Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση ισογείου


 
Pappos

Recommended Posts

Θα ήθελα την άποψή σας για την παρακάτω θεμελίωση.

Πρόκειται για ισόγειο. Θέλω την άποψή σας τεκμεριωμένα.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

edit:

 

Η θεμελίωση βγήκε για λόγους copyright.

Link to comment
Share on other sites

Pappos, για ισόγειο το ελάχιστο που μπορώ να πω είναι "υπερβολή". Και χάλια να είναι το έδαφος και περιοχή ΙΙΙ πάλι δεν δικαιολογήται το μέγεθος της. Αυτά ποιοτικά πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αυτό στις άκρες που λέει ο κανονισμός για την συνέχεια της δοκού στις πεδiλιδοκούς sqrt (b x h) δεν έπρεπε να ισχύει ??? Γιατί δεν βλέπω να τις συνέχισε στις άκρες.

 

Ευχαριστώ ppetros.

Link to comment
Share on other sites

Pappos, εμένα μια χαρά μου δείχνει. θεμελίωση 1μ, με 35εκ παπούτσι και 40εκ πρόβολο.

Γενική κοιτόστρωση στο μικρό τμήμα για οικονομία και ταχύτητα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, γιατί δεν ενώνει τα δύο γωνιακά στο κάτω μέρος. Μήπως παίζουν διαφορετικές στάθμες?

 

Αυτό που λες, pappos, είναι πρόταση (δεν θα ξανασχολιάσουμε την ύπαρξη προτάσεων σε κανονισμο :) :) ). Σε τέτοιας κλίμακας έργο δεν νομίζω να υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μια στάθμη όλα είναι. Δεν το κατάλαβα και εγώ αυτό με την κοιτόστρωση.

αν είναι μπάζωμα δεν θα το έκανα (π.χ. βεράντα)

Link to comment
Share on other sites

@Pappos

Αυτό που αναφέρεις για τις πεδιλοδοκούς είναι σύσταση.Νομίζω ότι λέει "καλό είναι να.."

Μήπως έχει κανένα θέμα με τα όρια του κτιρίου;

Το πλάτος της πεδιλοδοκού κι εμένα μου φαίνεται μεγάλο.Ποιο είναι το ύψος της πεδιλοδοκού;

Link to comment
Share on other sites

Όντως Φ8/20. Δε νομίζω να έχει πρόβλημα αφού είναι 50μ2 ισόγειο κτίσμα (χαμηλό, λίγα φορτία). Στην κάτω πλευρά βλέπω πως το τοιχίο διακόπτεται. Η κοιτόστρωση ίσως είναι υπερβολή δεδομένου του σχήματος και ορόφων του κτιρίου. Εκτιμώ πως οι περιμετρικοί πεδιλοδοκοί και η ενδιάμεση κατακόρυφη πεδιλοδοκός είναι αρκετοί.

 

edit:@Κ_ΡΑΤ

Τώρα που κοίταξα το ελάχιστο θα έπρεπε να είναι 12*0,014 = 0,16μ (ΕΚΩΣ 18.4.4.1)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι στο όριο οικοπέδου από κάτω??? Αλλά από πάνω???

Μια άλλη ερώτηση, τα περιμετρικά τα ονομάζει τοιχεία??? Τι εννοεί? Ότι είναι ολόσωμη κατασκευή όλο το ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.