Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο τοπογραφικό με αυθαιρεσίες για μεταβίβαση ακινήτου


pavloselef

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..........

 

Είχα δώσει απάντηση,αλλά την παίρνω πίσω!Να μην μεταβιβάσει κανείς.Να μάθει ο κόσμος να βγάζει άδεια από πριν.Αυτό είναι το σωστό,κ τέτοιες ερωτήσεις είναι ανήθικες κ θέτουν σε κίνδυνο τους συναδέλφους-κυρίως τους τελείως άπειρους.Όπως κ η απάντηση που έδωσα κ έσβησα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο,γιατί ήταν επικίνδυνη.Παρακαλώ να κλειδωθεί το θέμα,δεν έχουμε να πούμε τίποτε άλλο.Όποιος ψάχνει τρόπο για μεταβίβαση αυθαιρέτου,ας πάει στον υπόκοσμο να βρει ανθρώπους να το κάνουν.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον ΜΑΚΑΡ για την εκτενή περιγραφή.

Σήμερα είχα μια συνάντηση με τον Πελάτη όπου του εξήγησα τους ενδοιασμούς μου καθώς και για ακόμα μια φορά την κατάσταση από πλευράς αυθαιρεσιών του ακινήτου του.

Συμφωνώ με τον ΜΑΚΑΡ για την έλλειψη ευθυνών σε περίπτωση που αποτυπώνουμε την παρούσα (πραγματική) κατάσταση του ακινήτου. Το ρώτησα και σε ένα συνάδελφο που τα γνωρίζει καλά και είναι της ίδιας γνώμης. Έτσι μάλλον θα αναλάβω την αποτύπωση.

 

Οταν δεν έχεις πολλές γνώσεις στο συγκεκριμένο θέμα και έχεις ακούσει διάφορα από συναδέλφους πάντα το μυαλό σου πάει στο κακό.

 

Λοιπόν όσον αφορά το θέμα. Επειδή οι πρώτες πληροφορίες ήταν αυτές που μου είχε δώσει ο πελάτης τηλεφωνικά, σήμερα που τον συνάντησα μου εξήγησε ότι θέλει να πάρει την ψιλή κυριότητα του ακινήτου από τον αδελφό του ο οποίος θα κρατήσει την επικαρπία.

(Τον ονομάζω πελάτη γιατί μόνο με αυτόν είχα πάρε δώσε όταν έβγαλα την άδεια στο όνομα του αδελφού του). Σήμερα γνώρισα για πρώτη φορά τον αδελφό του.

 

Αύριο θα συναντήσω και την συμβολαιογράφο για να την ρωτήσω αν της κάνει ένα τοπογραφικό της παρούσας κατάστασης του ακίνητου στο οποίο η κάλυψη είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που φαίνεται στην άδεια του ’98.

 

Σε ένα χαρτί πάντως που έδωσε στον ιδιοκτήτη ζητά τα εξής.

1. το Ε-9

2. Βεβαίωση από τον αρμόδιο δήμο α) ότι δεν οφείλεται τέλος ακίνητης περιουσίας ( με απόδειξη της ΔΕΗ για το κτίσμα και αντίγραφο του συμβολαίου β) ότι έχει υποβληθεί δήλωση ιδιοκτησίας και γ) ότι δεν οφείλονται εισφορές σε γη και χρήμα

3. φωτοτυπίες ταυτοτήτων και Α.Φ.Μ.

4. Φορολογική ενημερότητα

5. Από το κτηματολόγιο κτηματογραφικο απόσπασμα δηλαδή φύλλο και διάγραμμα.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ από ΜΗΧΑΝΙΚΟ τοπογραφικό σχεδιάγραμμα με την δήλωση του Ν. 651/77 και την επιφάνεια της οικοδομής.

 

Έγραψα όλο αυτό το κατεβατό μόνο και μόνο μήπως βοηθηθεί ( εκτός από εμένα ) και κάποιος άλλος συνάδελφος στο ξεκίνημα του.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο, γράψε το αποτέλεσμα της συνάντησής σου με την συμβολαιογράφο. Δηλαδή, αν αρκέστηκε στο "τοπογραφικό της

παρούσας κατάστασης του ακίνητου στο οποίο η κάλυψη είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που φαίνεται στην άδεια του ’98".

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με την Συμβολαιογράφο και την ενημέρωσα ότι το μόνο που μπορώ να κάνω με σημερινή ημερομηνία είναι η αποτύπωση της παρούσας κατάστασης συμπεριλαμβανομένων και των αυθαιρέτων κτισμάτων και αν έχει πρόβλημα η ίδια.

Η Συμβολαιογράφος μου είπε καταρχάς ότι ο ιδιοκτήτης δεν την είχε ενημερώσει για τις αυθαίρετες κατασκευές του, ούτε ότι είχε κτίσει αυθαίρετο κτίσμα ακόμα και στο διπλανό οικόπεδο ( ιδιοκτησίας του).

Από την στιγμή μου λέει, που πρέπει για την μεταβίβαση να συμπεριλαβει και την εγκεκριμένη άδεια (που είναι μετά το ’83 ) και που αναφέρει λιγότερα τετραγωνικά από την σημερινή κατάσταση για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα φτιάξε ένα τοπογραφικό με σημερινη ημερομηνια και χωρίς κτίσματα, μόνο με τα τετραγωνικά των οικοπέδων και το ότι είναι άρτια και οικοδομήσιμα και θα ζητήσει υπεύθυνη δήλωση των ενδιαφερομένων που θα της αναφέρουν τα τετραγωνικά του ακινήτου τους.

Της είπα ότι τέτοια πράγματα δεν γίνονται, την χαιρέτησα και έφυγα.

Ενημερώνοντας τον ιδιοκτήτη ότι δεν μπορώ να τον εξυπηρετήσω μου λέει αν μπορούμε να βγάλουμε άδεια νομιμοποίησης πρώτα και ύστερα να κάνουμε την μεταβίβαση.

 

 

 

ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ( Ερωτησεις για νομιμοποιηση αυθαιρετου )

ΟΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

...........

Της είπα ότι τέτοια πράγματα δεν γίνονται, την χαιρέτησα και έφυγα. .....

 

....... ΕΥΓΕ !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε συζητηση που ειχα με συναδελφο μου ειπε να ρωτησω την συμβολαιογραφο αν μπορω να φτιαξω τοπογραφικο με αποτυπωση κτιριου ιδια με αυτην της αδειας αλλα με ημερομηνια περσινη.

Μου ειπε οτι το κανουν πολλοι και ετσι δεν εχουν ευθυνη για τυχον αυθαιρεσιες που δηθεν και καλα εγιναν μετα.

Ποια ειναι η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

να μην τους ακούς αυτούς τους συναδέλφους

ε τότε τι χρειάζεται το τοπογραφικό?

να βγάλουν μια φωτοτυπία αυτό της άδειας και ας κάνουν συμβόλαιο

 

επίσης να ξέρεις ότι αν κάνεις αυτό που σου ζητάει πάντα ο συμβολαιογράφος την πάτησες.

αυτός θα γράψει "όπως φαίνεται στο συνημμένο τοπογραφικό του τάδε μηχανικού" και καθάρισε με ευθύνες.εσύ μπλέκεις και για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις πάνω στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Αλλοίμονο οι ανάγκες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ιδιοκτήτης είναι παλιός πελάτης και καλοπληρωτής και γι αυτό προσπαθώ να τον εξυπηρετήσω ( χωρίς να μπλέξω εγώ βέβαια ). Όσον αφορά το τοπογραφικό της άδειας είναι του 98 και είναι παλαιό.

Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.