ελλάδας και να γίνει γενοκτονία των Ελλήνων,η έννοια ''Έλληνας'' θα συνεχίσει να υπάρχει αν κάποιοι συμπεριφέρονται ως Έλληνες,ακόμα κ αν είναι εσκιμώοι στο αίμα.ΕΚΕΙ διαφέρουμε ως λαός από τους υπολοίπους.Ότι αυτό που μας χαρακτηρίζει Έλληνες μπορεί να καταστραφεί ΜΟΝΟ από τη συμπεριφορά μας κ από κανένα άλλο υλικό τρόπο.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και φίλε rigid, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την χιουμοριστική σου διάθεση.

Αποδέχομαι πλήρως τις παρατηρήσεις σου περί κουραστικής επανάληψης.

Θα ήθελα να σου ζητήσω να επισημαίνεις (όποτε το κρίνεις σκόπιμο) και την κουραστική επανάληψη σχολίων

παρεμφερούς περιεχομένου με το σχόλιο (άλλου συναδέλφου) που στάθηκε αφορμή για την παρούσα συζήτηση.

 

Φυσικά και δεν προσπαθώ ν' αλλάξω άποψη σε κανέναν (δεν έχω ούτε τέτοια φιλοδοξία, ούτε τέτοιες ικανότητες).

Άλλωστε -όπως παρατηρείς- δεν συνεχίζω την άσκοπη αντιπαράθεση (ακολουθώντας την παραίνεσή σου).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια περί σεβασμού και εκτίμησης λόγω της διάθεσης συμμετοχής μου, όπως και για το σχόλιό

σου περί ανιδιοτελούς επιστημονικής προσφοράς μου. Όμως η δική σου επιστημονική προσφορά στο forum είναι πολύ μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Όλο σου το ποστ συνάδελφε ήταν άψογο.Να συμπληρώσω παρέα με τους Πελασγούς τους Λέλεγες κ τους Κάρες.Διαφωνώ στη γενετική απόδειξη περί καταγωγής των σύγχρονων Ελλήνων από τους Αρχαίους.Ο λόγος:το εύστοχο παράδειγμα του Αλάριχου εις πολλαπλούν (με άλλους πρωταγωνιστές) στη διάρκεια της ταλαιπωρημένης Ιστορίας μας.Κ στην Ήπειρο κ στη Μακεδονία κ στα Επτάνησα κ στα Δωδεκάνησα.Εν τούτοις,σε κλειστές κ απομονωμένες κοινωνίες στη χώρα μας όπως στη Γορτυνία όντως μπορείς να βρεις γενετικά Έλληνες.

 

Όσο για το ποιός μπορεί να κρατήσει τη σημαία..........αυτός που μπορεί να την τιμήσει.Άσχετα με το πώς νιώθει.Υπάρχουν αλλοδαποί φιλέλληνες όπως κ Έλληνες ανθέλληνες.Κ με έχει καλύψει ο rigid με το ποστ για τα λεγόμενα του Ισοκράτη.

 

Όταν ο ''Σόφο'' τα κάρφωνε στους Αμερικανούς πώς ένιωθαν αυτοί που μιλάνε για DNA?:lol::lol:

 

@Zavi , περί γενετικής απόδειξης.........

Δεν είμαι βιολόγος αλλά νομίζω με την εξέλιξη της γενετικής αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο.Βέβαια εξαρτάται το πως το χειρίζονται οι επιστήμονες.Υπάρχει μία μελέτη (νομίζω Ισπανική) στο διαδίκτυο την οποία χρησιμοποιούν οι Σκοπιανοί και δείχνει ότι δεν έχουμε σχέση με τους Μακεδόνες και ότι συγγενεύουμε με κάποια Αφρικάνικη φυλή.Η μελέτη παρουσιάζει πολλές αντιθέσεις.Δείχνει επίσης ότι συγγενεύουμε με τους Ιάπωνες και ότι οι Βάσκοι , οι Ισλανδοί και μία Αφρικάνικη φυλή (δε θυμάμαι) συγγενεύουν!!Και αυτό γιατί μελέτησαν μεμονωμένα ένα μόνο στέλεχος και δεν συμπεριέλαβαν ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά.Περισσότερα θα μπορούσε να εξηγήσει κάποιος βιολόγος.

Υπήρχαν κι άλλες κλειστές κοινωνίες ,όπως π.χ. οι Σαρακατσάνοι.Μη ξεχνάς ότι τα βουνά της Πίνδου ήταν γεμάτα με χωριά.Η διαφορετικότητα τους διατηρήθηκε λόγω της γλώσσας , της θρησκείας και των διαφορετικών εθίμων που είχαν.

Ο Αλάριχος σκότωσε αρκετούς και ιδίως τους Εθνικούς αλλά έφυγε από την Ελλάδα ,κατέλαβε τη Ρώμη και στη συνέχεια εγκαταστάθηκε στην Ισπανία.

Φυσιογνωμικά όμως έχουμε αρκετά κοινά στοιχεία με τους αρχαίους τα οποία μπορείς να καταλάβεις από τα αγάλματα.Σαφώς στα τόσες χιλιάδες χρόνια όλο και κάποιος Ρωμαίος ,Τούρκος, Φράγκος ,Βενετός κτλ. θα ''κουτούπωσε'' καμία γιαγιά μας.

Οι Τούρκοι οι οποίοι ήταν φύλλα μογγολικής καταγωγής έχουν αναμειχτεί σε μεγαλύτερο βαθμό με τους ντόπιους πληθυσμούς και αυτό το κατάλαβαν και οι ίδιοι σε ένα ταξίδι του Τουρκικού Εμπορικού Επιμελητηρίου στο Τουρκμενιστάν και το Ουζμπεκιστάν.

Συμπληρώνω όμως ότι δε χρειάζεται γενετική απόδειξη γιατί και στην αρχαιότητα γίνονταν επιμειξίες.

Δεν κάνανε σεξ οι αρχαίοι με τις δούλες;

 

...............Ο πατέρας του Σοφοκλή είναι από την Καβάλα , αν θυμάμαι καλά.Η μητέρα του είναι από Αφρική.

Ο Μπατίστα ήταν αυτός που δεν είχε καμία σχέση και έπαιξε Εθνική.

Βέβαια δε νομίζω να αντιδρούσε κανένας αν έπαιζε ο Ντροκμπά στην Εθνική.

 

..............Ο Μπότσαρης ήταν Αρβανίτης και αν θυμάμαι καλά δίγλωσσος όπως οι περισσότεροι Σουλιώτες και ήταν αυτός που αποκατάστησε το όνομα της οικογενείας του ,δηλαδή των Μποτσαραίων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σου ζητήσω να επισημαίνεις (όποτε το κρίνεις σκόπιμο) και την κουραστική επανάληψη σχολίων

παρεμφερούς περιεχομένου με το σχόλιο (άλλου συναδέλφου) που στάθηκε αφορμή για την παρούσα συζήτηση.

 

Ο rigid δεν είναι συντονιστής φίλε.

 

Επίσης,όποια εικόνα δημιουργείται από τους αναγνώστες,δημιουργείται αποκλειστικά κ μόνο από ό,τι είναι γραμμένο εδώ μέσα.Καθώς όπως είναι γνωστό,verba volent scripta manent,τα λόγια πετούν τα γραπτά μένουν.

 

edit:@spy1551

 

Οκ,φίλε,συμφωνούμε.Ρίξε κ μία ματιά στο τελευταίο μου ποστ (#84) να πεις τη γνώμη σου

Link to comment
Share on other sites

στις ας το πούμε αντιπαραθέσεις χάνεται και το μετρο καμιά φορά απ'όλους. θεωρω γενικα ότι ειναι καλό μη χαλάμε τις καρδίες μας

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και φίλε zavi, δεν είναι κακό να βοηθάει κάποιος τους συναδέλφους του (και ας μην είναι συντονιστής).

Όπως βοήθησε εμένα ο συνάδελφος και φίλος rigid, θεωρώ ότι μπορεί -με τον ίδιο τρόπο- να βοηθήσει και άλλους συναδέλφους.

Δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να μειώσω την προσπάθεια των συντονιστών, οι οποίοι -άπαντες- επιτελούν άψογα το δύσκολο έργο τους.

Link to comment
Share on other sites

Chilon

 

Είπαμε όλοι μας τη γνώμη μας.Η ελευθερία της σκέψης επιβάλλει να σεβαστούμε ο ένας τον άλλο.Κάποιες δημοσιεύσεις σου τις βρήκα προσβλητικές για τη νοημοσύνη μου,κάποιες δικές μου τις βρήκες προσβλητικές για το φρόνημά σου.Διαβάστηκαν τα επιχειρήματα κ των 2 μας.Ο διάλογος αυτός ήταν καλός κ άξιζε να γίνει.

 

Υπερασπίζομαι κάποια ιδανικά που έχουν σημεία τομής με τα δικά σου,κ κατά τα άλλα διαφέρουν παρασάγγας (μονάδα μέτρησης μήκους):lol:,όπως έσπευσες να διευκρινήσεις.Θεωρώ όμως ότι δεν ξεδίπλωσες τα επιχειρήματά σου,ακόμα κ μετά από τόσα ποστς,αλλά διαρκώς υπεράσπιζες τον εαυτό σου,αντί να αποπειραθείς να πείσεις.

 

Μην ξεχνάς όμως ότι κατά τη Δημοκρατία,η πλειοψηφία είναι αυτή που καθορίζει τί είναι σωστό κ τί λάθος.Εγώ δεν το ξεχνώ.

 

Εν τέλει,η αντιπαράθεσή μας σε αυτό το θρεντ δεν σημαίνει έλλειψη σεβασμού κ ''λανθασμένης προαγωγής της συζήτησης''.Σε σέβομαι,κυρίως ως συνάδελφο,καθότι αυτό το φόρουμ απευθύνεται σε μηχανικούς,κ μετά ως συμπολίτη!8-)

 

Την καλημέρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.