Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "εκτός σχεδίου πόλης, εντός οικισμού"


psam

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Είμαι μηχανολόγος και θα ήθελα μία διευκρίνιση τοπογραφικού χαρακτήρα αν είναι εύκολο.

Στην προσπάθεια να χωρίσουμε ένα οικόπεδο (εξ΄αδιαιρέτου) στο χωριό με τα ξαδέλφια μου, έχουμε κολλήσει στις εφορίες (Αθηνών και Αρκαδίας) στην εκτίμηση του οικοπέδου , γιατί στη δικό μου γονική παροχή γράφει εκτός σχεδίου πόλης και στων άλλων εντός σχεδίου πόλης.

 

Στο τοπογραφικό που είχα φτιάξει παλαιότερα (2003) για όλο το οικόπεδο , ο τοπογράφος είχε γράψει "...ευρίσκεται εκτός σχ. πόλης και Ζώνης είναι δε εντός στασίμου οικισμού με αρτιότητα οικοπέδου 500 Μ2 και κάλυψη 70%".

Μου ζητάνε από την εφορία βεβαίωση από το Δήμο πότε μπήκε το οικόπεδο στο σχέδιο, στο Δήμο δεν καταλαβαίνουνε τίποτε...

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να μάθω αν είναι εντός ή εκτός σχεδίου και να το βεβαιώσω με κάποιο έγγραφο στην εφορία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Την υπεύθυνη απάντηση στο βασικό ερώτημα, για το πολεοδομικό καθεστώς που ισχύει στον οικισμό που σε ενδιαφέρει, θα την πάρεις από την πολεοδομία στην αρμοδιότητα της οποίας αυτός περιλαμβάνεται. Αλλά και ο δήμος όφειλε να απαντήσει στο ερώτημα αυτό. Η αναγραφή του πολεοδομικού καθεστώτος στα συμβόλαια είναι, οπωσδήποτε, αντιφατική αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες (χρόνος σύνταξης των συμβολαίων, συμβολαιογράφος, έλλειψη τδ κλπ)

 

Το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για οικισμό (οριοθετημένο ή μη με απόφαση νομάρχη) και όχι για οικισμό με σχέδιο πόλης. Είναι περισσότερο υπεύθυνη η δήλωση του τοπογράφου που συνέταξε το 2003 τδ, αν και θα έπρεπε να αναφέρει και την απόφαση χαρακτηρισμού του οικισμού. Αντίθετα, πολλές φορές το καθεστώς δόμησης "εντός οικισμού" συγχέεται με το "εντός σχεδίου πόλης".

Link to comment
Share on other sites

psam

το Τοπογραφικό Διάγραμμα του 2003 είναι κάπως ΄παλιό΄μετά απο 6 χρόνια

είτε απευθύνσου για διευκρινίσεις στον μηχανικό που το συνέταξε η ανέθεσε σε έναν υπέυθυνο συνάδελφο την σύνταξη νέου διαγράμαμτος όπου θα αναφέρονται όλα όσα σχετίζονται με το γεωτεμάχιο

πράγματι ο Δήμος έπρεπε να απαντήσει, αν δεν υπάρχει όμως Τεχνική Υπηρεσία οργανωμένη άστα να πάνε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

psam

το Τοπογραφικό Διάγραμμα του 2003 είναι κάπως ΄παλιό΄μετά απο 6 χρόνια

είτε απευθύνσου για διευκρινίσεις στον μηχανικό που το συνέταξε η ανέθεσε σε έναν υπέυθυνο συνάδελφο την σύνταξη νέου διαγράμαμτος όπου θα αναφέρονται όλα όσα σχετίζονται με το γεωτεμάχιο

πράγματι ο Δήμος έπρεπε να απαντήσει, αν δεν υπάρχει όμως Τεχνική Υπηρεσία οργανωμένη άστα να πάνε

τα ξαναλέμε

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις...

 

Το δικό μου τοπογραφικό είναι του 2003 , αλλά η συγκεκριμένη διευκρίνιση που ανέφερα προστέθηκε το 2005 , και είναι σφραγισμένη / υπογεγραμμένη το 2005... Τόσο παλιά είναι, που θα χρειαζόταν να ξαναπληρώσω τοπογράφο;

 

Τα ξαδέρφια μου που έκαναν για δικό τους λογαριασμό νέο τοπογραφικό το 2008 με άλλο τοπογράφο, στο δικό τους έγραψε "εντός αδιάφορου οικισμού" , η κάπως έτσι... Καμία αναφορά σε σχέδιο, και προσθέτοι τον ορισμό "αδιάφορο"....

 

Θα προσπαθήσω να βρώ ποια πολεοδομία είναι αρμόδια, να επικοινωνήσω μαζί τους και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.