Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνιμο πυροσβεστικό με δοχείο εκτόνωσης


kosmix

Recommended Posts

Σε σύστημα πυρασφάλειας με sprinkler σε κατάστημα υπάρχει εγκατάσταση συστήματος πυρόσβεσης με sprinkler. Στο μηχανοστάσιο εκτός των δεξαμενών νερού, αντλίας κτλ, υπάρχει και δοχείο εκτόνωσης. Η πίεση στον πιεζοστάτη είναι στα 10 bar. Το δοχείο εκτόνωσης γράφει επάνω ο κατασκευαστης ότι είναι στα 1,5 bar. Ο υδραυλικός μου είπε ότι αν το σύστημα είναι άνω των 4 bar, τότε βάζουμε πίεση αέρα στο δοχείο εκτόνωσης 2 bar. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς είναι δυνατόν το δίκτυο να είναι στα 9-10bar και ο αέρας στο δοχείο στα 2? Ουσιαστικά η μεμβράνη θα είναι "κολλημένη" στο επάνω μέρος του δοχείου και έτσι ΔΕΝ θα λειτουργεί ως δοχείο εκτόνωσης, σωστά???

Επίσης ο υδραυλικός μου είπε ότι θα μετρήσει την πίεση στο δοχείο, και αν είναι κάτω των 2 bar θα συμπληρώσει με αέρα, ασχέτως αν μέσα έχει άζωτο. Σωστό είναι αυτό??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε ότι το δοχείο έχει επιτρεπόμενη πίεση λειτουργίας (όχι μέγιστη πίεση δοκιμής ή αντοχής, αλλά λειτουργίας) τα 10 bar.

 

Η πίεση του αερίου δεν είναι σταθερή. Το νερό μέσα στο δοχείο συμπιέζει το αέριο (στην άλλη μεριά της φούσκας) και ανεβαίνει η πίεση και του αερίου (καθώς αυτό συμπιέζεται) στα επίπεδα της πίεσης του νερού. Η μεμβράνη θα είναι σχεδόν κολλημένη στο τοίχωμα του δοχείου, ανάλογα με την ποσότητα του αερίου που είχε πριν την συμπίεση της.

 

Καλό είναι να έχει άζωτο, για να αποφεύγονται συμπυκνώσεις ατμοσφαρικών υδρατμών που μπορεί να έχουν αρνητικές συνέπειες στην διάρκεια ζωής της μεμβράνης και του δοχείου. Αλλά αν είναι να βάλει άζωτο από μπουκάλα, το γέμισμα θα πρέπει να το κάνει έμπειρος τεχνίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε ότι το δοχείο έχει επιτρεπόμενη πίεση λειτουργίας (όχι μέγιστη πίεση δοκιμής ή αντοχής, αλλά λειτουργίας) τα 10 bar.

 

Στο δοχείο γράφει ότι ήταν precharged με 1,5 bar, και η μέγιστη επιτρεπόμενη είναι 10. Όση δηλαδή και του δικτύου. Δεν γράφει πουθενά για "επιτρεπόμενη πίεση λειτουργίας". Γράφει επίσης ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον ίση με την minimum του δικτύου ή ίση με την μισή της μέγιστης πίεσης του δικτύου. Δηλαδή θα έπρεπε να είναι 5bar??

 

Η πίεση του αερίου δεν είναι σταθερή. Το νερό μέσα στο δοχείο συμπιέζει το αέριο (στην άλλη μεριά της φούσκας) και ανεβαίνει η πίεση και του αερίου (καθώς αυτό συμπιέζεται) στα επίπεδα της πίεσης του νερού. Η μεμβράνη θα είναι σχεδόν κολλημένη στο τοίχωμα του δοχείου, ανάλογα με την ποσότητα του αερίου που είχε πριν την συμπίεση της.

 

 

Αυτό σημαίνει ότι αν μετρήσω τώρα την πίεση του αερίου στο δοχείου, αυτή θα είναι περίπου 10 bar, σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική πίεση που γράφει στο δοχείο είναι 1,5bar. Πώς βλέπω την επιτρεπόμενη πίεση λειτουργίας;;

To φοβόμουν. Τώρα αν σου που "τρέχα να φύγεις μακρυά" εγώ θα φταίω;

 

 

Αυτό σημαίνει ότι αν μετρήσω τώρα την πίεση του αερίου στο δοχείου, αυτή θα είναι περίπου 10 bar, σωστα;;

Μπορεί ναι, αλλά μάλλον όχι. Εξαρτάται από την ποσότητα του αερίου που είχε αρχικά μέσα του το δοχείο. Αν είναι μικρή τότε με το που θα συνδέσεις το μανόμετρο, λίγη ποσότητα θα διαρρεύσει, λίγη ποσότητα θα πάει στην σωλήνωση του μανομέτρου, και τελικά μπορεί η ένδειξη να είναι π.χ. 4 bar.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τα 10 που λέει πάνω να είναι η ονομαστική τιμή και όχι η πραγματική.

Μα καλά, τον συντελεστή ασφαλείας δεν τον έχουν ακουστά αυτοί που τον τοποθέτησαν;

Link to comment
Share on other sites

CostasV επεξεργαστηκα την τελευταία μου απάντηση, αν θες ξανα κοίτα την και πες μου.

 

Υποθέτω ότι η μέγιστη πίεση που γράφει (10bar) είναι η πίεση λειτουργίας και όχι η πίεση δοκιμής. Οπότε είσαι οριακά εντάξει με την πίεση του πρεσσοστάτη.

 

Γράφει επίσης ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον ίση με την minimum του δικτύου ή ίση με την μισή της μέγιστης πίεσης του δικτύου. Δηλαδή θα έπρεπε να είναι 5bar??
Ποιά; Η πίεση του νερού; Η πίεση του αερίου;

 

Εάν ο κατασκευαστής του δοχείου έχει τα στοιχεία του στην πινακίδα σήμανσης, βρες τον αντιπρόσωπο, και ζήτα του λεπτομέρειες. Τις οποίες, θα χαιρόμασταν να ακούσουμε.

 

Κάτι άλλο. Ανοιξε λίγο (όσο τρέχει μία βρύση) μία μάνικα του πυροσβεστικού (κάντε και μία κανονική δοκιμή καλού κακού σε όλες τις μάνικες, να δείτε εάν έρχεται νερό) και άστην να τρέχει για κανένα 15-20 λεπτά. Παρακολούθησε την αυξομείωσης της πίεσης του νερού και τον πόσο γρήγορα ανεβαίνει και κατεβαίνει η πίεση του νερού κοντά στο πιεστικό δοχείο. Αν η αντλία μπαινοβγαίνει συνέχεια και δεν είναι ομαλή η αυξομείωση της πίεσης του νερού κοντά στο πιεστικό, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν έχει αέρα μέσα το πιεστικό δοχείο.

 

ΥΓ. Καλύτερα, νομίζω θα ήταν, (από την άποψη του αναγνώστη που μετά από καιρό θα διαβάσει αυτή την συζήτηση) εάν τα νέα δεδομένα (περί πίεσης 10bar) τα έγραφες στο νέο μήνυμά σου, αφήνοντας το παλιό σου όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιά; Η πίεση του νερού; Η πίεση του αερίου;

 

Δεν το διευκρινίζει. Φαντάζομαι όμως ότι αφού η βαλβίδα συμπλήρωσης είναι από την πλευρά του αερίουν μόνο αυτή την πίεση μπορούμε να ελέγξουμε και άρα του αερίου θα εννοεί.

 

Εάν ο κατασκευαστής του δοχείου έχει τα στοιχεία του στην πινακίδα σήμανσης, βρες τον αντιπρόσωπο, και ζήτα του λεπτομέρειες. Τις οποίες, θα χαιρόμασταν να ακούσουμε.

 

Θα ψάξω για τον αντιπρόσωπο. Προς το παρόν σας παραθέτω την ετικέτα που έχει επάνω στο δοχείο.

 

 

 

Κάτι άλλο. Ανοιξε λίγο (όσο τρέχει μία βρύση) μία μάνικα του πυροσβεστικού (κάντε και μία κανονική δοκιμή καλού κακού σε όλες τις μάνικες, να δείτε εάν έρχεται νερό) και άστην να τρέχει για κανένα 15-20 λεπτά. Παρακολούθησε την αυξομείωσης της πίεσης του νερού και τον πόσο γρήγορα ανεβαίνει και κατεβαίνει η πίεση του νερού κοντά στο πιεστικό δοχείο. Αν η αντλία μπαινοβγαίνει συνέχεια και δεν είναι ομαλή η αυξομείωση της πίεσης του νερού κοντά στο πιεστικό, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν έχει αέρα μέσα το πιεστικό δοχείο.

 

Την δοκιμή CostasV την κάναμε χθες. Δεν πρόσεξα αν δουλεύει η αντλία κατά τον τρόπο που λες. Πρόσεξα όμως ότι όντως το νερό από την μάνικα έβγαινε διακοπτόμενο και όχι με συνεχή ροή. Ξεβιδώσαμε και ένα sprinkler και πάλι η ροή ήταν διακοπτομένη. Μιά έτρεχε πολύ, μία καθόλου. Οπότε λες να μην έχει καθόλου αέρα το δοχείο?? Απ΄την άλλη ο υδραυλικός είχε πατήσει λίγο την βαλβίδα στο δοχείο και έβγαλε αέριο...Δεν ξέρω.

 

ΥΓ. Καλύτερα, νομίζω θα ήταν, (από την άποψη του αναγνώστη που μετά από καιρό θα διαβάσει αυτή την συζήτηση) εάν τα νέα δεδομένα (περί πίεσης 10bar) τα έγραφες στο νέο μήνυμά σου, αφήνοντας το παλιό σου όπως ήταν.

 

Απλά όσο εγώ έκανα edit το μήνυμα εσύ είχες ήδη απντήσει!! Ήσουν ταχύτατος!

post-20572-131887227095_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To φοβόμουν. Τώρα αν σου που "τρέχα να φύγεις μακρυά" εγώ θα φταίω;

 

Πολύ καλό, το ίδιο θα έλεγα κι εγώ

 

Για τα υπόλοιπα, μάλλον χρειάζεται εναν από την αρχή έλεγχο όλης της εγκατάστασης (αντλίας-διατάξεις λειτουργίας) ώστε να καταλήξουν στα σωστά συμπεράσματα και τις όποιες διορθώσεις - αλλαγές.

Σαν γρήγορη εκτίμηση όπως είπατε ή το δοχείο δεν έχει αέρα ή ο πρεσσοστάτης δεν είναι σωστά ρυθμισμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και απο εμενα...Λογω ασχολιας με το αντικειμενο ηθελα να δωσω μερικες συμβουλες-απαντησεις...Συνηθως τα δοχεια αυτα ειναι κατασκευασμενα για λειτουργεια στα 10 Β, καποια εχουν αερα 1.5, καποια 4, η μπορει να τα εχουν ρυθμισει συμφωνα με τα μανομετρικα των αντλιων....Εφοσον βγαζει αερα απο την βαλβιδα σημαινει οτι εχει αερα, αλλα αυτο θα το δεις σιγουρα αν αδειασεις τελειως το δικτυο της πυροσβεσης κ δεις τι γραφει το μανομετρο του δοχειου, το οποιο μανομετρο οταν το δικτυο ειναι υπο πιεση σου δειχνει την πιεση του δικτυου κ οχι του αερα του...Το αν η αντλις δουλευουν κ σταματανε γρηγορα, μπορει να φταινε κ οι πιεζοστατες...Αν θες πες μας κ ποιας ετερειας ειναι το συγκροτημα... Επισης η πιεση του αερα του δοχειου πρεπει να ειναι τουλαχιστον 0.5 Β ΚΑΤΩ απο την πιεση ζευξης , εκκινησης δλδ , της τελευταιας αντλιας, αν δλδ η Τζοκευ ξεκινα στα 7, η Η/Κ στα 6 και η Π/Κ στα 5, ο αερας πρεπει να ειναι στα 4.5 Β η χαμηλοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.