Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φ.Ε.Κ. για διατηρητέο κτήριο


nadespe

Recommended Posts

και βέβαια μπήκα στο site αλλά δεν το βγάζει στη λίστα , ενώ γνωρίζω απο τους ιδιοκτήτες οτι είναι διατηρητέο, ίσως κάνω κάτι λάθος

thanks anyway.....

 

 

Δηλαδή, μπήκες και στο αντίστοιχο του ΥΠΠΟ και έψαξες όλες τις σελίδες για τον αντίστοιχο Δήμο και δεν βρήκες τίποτα ; Εγώ ας πούμε για Αθήνα που έβαλα έτσι για πλάκα, έβγαλε αποτελέσματα 11 σελίδων. Τα διάβασες όλα αυτά ; Μήπως είναι εντός παραδοσιακού οικισμού ; Ή πλησίον ιστορικών αξόνων (τύπου Αθηνάς, Αιόλου κλπ κλπ ; ).

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς τη Δ/νση Πολεοδομικού Σχεδιασμού/ Τμήμα Παραδοσιακών Οικισμών (Αμαλιάδος 17, Αμπελόκηποι) αλλά και εκεί αναζητούν διατηρητέα στην ίδια βάση.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρμόδια Πολεοδομία υπάρχει αρχείο με διατηρητέα, αφού δεν μπορεί να εκδοθεί για αυτά τα κτίρια άδεια κατεδάφισης. Το αρχείο αυτό κρατείται συνήθως στους όρους δόμησης. Τμήμα Εφαρμογών Πολεοδομικών Σχεδίων.

jlivas.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

- Ποια ειναι η αρμοδια υπηρεσια του Υπ. Πολ. για τα διατηρητεα?

 

- Οταν εχει χαρακτηριστει ως διατηρητεο το διπλανο κτηριο, σε σχεση με το δικο μας, τι περιορισμοι υπαρχουν στην δομηση? (αν καποιος μπορει να μου υποδειξει και την καταλληλη νομοθεσια, θα του ημουν υποχρεος).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
- Ποια ειναι η αρμοδια υπηρεσια του Υπ. Πολ. για τα διατηρητεα?

 

- Οταν εχει χαρακτηριστει ως διατηρητεο το διπλανο κτηριο, σε σχεση με το δικο μας, τι περιορισμοι υπαρχουν στην δομηση? (αν καποιος μπορει να μου υποδειξει και την καταλληλη νομοθεσια, θα του ημουν υποχρεος).

Την αρμόδια υπηρεσία του ΥΠΠΟ που έχει κατάλογο με τα διατηρητέα, θα τη βρεις στην οδό Ερμού 17 (νομίζω, αλλιώς 16), στον τρίτο όροφο, στη γραμματεία της υπηρεσίας που ονομάζεται ΔΙΝΕΣΑΚ.

 

Αν το διπλανό σου κτίριο (και εν γένει όσα είναι στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο) και το γνωρίζει η πολεοδομία, τότε σε παραπέμπουν (δυστυχώς) στην Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων στην Πλάκα. Γράφω τη λέξη δυστυχώς, επειδή είναι ότι χειρότερο από δημόσια υπηρεσία έχετε γνωρίσει ΠΟΤΕ σας. Σχεδόν αρνούνται να βάλουν υπογραφή. Απίθανοι άνθρωποι...

 

Εγώ, να κάνω μια άλλη παρατήρηση. Στο site του ΥΠΠΟ, πολλά πράγματα ΔΕΝ υπάρχουν. Για παράδειγμα, έβαλα να ψάξω Πειραιά, και ... ΔΕΝ υπάρχει !!!!!!!!!!!!!

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που το ακούω αυτό για τη Ε.Ν.Μ.Α. στην Πλάκα, πραγματικά λυπάμαι ... ! Πότε είχες αυτή την "τραυματική" εμπειρία ;

 

Υ.Γ. Ερμού 17 είναι.

 

Y.Γ.2 Όταν λες "δεν υπάρχει" τι ακριβώς εννοείς ; Γιατί εγώ για "Είδος Αναζήτησης: Κηρύξεις / Νομός: Αττικής / Δήμος: Πειραιώς" βλέπω να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχει αλλαξει κατι, τωρα τελευταια, με τα διατηρητεα κτιρια και τους αρχαιολογικους χωρους Α ζωνης κ Β ζωνης? Ισως κατι σε σχεση με των νομο αυθαιρετων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.