Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκθεση παραλείψεων


apstruct

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Σε αποπερατωμένη οικοδομή στην οποία υπογράφω ως μελετητής και ως επιβλέπων μου εζητήθη πρόσφατα να διενεργήσω αυτοψία καθώς υπήρχαν κάποιες διαφορές με τον εργολάβο που ανέλαβε να πραγματοποιήσει το έργο. Πράγματι λοιπόν διαπίστωσα πως υπάρχουν κάποια παραλείψεις (σιφώνια στα λουτρά, ένα σπασμένο κεραμίδι, τρύπες γύρω από σωληνώσεις που θέλουν στοκάρισμα, gross beton κακής ποιότητας στο εξωτερικό χώρο κλπ).

 

Μια πλήρης έκθεση παραλείψεων τι άλλο θα πρέπει να περιέχει πέραν της περιγραφής των παραλείψεων και της εργασίας που απαιτείται? Το βασικό θέμα είναι ότι ο δικηγόρος μου ζητά προϋπολογισμό, εγώ όμως θεωρώ πως πρέπει να πάρουν προσφορές από εργολάβους / τεχνίτες για την κάθε εργασία. Ρωτάω γιατί σε περίπτωση που προχωρήσει η υπόθεση δικαστικά δε θέλω να εκτεθώ.

 

Θέλω να παραμείνω στην ιδιότητά μου ως επιβλέπων χωρίς να προϋπολογίσω το κόστος των εργασιών, μια και κάτι τέτοιο δεν είναι στην αρμοδιότητά μου. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου ζητάει ο δικηγόρος είναι δουλειά πραγματογνώμονα και όχι επιβλέποντα μηχανικού.

Οτι έκθεση και να κάνεις, θα είναι απλά μια μαρτυρία στο πιθανό δικαστήριο και θα έχει ίδια βαρύτητα με οποιαδήποτε άλλη μαρτυρία.

Και επειδή έχεις άμεση σχέση με τον ιδιοκτήτη (προφανής ο λόγος) δεν μπορεί να είσαι πραγματογνώμονας

Ας κάνει μία αίτηση στο ΤΕΕ να οριστεί πραγματογνώμονας.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η έκθεσή μου δεν επέχει θέση πραγματογνωμοσύνης. Είναι μια τεχνική έκθεση που θεωρώ υποχρέωσή μου να συντάξω περιγράφοντας τις όποιες ατέλειες, αλλά έως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου δημιουργείται η απορία ο δικηγόρος + ο πελάτης τι απαιτήσεις έχουν από τον εργολάβο ακριβώς

να διορθώσει τις κακοτεχνίες;

να πληρώσει ρήτρα;

να φέρουν άλλα συνεργεία που θα τις επιδιορθώσουν;

κάτι άλλο;

 

το μόνο που φοβάμαι είναι μηπως σε μπλέξουν δηλ θεωρήσουν πως οι κακοτεχνίες κλπ είναι και δική σου ευθύνη

οι δικηγόροι γενικά επιδιώκουν να φτάσουν σε δική ακόμη και αν οι απαιτήσεις του πελάτη τους είναι παράλογες

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης απαιτεί είτε τη διόρθωση των κακοτεχνιών είτε την αφαίρεση ενός ποσού από την συμφωνηθείσα τιμή για να τις διορθώσουν με άλλα συνεργεία. Αυτό το ποσό είναι το ζητούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι, ευχαριστώ myri. Στο κάτω κάτω αν θέλουν να σχηματίσουν ένα κοστολόγιο για να πιέσουν τον εργολάβο, ας πάρουν (όπως και ήδη τους πρότεινα) προσφορές για την κάθε εργασία από αντίστοιχα συνεργεία / τεχνίτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.