Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη άρτιο και κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο


Recommended Posts

ξερει κανεις τι γινεται με τα οικοπεδα μη αρτια αλλα οικοδομησιμα?

συμφωνα με τον 2742/99 πρεπει να εχω καλυψη οικοδομηματος τουλαχιστον 50,00 τετρ. μετρα.

εχω ομως ενα οικοπεδο 64,00 τετρ. μετρα.

με καλυψη 70% φτάνω τα 45,00. αυτο σημαινει πως δεν χτιζω?

οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει.

ευχαριστω πολύ

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ozzfest

γενικά δεν χτίζεις

όμως δώσε μας παραπάνω στοιχεία για το οικόπεδο

που βρίσκεται,χρόνο και τρόπο δημιουργίας,τι γίνεται με τα όμορα κλπ

για να συνδράμουμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Προφανως χρειαζονται περισσοτερα στοιχεια για την περιπτωση αυτη.

Παντως μια ιδεα ειναι η καταθεση οικοδομικης αδειας για χαμηλο κτιριο

(βλεπε αρθρο 14 του ΓΟΚ) οποτε εχουμε 10% αυξηση στην καλυψη.

Δεν το εχω εφαρμοσει αλλα ισως ισχυει - υπο καποιες προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η περιπτωση παντως αυτη ειναι ενα πολυ σημαντικο θεμα που θελει αρκετο ψαξιμο και εχω μεγαλο ενδιαφερον για την καταληξη της.

 

Επιτρεψτε μου να διαφωνησω καταρχας με τον GRTOPO που αποκλειει καθε πιθανοτητα, χωρις να γνωρίζουμε περισσοτερα στοιχεια.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Στην εγκυκλιο 113/1986, αρ. 8, παρ.1, αναφερεται οτι οι διαταξεις για τα χαμηλα κτιρια ισχυουν και για τα μη αρτια αλλα οικοδομησιμα οικοπεδα - αλλα δεν γνωριζω αν εξακολουθουν αυτα να ισχυουν μετα το νομο του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Απλά δεν γίνεται. Χωρίς να ξέρουμε περισσότερα από τα δεδομένα που δίνει είναι προσκυρωτέος!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άκουσα περίπτωση οικοπέδου 55 τ.μ. που κατάφερε να κτίσει με άδεια διόροφο κάλυψης 30 τ.μ.

 

Αλλά αυτό το ακίνητο υπαγόταν σε ''ειδική'' περιοχή.Λεπτομέρειες δεν έμαθα.Πιθανόν να ήταν σε οικισμό προ του '23,που με οποιοδήποτε εμβαδό επιτρέπεται να οικοδομηθεί.

 

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.........

 

Γενικά πάντως,στη χειρότερη των περιπτώσεων,το ελάχιστο εμβαδό οικοπέδου μή άρτιου που οικοδομείται με το άρθρο 25 είναι 71,43 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Στην εγκυκλιο 113/1986, αρ. 8, παρ.1, αναφερεται οτι οι διαταξεις για τα χαμηλα κτιρια ισχυουν και για τα μη αρτια αλλα οικοδομησιμα οικοπεδα - αλλα δεν γνωριζω αν εξακολουθουν αυτα να ισχυουν μετα το νομο του 1999.

Kατά το καλύτερο των γνώσεων μου, ΔΕΝ μπορείς ΠΟΤΕ να εφαρμόσεις δύο ευεργετικές δια τάξεις σε ένα οικόπεδο. Λόγου χάριν, άρθρο 25 (το παλιό - εγγραγή κτιρίου 50τμ κτλ) με χαμηλά κτίρια δεν γίνεται. Δες και στα downloads το Χαμηλά κτήρια - Γνωμοδότηση

 

...με καλυψη 70% φτάνω τα 45,00. αυτο σημαινει πως δεν χτιζω?

Nαι! Ακόμα κι αν η έκταση δεν προήλθε από υπαίτια κατάτμηση. Μάλλον θα πρέπει να κάνεις search τον όρο "τακτοποίηση" φίλε μου...

Γενικά πάντως,στη χειρότερη των περιπτώσεων,το ελάχιστο εμβαδό οικοπέδου μή άρτιου που οικοδομείται με το άρθρο 25 είναι 71,43 τ.μ.

Πώς βγαίνει αυτό ρε γκουρού; κάτι μου λέει πως σκέφτηκες κάτι που δεν έχω σκεφτεί εγώ ακόμα...

Edit: Άκυρο παίρνεις το 50/0,7...

Link to comment
Share on other sites

Kατά το καλύτερο των γνώσεων μου, ΔΕΝ μπορείς ΠΟΤΕ να εφαρμόσεις δύο ευεργετικές δια τάξεις σε ένα οικόπεδο......

 

Γι αυτό ακριβώς ... απλά ΔΕΝ γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για να είναι ένα οικόπεδο οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν. 1337/83, το κτήριο που εγγράφεται ,ελαχίστου εμβαδού 50,00 μ2 πρέπει να είναι ορθογωνικό ή μπορεί να είναι και τραπέζιο?Ας υποθέσουμε οτι ικανοποιούνται οι υπόλοιπες προϋποθέσεις, πρόσωπο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.