Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτονόμιση εισόδου βεράντας δώματος


Readiness

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι και συντελεστές της ιστοσελίδας

 

Μπράβο για την δημιουργία και συντήρηση αυτού του ηλεκτρονικού χώρου συνάντησης και μπράβο για την βοήθεια που δίνετε σε φαινομενικώς απλά αλλά τελικώς πολύ σοβαρά ζητήματα.Ειδικά για εμάς τους μη ειδικούς.

 

Θα ήθελα την άποψη σας για το εξής ζήτημα

 

Έχω με κανονικό συμβόλαιο ένα ενιαίο δώμα (γκαρσονιέρα) και την αντίστοιχη βεράντα. Στο συμβόλαιο αναλύονται όλα τα στοιχεία με πληρότητα και δεν τίθεται αμφιβολία επ' αυτού.

Υπήρχε όμως μέσα στην βεράντα της γκαρσονιέρας μια σκάλα (μεταλλική) η οποία σε οδηγούσε στο δώμα του ανελκυστήρα και την ταράτσα. Παρόλο που υπάρχει μια ικανή ως προς τις διαστάσεις εσοχή στο πίσω και πλάι μέρος της πολυκατοικίας που θα ήταν μάλλον η προβλεπόμενη θέση της. Μάλιστα θα μπορούσε να πηγαίνει κανείς από κάθε όροφο στην ταράτσα.

Με αφορμή την πλήρη ανακαίνισή της γκαρσονιέρας κατάργησα την μεταλλική σκάλα μέσα από τον δικό μου χώρο της βεράντας και με δικά μου έξοδα κατασκευάστηκε στο χώρο του κοινόχρηστου του κλιμακοστασίου μια μεταλλική σκάλα με μια σιδεροκατασκευή με καπάκι. Υδατοστεγής πλέον και με επέκταση ακριβώς από πάνω για την είσοδο στην ταράτσα και το δώμα του ανελκυστήρα.

Κρυφό δεν έμεινε καθότι αυτό είναι τώρα 4 χρόνια και κανένας δεν είπε τίποτα.

Ο συντηρητής όμως του ανελκυστήρα μου είπε ότι δεν θεωρείται πρόσβαση για τον οποιοδήποτε και ίσως θα έχω μελλοντικά πρόβλημα από την πολεοδομία.

Εφόσον δεν έχω διακόψει την δίοδο προς την ταράτσα (που μόνο ο συντηρητής και ο τεχνικός της κεραίας ανεβαίνουν όταν χρειαστεί) μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την αυτόνομη είσοδο της γκαρσονιέρας και ότι πλέον δεν θα περνάνε μέσα από την βεράντα μου ( δηλαδή μέσα από το σπίτι μου);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια διαφώτιση !!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο λογικό και να ήταν αυτό που έκανες, αν είναι διαφορετικό από τα σχέδια της άδειας, τότε είναι παράνομο. Όποιος θέλει σε καταγγέλει. Επίσης μπορούν να σε καταγγείλουν για εργασίες δίχως άδεια, για εισφορές στο ΙΚΑ.

 

Το δώμα σίγουρα είναι στην άδεια γκαρσονιέρα? Δεν έχει μεγαλώσει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Όσο λογικό και να ήταν αυτό που έκανες, αν είναι διαφορετικό από τα σχέδια της άδειας, τότε είναι παράνομο. Όποιος θέλει σε καταγγέλει. Επίσης μπορούν να σε καταγγείλουν για εργασίες δίχως άδεια, για εισφορές στο ΙΚΑ.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Θα μπορούσα να περάσω σε νομιμοποίηση με το ανάλογο κόστος ;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ασχοληθεί μηχανικος με αυτό. Να δει όλα τα χαρτιά σου, την υφιστάμενη κατάσταση και να σου πει αν μπορεί να γίνει και τι κόστος θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ασχοληθεί μηχανικος με αυτό. Να δει όλα τα χαρτιά σου, την υφιστάμενη κατάσταση και να σου πει αν μπορεί να γίνει και τι κόστος θα έχει.

 

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναλόγως των δεδομένων (τί δείχνουν τα αρχικά σχέδια και τί κατασκευάστηκε) ενδέχεται η ευθύνη της όποιας νομιμοποίησης να μην είναι δική σας αποκλειστικά (ασχέτως αν το πράξατε προς όφελος όλων). Ο μηχανικός θα κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.