Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριπλά Σημεία


mred-akias

Recommended Posts

Γνωρίζετε που μπορώ να βρω τις τιμές Τ και Ρ των τριπλών σημείων για διάφορες ουσίες στο διαδίκτυο?

 

Αν έχει και τα διαγράμματα φάσεων ακόμη καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Tο έχω δει αυτό συνάδελφε. Απλά ψάχνω έναν ιστότοπο που να έχει..περισσότερα! Θεωρητικά εξ' άλλου δεν θα υπάρχουν διαγράμματα φάσεων (άρα και πιθανά τριπλά σημεία) για ένα τεράστιο πλήθος ουσιών?

 

Δεν τα θέλω για κάτι συγκεκρμένο (δεν ψάχνομαι για κάποια εργασία πχ) απλά είμαι περίεργος!:P

Link to comment
Share on other sites

Μια που το έφερε η συζήτηση, ποιά ουσία δεν έχει τριπλό σημείο;

 

Eγώ υποθέτω πως όλες θα έχουν, απλά επιφυλάσσομαι καθώς δεν έχω επαρκείς γνώσεις. ;)

 

Όλη αυτή η αναζήτηση προέκυψε από ένα αθώο διάγραμμα φάσεων του άνθρακα (γραφίτης/διαμάντι/τήγμα κλπ) στο οποίο όμως δεν απεικονιζόταν το τριπλό σημείο (στα σχόλια από κάτω πάντως ανέφερε τις τιμές P και Τ του σημείου). Υποψιάζομαι ότι απλά το διάγραμμα στο σύγγραμμα απεικονίζει στην πραγματικότητα ένα τμήμα του κανονικού διαγράμαμτος φάσεων του άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω στο διαδίκτυο ,έχω βρει όμως στο παρελθόν παρόμοιες πληροφορίες στο http://www.amazon.com/Properties-Gases-Liquids-Robert-Reid/dp/0070517991

που έχει γενικά και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα (πχ τι γίνεται στην περίπτωση μειγμάτων )

 

Υ.Γ Υπάρχει και στην βιβλιοθήκη του T.U.C

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι το σημείο (Πίεση ,Θερμοκρασία) που συνυπαρχει μια ουσία και στις 3 φάσεις σε θερμοδυναμική ισορροπία

δες http://en.wikipedia.org/wiki/Triple_point

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρει το ποτάμι, λοιπόν...

Το ήλιο δεν έχει τριπλό σημείο, επειδή δεν μπορεί να στερεοποιηθεί. Αν θυμάμαι καλά, δεν είναι οτι δεν μπορούμε να στερεοποιήσουμε αλλά δεν μπορεί να στερεοποιηθεί. Αντί για τριπλό σημείο, έχει ένα άλλο σημείο που λεγεται σημείο λάμδα, όπου υπάρχει ισορροπία ανάμεσα σε δύο υγρές (διαφορετικές μεταξύ τους) φάσεις και σε μια αέρια, κάπου γύρω στους 1-2 deg K

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.