Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Noμίζω έχει ενδιαφέρον:

 

http://www.sciencedi...141029606002902

 

 

Θέλει λίγη ώρα για να τα δεις προσεχτικά...

 

Πάντως......στη συγκεκριμένη προσομοίωση με μια γρήγορη ματιά, από ό,τι καταλαβαίνω και φαίνεται στα σχήματα, έχουν συνδέσει τον οπλισμό της πλάκας με το στύλο....... :shock:

 

Δες φωτό 12,13,14,15. Εάν ισχύει, είναι πατάτα ολκής......

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε jackson δές τα προσεκτικά, θα έβγαζε τάσεις στο σημείο σύνδεσης πλάκας -υπ/τος και στο κάτω κάτω δέν γίνεται να συνδέσεις έτσι πλάκα με υπ/μα.Διάβασε προσεκτικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή ρε παιδιά.....

1) Στη φωτό 15 ειδικά φαίνεται χαρακτηριστικά ότι έχει καμφθεί ο οπλισμός στη θέση που ακουμπάει στο στύλο. Βλέπω τόσο λάθος;;;

2) Ο οπλισμός πλησίον του στύλου έχει γκρι χρώμα.....για δες στις τάσεις δίπλα σε τι τάση αντιστοιχεί το γκρί χρώμα...στη μέγιστη. Και πάλι βλέπω λάθος;;;

3) Και πάμε στη φωτό 27...φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει συνδέσει το σκυρόδεμα στο στύλο. Λάθος;;;

 

Ή εγώ έχω στραβωθεί ή αυτοί θέλουν να με σταβώσουν με αυτά που βλέπω.

Σε παρακαλώ, πες μου τι βλέπεις εσύ σε αυτά που ανέφερα...

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αφού το λέει και το πέιπερ ότι όταν εφελκύεται η πλάκα ο οπλισμός της εφελκύεται επίσης συνεισφέροντας στην αντίσταση σε κάμψη της δοκού και του κόμβου...

 

Τελικά, αν δεν είναι κάτι γραμμένο σε πέιπερ απλά δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα δεν είμαι σε θέση να τα δω όλα αυτά αγαπητέ μου...

 

Όμως περιμένω τις απαντήσεις σου σε αυτά που σου είπα.....κι αν ισχύει ό,τι λέω, η προσομοίωση είναι για το θεαθήναι...ακόμα κι αν είναι σε paper.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο στίς τάσεις, δέν μπορώ να δώ σε κάποια περιγραφή αν έχει ενώσει τον οπλισμό στο υπ/μα ή αν έχει θεωρήσει κάτι άλλο.Απο τα διαγράμματα προκύπτει όντως αυτό που λές

 

Γι'αυτό το λόγο ανέβασα και τα υπολοιπα , τα οποία έχουν το ίδιο τίτλο με αυτό που ψάχνουμε εδω

 

Σ'αυτό που διάβασα λαμβάνει το διαμήκη οπλισμό τής πλάκας http://eprints.whiterose.ac.uk/8472/1/semirigid_composite_jointsLam.pdf

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο στίς τάσεις.........

 

Άρα δεν είμαι στραβός... :P :P :D

 

Πέρα από την πλάκα (όχι την μπετονένια :D ) αν είναι έτσι και είναι τόσο λάθος η προσομοίωση....τσάμπα τον κόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε τίς μ@@@ τίς αναγνωρίζω, σου είπα έχεις δίκιο έτσι είναι.Απλά πρέπει να δούμε για να είμαστε ακριβοδίκαιοι το λόγο που το έκανε έτσι.Δεν περιγράφει στην αρχή οτι γίνεται συγκόλληση τής ράβδου ή κάτι σχετικό

 

Απλά είναι λίγο εκνευριστικό να διαφωνείς συνέχεια χωρίς να μου δίνεις κάτι για να καταλάβω αν κάνω λάθος.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.